Otázka

Už dlhší čas ma trápi biely povlak na jazyku.

Dobrý deň prajem mňa už dlhší čas trápi biely povlak na jazyku a spozorovala som aj také ako pluzgieriky v zadu na jazyku alebo papily neviem co to je povlak keď si ho čistim tak ide dole ale ďalší deň ho mam zase môže to byť príčina aj ze mam problém s kvasinkami? Ďakujem s pozdravom

Odpovede
Kategórie: Candida

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  2. október 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Povlak vznikajúci na povrchu jazyka zvyčajne poukazuje na nejaký zdravotný problém, v mnohých prípadoch ho skutočne spôsobuje huba Candida. Môže sa to prihodiť u kohokoľvek, zvýšené nebezpečenstvo znamená u ľudí s oslabeným nervovým systémom, u dojčiat, starých ľudí. Vznikajúci povlak na jazyku môže byť tiež predzvesťou cukrovky, nedostatku vitamínov a železa.  V prípade podozrenia na Candidu prítomnosť hubovej infekcie sa dá preukázať okrem iného aj laboratórnym vyšetrením, ale hoci aj testom, ktorý sa dá urobiť aj doma.   

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Diagnostikovaná mi bola kandidioza.

Dobrý deň pán doktor, zaujímal by ma Váš názor čo si myslíte o moje probléme. Cvičeniu sa venujem roky. Približne pred rokom som začal mať tráviace problémy (nadúvanie, plynatosť, chudnutie, zadržiavanie tekutín v bruchu a pod..) Jedával som denne tie isté potraviny vo veľkých množstvách mäso prevažne kuracie, veľa vajec, sacharidov, mliečných výrobkov a pod. Po polroku ako mi bola zistená intolerancia na laktozu sa môj stav zlepšil. Pribral som aj 8 kg (ale jesť som musel 2x viac ako predtým ked som tieto problémy nemal) No stále som mal jednotvárnu stravu s minimom vlákniny. Potom prišli tráviace problémy znovu. Hnačky. Diagnostikovaná mi bola kandidioza. Doktor to liečil antibiotikami normix 2*2 4 mesiace. Fluco Sondaz 4 tablety. Bez diety. Po troch mesiacoch mi v stolici ju už nenašiel. Ale problémy pretrvávali. Antibiotika by kázal brať dalšie 3 mesiace ale vysadil som ich, nepomáhali mi vôbec. Tak som si kúpil Food Detective a zistil intoleranciu na kravsku bielkovinu, kvasnice a vajcia, kukuricu. + Zakúpil detoxikačnú kúru Clean inside a samozrejme probiotika bral neustále. Hnačky prestali, stolica sa upravila. Lenže tráviace problémy ptretrvávajú stále, mám pocit že po antibiotikách sú ešte horšie. Ráno musím ísť aj 3-4x na veľkú. 1-2x je normálna, potom tiež je stolica normálna ale voda je mutná ako pri hnačke. Cez deň mám pokoj. Trávenie je tiež ako tak v poriadku. Lenže vo večerných hodinách mávam sťažené trávenie, pocit plnosti, nadúvanie - plynatosť, akoby ked sa presunie potrava do hrubého čreva tak začínajú problémy. Takisto som bez akéj koľvek pohybovej aktivity a diéty schudol cca 3kg . Naposledy som mal problém aj zaspať kedže neustále som počul praskanie v hrubom čreve čo bolo z dôvodu hromadenia plynov. Mám spravene všetky vyšetrenie ako kolonoskopia, endoskopia, CT, Sono, takisto odber vzorky stolice, histologia a pod. všetko bolo v poriadku. Akurát pri kolonoskopia sa mi dostal iba do polky hrubého čreva. Večer radšej dávam tráviace enzýmy ako napr. Gastroval, lebo mám naozaj problém niečo do seba dostať. S nafukovaním problém nemám, brucho je vždy malé, len ten pocit plnosti a následna plynatosť mi sťažuje večer jesť alebo piť. Doktor môj problém označil ako "chron. dolná dyspesia - kolitický sy, liečba bez efektu" a poslal ma k dalšiemu gastrologovi lebo on nevie čo by mohli byť na príčine. Nemôže stále pretrvávať kandidioza aj ked stolica to nepotvrdila? Takisto mávam každé ráno hrubý biely povlak na celom jazyku čo som sa dočítal že to môže signalizovať problémy s črevami a premnoženú kandidu. Za Váš názor vopred dakujem.

Odpovede
Kategórie: Candida

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  26. september 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Môže to robiť  histaminova intolerancia ale aj to je stav, kde treba dodržiavať prísnu dietu. Biely povlak na jazyku môže aj nemusí signalizovať nejaký zdravotnícky problém. Odporučujem ďalej užívať Probiotiká.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Otázka

Chcem sa Vás spýtať či baktéria candidy môže spôsobiť divertikuly?

Dobry den, pan doktor , mam 66 rokov. Pred rokom som bola liecena na infekiu candidy, ale nedoliecena. Zdalo sa ze lieky zabrali, ale stery z hrdla boli stale pozitivne , napriek tomu bola liecba ukoncena. Minuly mesiac mi zistili divertikulitidu v oblasti sigmy. Chcem sa Vas spytat ci bakteria candidy moze sposobit divertikuly. Dakujem.

Odpovede
Kategórie: Candida

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  11. marec 2017.

  Dobrý deň prajem,


  Divertikulitídu candida teoreticky môže spôsobiť, ale s tým som sa ešte nestretol.
  Treba vyšetriť stolicu na candidy, keď je výsledok pozitívny treba to doliečiť, ale  candida sa v prvom rade lieči úpravou stravy – diétou.

   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Už rok som celiatička a teraz mi zistili kandidu masívne premnoženú v črevách.

Dobry den,rada by som sa vas spytala otazku.Uz rok som celiaticka,a teraz mi zistili candidu masivne premnozenu v crevach.Dva mesiace som drzala dietu ale nezmizla mi.Bezlepkoveho chleba som sa nevzdala lebo som skusila na par dni a velmi som bola slaba.A tak neviem ci mozem jest ten bezlepkovy chlieb obsahujuci drozdie,chcem pokracovat v proticandidovej diete.cim mozem nahradit chlieb.dakujem

Odpovede
Kategórie: Candida

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  1. február 2016.

  Dobrý deň prajem,

  Najprv by som navštívil  imunológa, aby Vám zistil stav imunitného systému, a v prípade masívnej infekcie  by ste potrebovali aj antimykotickú liečbu. Pri ochorení kvasinkami kandida sa ukázalo ako veľmi účinné, keď pacienti po dôkladnej detoxikačnej kúre a očiste čreva zmenili životný štýl (v mnohých prípadoch nebolo potrebné už ani dodržiavanie diéty).
  Čo sa týka bezlepkovej diéty, pokračoval  by som v nej. 

  S pozdravom
  Dr,Podlupszki