Otázka

Aké rehabilitácie a liečba sú vhodné pre moju diagnózu?

Dobrý deň prajem. Mám boľavé kolená Dnes som bola na rtg. kolena, kde mi zistili: obj. palp. bolestivosť v oblasti med. epikondylu ľ. femoru rtg ľ. kolena med. klbovámedzera výraznezúžená, osteofyty na patele. Gonarhrosisw 1. sin gr. III. Predpísaný liek: GLUCOMED tbl 60 x 625 mg, 2x1 tbl. A dop. FT. Aké rehabilitácie sa používajú na horeuvedenú diagnózu, poprípade aká liečba je najúčinnejšia? Je nutná výmena kolenného klbu?

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  23. máj 2018.

  Dobrý deň, 

  pri problémoch s kĺbami je nutné, aby sa postupovalo opatrne a individuálne. Bolestivosť a prípadný prebiehajúci zápal vedia skomplikovať rehabilitáciu, preto sa nedá jednoznačne určiť najvhodnejšie cvičenie. Výmena kĺbu nemusí byť nutná, účinné cvičenie dokáže stav výrazne zlepšiť. Ja by som Vám odporúčala, aby ste vyhľadali špecializovaného fyzioterapeuta a ten Vás naučí postupne cviky, ktoré sú pre Vás vhodné. Zlé cvičenie môže ešte viac ublížiť ako keby ste nerobili vôbec nič, preto je veľmi dôležité, aby ste sa to naučili a samozrejme následne pravidelne cvičili. Prevencia je veľmi dôležitá hlavne u ľudí, ktorí zaťažujú kĺby pravidelne, už vtedy by sa mali užívať doplnky stravy, ktoré posilňujú kĺby. Odporúča sa užívať glukosamín a chondroitín. Glukosamín zabraňuje degenerácii chrupavky, chondroitín dokáže viazať vodu, zvyčajne dostanete kúpiť v lekárni ako kombinovaný prípravok. 

   

  S pozdravom

  Tina Varóová

Otázka

Môžem so zlomenou kostrčou jazdiť na koni a tancovať?

Dobrý deň, mám 15 rokov. Vo februári mi zistili, že mám zlomenú kostrč, už mi ju 2-krát napravovali a chodila som na rehabilitácie (laser a elektro). Chcela by som sa spýtať, či by som už mohla pomaly znovu začať jazdiť na koni a tancovať, pretože lekár mi povedal, že by sa mi to mohlo počas zrastania poškodiť, ak by som jazdila alebo tancovala. Za odpoveď ďakujem

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  17. máj 2018.

  Dobrý deň, 

  pri zlomenej kostrči je veľmi dôležité, aby ste ju nezaťažovali, pretože môže naozaj dôjsť k problému pri jej zrastaní. Vhodné je, ak budete sedieť iba na mäkkom podklade a vynecháte podobné aktivity ako je jazda na koni, či tanec. Postupne samozrejme budete môcť vykonávať aj tieto činnosti, ale pokiaľ sa kostrč nezahojí, tak by som Vám to neodporúčala. Lekár určite sleduje stav kostrče a bude Vás viesť krok po kroku, aby ste predišli komplikáciám.

   

  S pozdravom

  Varóová Tina

Otázka

Po obstreku ramena ma bolí celá ruka až ku krku

Dobrý deň, neviem či to patri pod vás týka sa to bolesti ramena.Dnes som bola na ortopedii a dostala som obstrek.Chcem sa spýtať či je to normálne že má bolí celá ruka a vyžaruje to až do krku až ku lavemu prsniku ďakujem

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  15. máj 2018.

  Dobrý deň, 

  bolestivosť po obstreku sa zvykne objavovať, aj keď toto nespadá do mojej oblasti, ale stretla som sa s tým u viacerých pacientov. Bolesť by však mala postupne ustupovať a stav sa zlepšovať. Ak by tomu tak nebolo, tak je nutné vyhľadať lekára, ktorý Vám aplikoval obstrek a situáciu riešiť. 

   

  S pozdravom

  Varóová Tina

Otázka

Na futbalovom tréningu po silnejšom kopnutí som pocítil bodavú bolesť.

Milá Tina! Včera som na futbalovom tréningu po silnejšom kopnutí pocítil bodavú bolesť na prednej časti stehna. Musel som tréning ukončiť, lebo bolesť neprestávala. Dnes sa mi zdá, že je prítomný mierny opuch a bolesť cítim pri každom kroku. Čo mi odporučíte? Ďakujem Gábor

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  21. apríl 2018.

  Milý Gábor!

  Uvedené príznaky môžu naznačovať poškodenie svalového vlákna. V každom prípade by som odporučil ultrazvukové vyšetrenie, dovtedy používanie heparínového krému a šetrenie sa, okrem toho zákaz naťahovania a masírovania svalu nad úrovňou prahu bolesti. Ďalšie nasledovné kroky môžu byť rôzne v závislosti od výsledku ultrazvukového vyšetrenia.

  Prajem Vám skoré uzdravenie!
  Tina Varróová


Otázka

Čím by som mohla zmierniť ťažkosti?

Vážená Varró Tina! Minulý týždeň som sa pri upratovaní dlho zohla a ledva som sa vedela narovnať, kríže sa mi úplne zasekli. Pred tým sa mi ešte nikdy nič podobné nestalo. Som 67 ročná žena žijúca aktívny život, pravidelne som sa bicyklovala a chodím aj cvičiť. Išla som k lekárovi, ktorý mi odporučil pokoj na lôžku a dostala som aj lieky proti bolesti. Moje ťažkosti sa zmiernili, každodenné povinnosti si už dokážem spraviť, keď sa potrebujem po niečo zohnúť, tak ešte cítim bolesť, ale topánky si uviazať alebo niečo zodvihnúť ešte neviem. Chcela by som sa opýtať, čo mi odporučíte, čím by som mohla zmierniť ťažkosti. Ďakujem Alžbeta

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  12. apríl 2018.

  Milá Alžbeta!

  V prvej fáze liečby je oddych vo vhodnej pozícii určite dôležitý, rovnako ako v prípade bolestí užívanie liekov proti bolesti.
  Ideálnu pozíciu na oddych pre driek je možné dosiahnuť tromi spôsobmi. Pri ľahu na chrbte je potrebné obe dolné končatiny umiestniť v pravom uhle, a to v driekovej oblasti aj v kolenách. Pri ľahu na boku je potrebné medzi kolená a členky dať malý vankúš, aby boli kolená a členky v jednej výške, pri ľahu na chrbte je zase dobré podložiť malým vankúšom brucho. Obe polohy uvoľnia driekovú oblasť a závisle od toho, ktorá poloha je Vám príjemnejšia, môžete ju meniť. Výborné proti bolesti sú aj niektoré obklady a uvoľňovacie procedúry.

  Keď sa ťažkosti ani naďalej nezmiernia, určite sa oplatí vyhľadať pomoc odborníka - fyzioterapeut alebo manuálny terapeut, ale v žiadnom prípade nie chiropraktik, ľudový liečiteľ! - ktorý po dôkladnom vyšetrení urobí potrebné liečenie a zadá "domáce úlohy", ktorých cvičením môžete nielen odstrániť ťažkosti, ale aj vyhnúť sa bolestnej epizóde v budúcnosti, avšak okrem odstránenia príznakov je najdôležitejšia úloha odstránenie príčiny.

  Prajem Vám čo najskoršie uzdravenie!
  Tina Varróová

Otázka

Pravidelne behávam, približne pred 1 mesiacom som si v okolí päty všimla pálivú, bodavú bolesť.

Milá Varró Tina! Pravidelne behávam, zo záľuby, týždenne aspoň 3 krát, naraz približne 6-8 km-ov. Približne pred 1 mesiacom som si v okolí päty všimla pálivú, bodavú bolesť, ktorá sa pri záťaži stále viac zhoršuje. Keď noha oddychuje, tak sa to zlepší, ale bolesť nezmizne úplne. Posledný týždeň som až nevedela behať, lebo ma to veľmi bolelo už aj pri chôdzi. 5 dní som užívala lieky proti bolesti, ktoré mi trocha ťažkosti zmiernili, ale neodstránili úplne. Som zúfalá, toto bol jediný druh pohybu, ktorý som robila rada. Erika

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  2. apríl 2018.

  Milá Erika!

  Na základe Vašich ťažkostí je pravdepodobné, že máte zápal svalu na chodidle. Na zmiernenie príznakov odporúčam používať krémy na zmiernenie zápalu (hoci aj vo forme obkladu) a liečbu tlakovou terapiou. Táto liečba však samotnú príčinu nelieči. V úzadí tohto typu ťažkostí je vždy nejaký statický problém: je možné riešiť to cielenými cvikmi (alebo inak cvikmi na ploché nohy) a uvoľnením svalu na chodidle. Na toto je najjednoduchším riešením masírovanie chodidla golfovou loptičkou, ale čo je ešte účinnejšie, liečba manuálnou terapiou.

  Prajem Vám čo najskoršie a bezproblémové športovanie!

  S pozdravom
  Tina Varróová