Otázka

Laparoskopicky mi vybrali žlčník a mám problémy s hnačkami

Dobrý deň. Mám 27 rokov a približne pred mesiacom mi laparoskopicky vyberali žlčník.Nepociťujem žiadne bolesti ani väčšie ťažkosti avšak mávam problémy s hnačkami a častým preháňaním.Stravujem sa podľa odporúčania lekára , vynechávam mliečne výrobky ťažké a mastné jedlá , no aj napriek tomu ma po každom jedle hneď alebo pár hodín po konzumácii preženie.Zaujímalo by ma či je to normálne vzhľadom nato ,že som operáciu podstúpila len pred mesiacom ,a či je možnosť že sa to v budúcnosti upraví.Je totiž ťažké starať sa o deti, chodiť do práce a vykovánať každodenéé činosti so strachom ,že sa to stane doslova kdekoľvek a kedykoľvek.Robími to veľké nepríjemnosti.Ak by ste mi mohli poradiť čo by tomu mohlo napomôcť bola by som vám vďačná.Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  16. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  hnačky pri zákroku sa vyskytujú u väčšiny pacientov. Niekedy sa telo vyčistí hneď po operácii, no u niekoho to môže trvať i dlhšie. Môže to spôsobovať nárast žlče v črevách, no môže ísť aj o iný dôvod, preto svoj stav sledujte a ak by sa Vám niečo nezdalo, tak radšej navštívte lekára. Na zvládnutie nekontrolovateľnej hnačky sa používajú lieky, vhodný liek prekonzultujte so svojim lekárom. Je nutné dbať na to, aby nedošlo k dehydratácii, následne ku kolapsu organizmu. Je nutné prijímať dostatok potravín a dodržiavať stanovenú diétu. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

   

   

Otázka

Mám problémy s hnačkou a schudla som už 10 kg

Od 8.5.18 mám hnačku. Vyšetrenia na infekciu a intoleranciu sú negatívne. Nezabrali žiadne lieky od lekára obvodneho ani gastrologa a ani čaje liečivé nezaoberajú. Beriem injekcie flexiparin lebo od 4-8.5.som bola hospitalizovaná na vysoku trombozu ľavej nohy a toho 8.5.začala hnačka a neprestava. Už som schudla 10kg. Do nemocnice ísť nechcem mám 78rokov . Dá sa ešte niečo iné doma? Ďakujem.Ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  12. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  problémy so stolicou a hnačkami netreba podceňovať. Môže sa to zdať ako banálny problém, no je tu vysoké riziko dehydratácie organizmu. Môžete prijímať dostatok tekutín, tým riziko znížiť, no niekedy dochádza ku kolapsu i napriek tomu. Najmä, ak ide o rizikové skupiny, kde patríte i Vy. Rozumiem, že nechcete čas tráviť v nemocnici, ale určite by ste mali byť vyšetrená, aby sa predišlo všetkým rizikám, takže navštívte lekára. 

  Čo sa týka stravy, tak konzumujte potraviny, ktoré spevňujú stolicu (ryža, zemiaky, chudé mäso, banány...), vhodné je i užívanie probiotík, ktoré pomôžu osídliť črevá dobrými baktériami a dlhodobo vytvoria pozitívnu mikroflóru. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki


Otázka

Pol roka ma trápi v nepravidelných intervaloch redšia stolica po raňajkách

Dobry den, zhruba pol roka v nepravidelnych intervaloch ma trapi riedsia stolica po ranajkach, napriek tomu, ze som na velkej potrebe bol hned po prebudeni a stolicu som mal normalnu. Stolicu mam pravidelnu, kazde rano po prebudeni, mozem si podla nej nastavit aj hodinky, ale niektore dni ma proste po ranajkach v priebehu par minut prezenie. Stolicu mavam niekedy aj vecer normalnej konzistencie. Najprv som skusal vysadit kavu po ranajkach, nepomohlo a stalo sa to znova, skusal som zmenit ranajkove jedla, vacsinou konzumujem ovsene vlocky s mliekom a ovocim, obmenil som to za chlieb so zeleninou, ale proste 3-4 dni ziaden problem a min. 3x tyzdenne ma prezenie nech zjem cokolvek...(skor je to v pracovne dni, cez vikendy skoro vobec) Stres mam nizky a som skor pohodovy typ cloveka, takze stres by som vylucil tiez. Co sa tyka zivotospravy, tak snazim sa konzumovat vela zeleniny aj ovocia a jedalnicek mam vyvazeny (aspon podla mna), ale samozrejme, ze sa niekedy v jedalnicku najdu aj nezdrave potraviny. Dakujem za radu.

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  23. máj 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  problémy s trávením sa často objavia nečakane a bez nejakých ďalších prejavov. Zistenie príčiny Vášho stavu si vyžaduje podrobnejšiu diagnostiku, teda v ideálnom prípade by ste mali navštíviť gastroenterológa. Problém môže byť ukrytý v potravinách (precitlivelosť na laktózu, lepok a pod.), ale tiež môže ísť o funkčnú poruchu. Mnoho ľudí v súčasnosti neodhalí príčinu svojich problémov a to aj napriek tomu, že podstúpili vyšetrenia. Veľmi častým problémom v súčasnej populácii je syndróm dráždivého čreva. Príčina vzniku týchto problémov nie je jasná a prejavy sú tiež veľmi rôznorodé. Môžete trpieť hnačkami, ale tiež zápchami. Niektorí pacienti trpia veľkými bolesťami, no u niekoho je priebeh priemerný bez nejakých väčších problémov. 

  Odporučil by som Vám, aby ste začali užívať probiotiká, ktoré upravia črevnú mikroflóru, upravte si jedálniček. Vynechajte aj mliečne výrobky, bielu múku, korenisté a mastné jedlá, kávu, alkohol a pod. Sledujte svoje telo a skúste odsledovať, či existuje nejaká súvislosť medzi jedlom a hnačkami. Pokiaľ problémy budú pretrvávať, navštívte lekára. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Súčasne s užívaním liekov sa mi objavila hnačka.

Vážený Pán doktor! Mám 22 rokov, nedávno som mala antibiotickú liečbu kvôli ochoreniu dýchacích ciest, užívala som liek menom Cefzil. Súčasne s užívaním liekov sa mi objavila hnačka. Stolica je sliznatá, niekedy krvavá, ale krv je červená. Keď sa hnačka objavila, užívala som normaflor, držím diétu (hrianky, jablko, banán, jogurt), to znamená, že jem iba také jedlá, ktoré by teoreticky mali stolicu zadržať. Neschudla som, iba následkom diéty. Na toaletu idem denne 3-4x, ale konzistencia mojej stolice a krv ma desia. Niečo podobné som mala už aj pred dvomi rokmi, ale vtedy mi to v priebehu dvoch týždňov skončilo. Je možné predpokladať zápalové ochorenie? Keď sa stav nezlepší, v každom prípade vyhľadám svojho lekára, len sa bojím, že ma pošle na kolonoskopiu. Mám silný nedostatok železa a chudokrvnosť. Napadlo ma aj to, či toto nemôže byť dôvodom. Nechcem myslieť na nič vážnejšie. Čo si myslíte, že by to mohlo spôsobiť? Mám sa obávať? Za Vašu odpoveď a pomoc ďakujem! S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  26. apríl 2018.

  Dobrý deň prajem!
  Podľa môjho názoru spôsobujú problémy antibiotiká. Keď sa Váš stav nezlepší, potom bude potrebné vyšetriť vzorku stolice na toxín Clostridium. Dovtedy Vám odporúčam užívanie probiotík.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki