Otázka

Mám problémy s hnačkou a schudla som už 10 kg

Od 8.5.18 mám hnačku. Vyšetrenia na infekciu a intoleranciu sú negatívne. Nezabrali žiadne lieky od lekára obvodneho ani gastrologa a ani čaje liečivé nezaoberajú. Beriem injekcie flexiparin lebo od 4-8.5.som bola hospitalizovaná na vysoku trombozu ľavej nohy a toho 8.5.začala hnačka a neprestava. Už som schudla 10kg. Do nemocnice ísť nechcem mám 78rokov . Dá sa ešte niečo iné doma? Ďakujem.Ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  12. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  problémy so stolicou a hnačkami netreba podceňovať. Môže sa to zdať ako banálny problém, no je tu vysoké riziko dehydratácie organizmu. Môžete prijímať dostatok tekutín, tým riziko znížiť, no niekedy dochádza ku kolapsu i napriek tomu. Najmä, ak ide o rizikové skupiny, kde patríte i Vy. Rozumiem, že nechcete čas tráviť v nemocnici, ale určite by ste mali byť vyšetrená, aby sa predišlo všetkým rizikám, takže navštívte lekára. 

  Čo sa týka stravy, tak konzumujte potraviny, ktoré spevňujú stolicu (ryža, zemiaky, chudé mäso, banány...), vhodné je i užívanie probiotík, ktoré pomôžu osídliť črevá dobrými baktériami a dlhodobo vytvoria pozitívnu mikroflóru. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Pol roka ma trápi v nepravidelných intervaloch redšia stolica po raňajkách

Dobry den, zhruba pol roka v nepravidelnych intervaloch ma trapi riedsia stolica po ranajkach, napriek tomu, ze som na velkej potrebe bol hned po prebudeni a stolicu som mal normalnu. Stolicu mam pravidelnu, kazde rano po prebudeni, mozem si podla nej nastavit aj hodinky, ale niektore dni ma proste po ranajkach v priebehu par minut prezenie. Stolicu mavam niekedy aj vecer normalnej konzistencie. Najprv som skusal vysadit kavu po ranajkach, nepomohlo a stalo sa to znova, skusal som zmenit ranajkove jedla, vacsinou konzumujem ovsene vlocky s mliekom a ovocim, obmenil som to za chlieb so zeleninou, ale proste 3-4 dni ziaden problem a min. 3x tyzdenne ma prezenie nech zjem cokolvek...(skor je to v pracovne dni, cez vikendy skoro vobec) Stres mam nizky a som skor pohodovy typ cloveka, takze stres by som vylucil tiez. Co sa tyka zivotospravy, tak snazim sa konzumovat vela zeleniny aj ovocia a jedalnicek mam vyvazeny (aspon podla mna), ale samozrejme, ze sa niekedy v jedalnicku najdu aj nezdrave potraviny. Dakujem za radu.

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  23. máj 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  problémy s trávením sa často objavia nečakane a bez nejakých ďalších prejavov. Zistenie príčiny Vášho stavu si vyžaduje podrobnejšiu diagnostiku, teda v ideálnom prípade by ste mali navštíviť gastroenterológa. Problém môže byť ukrytý v potravinách (precitlivelosť na laktózu, lepok a pod.), ale tiež môže ísť o funkčnú poruchu. Mnoho ľudí v súčasnosti neodhalí príčinu svojich problémov a to aj napriek tomu, že podstúpili vyšetrenia. Veľmi častým problémom v súčasnej populácii je syndróm dráždivého čreva. Príčina vzniku týchto problémov nie je jasná a prejavy sú tiež veľmi rôznorodé. Môžete trpieť hnačkami, ale tiež zápchami. Niektorí pacienti trpia veľkými bolesťami, no u niekoho je priebeh priemerný bez nejakých väčších problémov. 

  Odporučil by som Vám, aby ste začali užívať probiotiká, ktoré upravia črevnú mikroflóru, upravte si jedálniček. Vynechajte aj mliečne výrobky, bielu múku, korenisté a mastné jedlá, kávu, alkohol a pod. Sledujte svoje telo a skúste odsledovať, či existuje nejaká súvislosť medzi jedlom a hnačkami. Pokiaľ problémy budú pretrvávať, navštívte lekára. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Súčasne s užívaním liekov sa mi objavila hnačka.

Vážený Pán doktor! Mám 22 rokov, nedávno som mala antibiotickú liečbu kvôli ochoreniu dýchacích ciest, užívala som liek menom Cefzil. Súčasne s užívaním liekov sa mi objavila hnačka. Stolica je sliznatá, niekedy krvavá, ale krv je červená. Keď sa hnačka objavila, užívala som normaflor, držím diétu (hrianky, jablko, banán, jogurt), to znamená, že jem iba také jedlá, ktoré by teoreticky mali stolicu zadržať. Neschudla som, iba následkom diéty. Na toaletu idem denne 3-4x, ale konzistencia mojej stolice a krv ma desia. Niečo podobné som mala už aj pred dvomi rokmi, ale vtedy mi to v priebehu dvoch týždňov skončilo. Je možné predpokladať zápalové ochorenie? Keď sa stav nezlepší, v každom prípade vyhľadám svojho lekára, len sa bojím, že ma pošle na kolonoskopiu. Mám silný nedostatok železa a chudokrvnosť. Napadlo ma aj to, či toto nemôže byť dôvodom. Nechcem myslieť na nič vážnejšie. Čo si myslíte, že by to mohlo spôsobiť? Mám sa obávať? Za Vašu odpoveď a pomoc ďakujem! S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  26. apríl 2018.

  Dobrý deň prajem!
  Podľa môjho názoru spôsobujú problémy antibiotiká. Keď sa Váš stav nezlepší, potom bude potrebné vyšetriť vzorku stolice na toxín Clostridium. Dovtedy Vám odporúčam užívanie probiotík.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Mám bolesti brucha a hnačku

Zdravím dlhodobo mám problémy s trávením ako sú bolesti brucha a hnačku. Opakovane som navštívila gastroenterológov no nestrela som sa s pochopením nakoľko na gastroskopii i kolonoskopií nie sú žiadne zmeny. Kalprotektín mi vyšiel pred 4 rokmi niečo vyše 300 no odvtedy nikto nie je ochotný zopakovať odber alebo sa so mnou o čomkoľvek baviť, Minulý rok som absolvovala magnetickú rezonanciu so zameraní na tenké črevo kde tiež nič nebolo, výsledky z krvi naznačujú len vyšŠie CRP (nad 20,), minerálový rozvrat a zhoršený krvný obraz. keď príde hnaćkové obdobie trvá to niekedy i vyše 2 týždňov so zvýšenou teplotou, nesmiernou únavou, čo zjem a vypijem ide zo mňa von, obvodná lekárka mi už nechce vypisovať PN lebo nemam žiadnu diagnózu a v práci si nemôžem dovoliť odbiehať behom služby aj 15_20 krát na WC. Prosím teda o nejakú radu ako vyriešiť tieto moje problémy ďakujem

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  31. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  podľa Vášho opisu máte podľa mňa nábeh na Crohnovu chorobu. Bolo by však potrebné ísť počas pretrvávajúcich ťažkostí na kolonoskopiu, ktorá to buď potvrdí, prípadne sa zistí iná príčina Vašich problémov.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

   

Otázka

Syn má triašky, hnačky a bolesti brucha

Dobrý večer,,chcela by som vás poprosiť o radu, mám syna vo veku 16a pol roka ,od minulého roka ho trápia bolesti brucha pod pupkom,smerujúce vľavo hore,niekedy sú pri tom hnačky,niekedy napínanie na zvracanie, triaška, únava, ospalosť,bolesti nastávajú v skorých ranných hodinách,pri vstavani do školy ,po vyspati bolesti ustúpia,niekedy menej,niekedy úplne,,, ráno znova to isté,teraz je to skoro stále ráno,absolvovali sme sono,RTG,odbery na celiakiu, štítnu žľazu,cukor,CRP, očné pozadie, vyter z recta,všetko negatívne, vo februári mal ecoli v krku,prelieceny Zinatom,ležal v nemocnici ,kde sa vlastne nič nezistilo,je ADHD dieťa, máme doporučene gastro vyšetrenie,,má veľa vymeškaných hodín v škole z tohoto dôvodu,,ja ako matka som už zúfalá, pretože večer sa zdá byť všetko v poriadku a príde ráno a bolesti,neviete, čo by to mohlo spôsobovať, keď sa to deje hlavne skoro ráno? chirurgické vyšetrenie negatívne, moč negatívny,má hypovitaminozu D,len 7 mal pred rokom,teraz 25,má zvýšené ALT-1,03 ,HDL cholesterol- 0,85,Lipaza -0,11, Tryacyglyceroly-2,36,Kreatinin-63,1,RDW-CV-12,8 a CHOL/HDL CHOL-4,89 za dva roky pribral 20 kg a vyrástol,, často sa unavy.Dakujem.

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  28. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  pravdupovediac Vám na túto otázku neviem odpovedať. Možné je, že sú v tom hormóny, možno niečo iné. Príčin môže byť niekoľko, je potrebné to určite sledovať aj lekárom.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

   

Otázka

Hnačka a problémy s trávením

Dobrý deň, po dietnej chybe / nemožem jesť omastenuˇ kapustu/ ma do hodinky prehnalo, 2 dni normalne a na 3 den som dostala akúunu hnačku, všetko šlo so mňa von, úplná voda. Veľké prelievanie v črevách. Včera ráno 2 krát riedka stolica, rano a večer som si dala po jednej tablete raysecu. Cely deň, noc nič iba škrkanie v črevach. Ráno opať riedka stolica 1 krát. Podotýkam že som dietovala iba voda a čaj a suchar. Chuť na jedlo mam ale po zjedení mi slabšie trávi.

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  24. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Veľmi správne ste si dali diétu, dôležitý pri takýchto stavoch je výdatný pitný režim, aby nedošlo k dehydratácii organizmu, ktoré by mohlo zdravotný stav veľmi zhoršiť. Pravdepodobne ide o narušenie rovnováhy v črevnej mikroflóre, preto by ste mali zabezpečiť prísun probiotík, ktoré pomôžu Vašim črevám nadobudnúť znovu rovnováhu a zlepší sa tiež trávenie.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Hnačka a nerovnováha v črevách

Dobrý deň, už dlhšie obdobie ma trápi riedka stolica ihneď po prebudení a následne hneď po obede. Nie je sprevádzaná žiadnymi bolesťami ani kŕčmi. Iba pociťujem ako keby škŕkanie v bruchu. Rada by som vedela v dôsledku čoho sa to takto opakuje. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Príčinou môže byť problém v zložení baktérií v črevách, respektíve ich nerovnováha. Začnite užívať probiotiká, ktoré upravia ich zloženie a dodržujte správny pitný režim. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí navštívte lekára.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Hnačka a vyšetrenia

každy den ma každu chvilu prehana ak pojdem k doktorovi čo mi budu robit

Odpovede
Kategórie: Hnačka

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  14. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  prvým a veľmi dôležitým je rozhovor s Vami, kde lekár môže zistiť, čo je príčinou zdravotných komplikácií a tiež mnoho ďaľších dôležitých informácií. Poradí Vám ako upraviť životný štýl a odporučí ďaľší postup vhodný pre Vás. Mnohé diagnózy sa dajú liečiť práve úpravou návykov v stravovaní a zaradením pohybu. Je však dôležité vylúčiť vážnejšie príčiny.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki