Otázka

Už istý čas (cca 3 mesiace) som nemala normálnu stolicu

Vážený Pán Doktor! Už istý čas (cca 3 mesiace) som nemala normálnu stolicu. Je veľmi riedka a pripomína hnačku, mávam ju aj denne 4x. Sú však aj dni, keď nemám nutkanie na stolicu. Tieto dni sú väčšinou vtedy, keď som niekde vonku celý deň (napr. prechádzka, nakupovanie). Stravujem sa zdravo, jem veľmi veľa zeleniny a ovocia, ryby, mäso. Sacharidom sa vyhýbam, konzumujem ich iba vo forme müsli, chia semienok, ľanových semienok a pod. Cukru a spracovaným potravinám sa vyhýbam úplne. Vyhýbam sa aj mlieku a rôznym osviežujúcim nápojom. Pijem vodu, denne 2-3 litre. Som pod veľkým stresom, lebo som vysokoškoláčka v poslednom ročníku a čakajú ma ťažké skúšky. Odkedy len viem, trpím nadúvaním a zápchou (bolesť sa objavuje len veľmi zriedkavo, zvykne byť spôsobená nadúvaním). 8 rokov som bola vegetariánka, jedla som ryby, vajcia, mliečne výrobky, ale ťažkosti v oblasti brucha boli rovnaké. Od januára znova jem mäso a od mája mám riedku stolicu a hnačku, časté je aj nadúvanie a okrem toho mám od mája periorálnu dermatitídu a zápal šliach typu De Quervain. Okrem toho, po stolici mám pocit, že som sa nevyprázdnila poriadne a často cítim v bruchu ťažkosť (bolesť nie je, iba pri nadúvaní spôsobujú zaseknuté plyny bolesti). Chcem ešte spomenúť, že asi pred 5 mesiacmi, keď som ešte mala riadnu stolicu, často sa mi stalo, že sa v nej objavilo trocha krvi (trošku zafarbila vodu). Na papieri však krv nebola. Som pod veľkým stresom a môj zdravotný stav to len stupňuje. Mám podozrenie na syndróm dráždivého čreva (v lepšom prípade), ale veľmi sa bojím, že mám Crohnovu chorobu. S týmito príznakmi je to nakoľko pravdepodobné? K lekárovi idem iba o niekoľko týždňov, preto by som si rada nechala poradiť od Vás. V rodinnej anamnéze nie je ochorenie tráviaceho traktu.

Odpovede
Kategórie: IBS

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  2. júl 2018.
  Dobrý deň prajem,

  Podľa mňa ide o IBS. Vyskúšajte užívanie Swiss Probiotix denne dvakrát. Ráno, približne hodinu po raňajkách, potom večer pred spaním, keď v ten deň už nebudete nič jesť ani piť. Pokiaľ si nevšimnete zlepšenie, určite odporúčam urobiť kolonoskopické vyšetrenie.

   

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Mám problémy s nafukovaním, zápchou a nepravidelnou stolicou

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu mám problémy s bruchom často sa mi nafukuje niekedy mi stred brucha opuchne po jedle. Stolicu nemam pravidelnú niekedy je to týžden alebo dva týždne čo sa neviem vyprázdniť mám aj niekedy take nutkanie na veľkú potrebu cítim ze mi treba ale nejde to často mi je zle hádam každý deň pri behu ma začne bolieť brucho a nafúkne sa mi a mám aj niekedy hnačky ked vypijem kávu je mi veľmi zle mám take nutkanie na zvracanie a točí sa mi hlava, bola som aj pri mojej obvodnej doktorke zistili mi alergiu na kravské mlieko lebo mi bolo zle z mlieka tak som sa dala vyšetriť a aj mi dala sirup duphalac na stolicu to mi aj pomohlo idem niekedy aspoň raz za 4dni na wc .. ďakujem za odpoveď

Odpovede
Kategórie: IBS

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  20. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  podľa Vášho popisu by som povedal, že môže ísť o syndróm dráždivého čreva. Samozrejme na presnú diagnostiku je potrebné podstúpiť vyšetrenie u gastroenterológa osobne, ale všetky Vami popisované prejavy tomu nasvedčujú. Máte problém pri jedení mliečnych výrobkov, nadúvanie, pocit na vyprázdnenie, zápchu. Pri syndróme dráždivého čreva (IBS) je častým prejavom zápcha, prípadne hnačka. Zápcha býva bolestivá a vyprázdniť sa podarí raz do jedného až dvoch týždňov. Nafukovanie je sprevádzané bolestivosťou a často aj prelievaním v črevách. Príčinou býva najčastejšie narušená peristaltika. Sťahy čriev, ktoré sú inak automatické, sú oslabené. Striedajú sa slabé sťahy a kŕče, ktoré sú sprevádzané bolesťou. IBS je následkom po predchádzajúcich problémoch, ako je napríklad akútny zápal čriev a podobne. Svoj podiel však na tom majú i stres a životný štýl. 

  Ochorenie býva dobre liečiteľné, najskôr je však nutné vylúčiť iné, závažnejšie príčiny problémov. S tým Vám pomôže lekár. Je pravdepodobné, že budete musieť podstúpiť sonografiu, prípadne kolonoskopiu. Úpravou celkového životného štýlu a disciplinovanosťou vieme dosiahnuť veľmi dobré výsledky, aj napriek tomu, ak je stav zanedbaný niekoľko rokov. 

  Mali by ste mať dostatok pohybu, čo rozhýbe črevá. Na druhú stranu sa vyhýbajte stresu a majte dostatok spánku. V potrave vylúčte tuky a zvýšte príjem vlákniny a bielkovín. Jedzte často a po malých porciách. Pri kŕčoch je vhodný teplý obklad, alebo kúpeľ. Pri zápche je vhodné robiť si masáž podbruška a ráno nalačno vypiť pohár vlažnej vody s trochou soli a šaratice. Musíte svoje telo naučiť opäť vyprázdňovať. Vyberte si každý deň určitý čas a skúšajte sa vtedy vyprázdniť. 

  Úplne nevhodné sú káva, alkohol, fajčenie, tieto faktory podnecujú telo k hnačke. Nie je nutné, aby sme sa dostali z jedného extrému - zápchy, do druhého extrému - hnačky. Proces by mal byť plynulý a postupný. Nevhodné sú korenisté, vysmážané a tučné jedlá, sladké jedlá s obsahom sorbitulu a manitolu. Ideálny jedálniček by mal obsahovať dostatok vlákniny (celozrnné pečivo, cestoviny, ryžu..), probiotické jogurty, ovocie, zelenina, chudé mäso. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki


Otázka

Problémy so syndrómom dráždivého čreva

Dobry den uz 23 rokov mam syndrom drazdiveho creva chcem sa opytat ci existuje najaka ucinna liecba lebo doteraz vsetko co som uzivala mi nepomahalo.Dakujem

Odpovede
Kategórie: IBS

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  17. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  syndróm dráždivého čreva je ochorenie, ktoré vyžaduje liečbu, ktorá je postavená na zdravom životnom štýle, teda dostatok pohybu a strava, ktorá podporuje správnu činnosť čriev. Je prejavom nesprávneho trávenia. Vaša otázka je veľmi všeobecná a preto je ťažké na ňu odpovedať, nepoznám Váš celkový zdravotný stav a tiež celkový vývoj ochorenia. Určite by bolo vhodné navštíviť lekára, aby ste absolvovali podrobné vyšetrenia a určil sa dôvod Vašich problémov. Je to však často aj o pacientovej disciplinovanosti a veľa spraví práve konzumácia vhodných potravín.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Syndróm dráždivého čreva a problémy s ním

Dobrý den , v septembri som sa rozhodol navštíviť gastoenterologicku ambulanciu pre dlhotrvajúce problémy s trávením a častými hančkami . Po roznych vyšetreniach mi bol diagnostikovaný syndrom draždiveho čreva . Pani Dr. ma objednala este na kolonoskopické vyšetrenie kde mi našla jeden divertikel cca 25 cm od konečníka a hned ma objednala na odstránenie toho divertiklu . Chcem sa spýtať či je nutné hned odstranovať divertikel alebo nie aj ked viem že toto postihnutie čreva je nezvratné . Do nemocnici nie som objednaný na lôžko , robí sa toto odstranenie ambulantne? Dakujem za Váš názor a radu .

Odpovede
Kategórie: IBS

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  13. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Divertikle sa zvyčajne odstraňujú len vtedy, keď sú časté zapály v črevách, prípadne iné komplikácie. Ak by to malo ovplyvniť správne fungovanie čriev, tak by ste zákrok mali podstúpiť, aby ste znížili riziko spomínaných zápalov, ktoré sa môžu neustále opakovať a budú Vám zbytočne komplikovať život.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki