Otázka

Mám problémy s nafukovaním, zápchou a nepravidelnou stolicou

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o radu mám problémy s bruchom často sa mi nafukuje niekedy mi stred brucha opuchne po jedle. Stolicu nemam pravidelnú niekedy je to týžden alebo dva týždne čo sa neviem vyprázdniť mám aj niekedy take nutkanie na veľkú potrebu cítim ze mi treba ale nejde to často mi je zle hádam každý deň pri behu ma začne bolieť brucho a nafúkne sa mi a mám aj niekedy hnačky ked vypijem kávu je mi veľmi zle mám take nutkanie na zvracanie a točí sa mi hlava, bola som aj pri mojej obvodnej doktorke zistili mi alergiu na kravské mlieko lebo mi bolo zle z mlieka tak som sa dala vyšetriť a aj mi dala sirup duphalac na stolicu to mi aj pomohlo idem niekedy aspoň raz za 4dni na wc .. ďakujem za odpoveď

Odpovede
Kategórie: IBS

Odpoveď

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
    20. máj 2018.

    Dobrý deň prajem,

    podľa Vášho popisu by som povedal, že môže ísť o syndróm dráždivého čreva. Samozrejme na presnú diagnostiku je potrebné podstúpiť vyšetrenie u gastroenterológa osobne, ale všetky Vami popisované prejavy tomu nasvedčujú. Máte problém pri jedení mliečnych výrobkov, nadúvanie, pocit na vyprázdnenie, zápchu. Pri syndróme dráždivého čreva (IBS) je častým prejavom zápcha, prípadne hnačka. Zápcha býva bolestivá a vyprázdniť sa podarí raz do jedného až dvoch týždňov. Nafukovanie je sprevádzané bolestivosťou a často aj prelievaním v črevách. Príčinou býva najčastejšie narušená peristaltika. Sťahy čriev, ktoré sú inak automatické, sú oslabené. Striedajú sa slabé sťahy a kŕče, ktoré sú sprevádzané bolesťou. IBS je následkom po predchádzajúcich problémoch, ako je napríklad akútny zápal čriev a podobne. Svoj podiel však na tom majú i stres a životný štýl. 

    Ochorenie býva dobre liečiteľné, najskôr je však nutné vylúčiť iné, závažnejšie príčiny problémov. S tým Vám pomôže lekár. Je pravdepodobné, že budete musieť podstúpiť sonografiu, prípadne kolonoskopiu. Úpravou celkového životného štýlu a disciplinovanosťou vieme dosiahnuť veľmi dobré výsledky, aj napriek tomu, ak je stav zanedbaný niekoľko rokov. 

    Mali by ste mať dostatok pohybu, čo rozhýbe črevá. Na druhú stranu sa vyhýbajte stresu a majte dostatok spánku. V potrave vylúčte tuky a zvýšte príjem vlákniny a bielkovín. Jedzte často a po malých porciách. Pri kŕčoch je vhodný teplý obklad, alebo kúpeľ. Pri zápche je vhodné robiť si masáž podbruška a ráno nalačno vypiť pohár vlažnej vody s trochou soli a šaratice. Musíte svoje telo naučiť opäť vyprázdňovať. Vyberte si každý deň určitý čas a skúšajte sa vtedy vyprázdniť. 

    Úplne nevhodné sú káva, alkohol, fajčenie, tieto faktory podnecujú telo k hnačke. Nie je nutné, aby sme sa dostali z jedného extrému - zápchy, do druhého extrému - hnačky. Proces by mal byť plynulý a postupný. Nevhodné sú korenisté, vysmážané a tučné jedlá, sladké jedlá s obsahom sorbitulu a manitolu. Ideálny jedálniček by mal obsahovať dostatok vlákniny (celozrnné pečivo, cestoviny, ryžu..), probiotické jogurty, ovocie, zelenina, chudé mäso. 

     

    S pozdravom 

    Dr. Podlupszki