Otázka

po depilacií sa mi vytvorili červené bodky a neskôr to začalo svrbieť tak som si to začala škrabať

Dobrý deň :Na nohách po depilacií sa mi vytvorili červené bodky a neskôr to začalo svrbieť tak som si to začala škrabať,zostali mi tam takzvané červene-teraz uz hnedé rany a uz sa mi to rok hojí,použila som všelijaké prípravky no nič nezaberá,mam pocit že sa to zhoršuje

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Apostol
    Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
    13. apríl 2020.

    Dobrý deň

    Odporučila by som vám určite osobne navštíviť kožného lekára. Keďže problémy ma pani už rok to určite musí sa na to pozrieť odborník, ktorý vás vyšetri, a keď to bude potrebne odporučí ďalšie podrobne vyšetrenia. 

    S pozdravom

    Dr. Eva Apoštolová

Otázka

v oblasti bokov a brucha mám hnedé veľké flaky, ktoré sa mi začali robiť asi pred 3-4 rokmi,

Dobrý deň, v oblasti bokov a brucha mám hnedé veľké flaky, ktoré sa mi začali robiť asi pred 3-4 rokmi, myslela som, že sú to modriny, ale nemiznú skôr sa rozširujú, nie veľmi, nebolia, ale občas svrbia. Mám diagnostikovanú lymskú boreliózu, môže byť že je to spoločne s tým? Ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Darnói Tibor
    12. február 2020.
    Vážená pani, 
    ďakujeme, že ste sa na nás obrátili so svojou otázkou. Na Váš problém môže dať presnú odpoveď dôkladné vyšetrenie, pretože Vami opísané zmeny na pokožke nie sú typické pre lymskú boeriózu. Odporúčame preto čo najskôr absolvovať komplexné interné vyšetrenie.
    Pre podporu imunity a celkového organizmu odporúčame užívanie Fachet Vital Plus produkt, s dávkovaním 2x1 kapsula denne, ktorú dávku možno v prípade potreby zvýšiť na 2x2 kapsule denne , v závislosti od hmotnosti. Prípravok je nutné užívať nepretržite 4 mesiace, následne sa odporúča dať si prestávku jeden mesiac, potom pokračovať v terapii v rovnakom cykle s dávkovaním 2x1 kapsula denne.
    S úctou prajeme skoré uzdravenie, lekársky tím Dr Facheta.  

Otázka

Asi pol roka sa mi občas okolo nosa vytvorí červený flak. Viete mi niečo odporučiť?

Dobry den, asi pol roka sa mi obcas okolo nosa (medzi ustami a nosom a okolo nosnych dierok) vytvori cerveny flak. Doteraz som to neriesila. Dala som na to make up a bolo. No zrazu ma to zacalo stipat a vytvorili sa pod kozou akoby drobne vyrazky. Natrela som to elocomom a deuhy den koza opat vybledla. No opakuje sa to a elocom nezabera. Obcas to zmizne, potom sa to zniva objavi a svrbi to a je to cervene. Viete mi nieco odporucit? Skusala som zmenit make up, odlicovaciu vodu, umyvat len vodou z vodovodu. Nic nezabera. Dakujem

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Apostol
    Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
    22. november 2019.

    Dobrý deň prajem,

    Pravdepodobne ide o seboroickú dermatitídu - zápal mazových žliaz, ktoré sa vyskytujú vo zvýšenom množstve presne v lokalitách , ktoré opisujete. Na zmiernenie príznakov seboroickej dermatitídy Vám odporúčame Mydlo s Aloe Vera a s indickou citrónovou trávou http://goo.gl/DcAvZg, ktoré z našich skúseností ukľudňuje a hydratuje pokožku, má jemné „peelingové” účinky. Na ošetrenie suchej červenej pokožky aplikujte Vulkanicky filtrované bambucké maslo s levanduľou a čajovníkom https://bit.ly/2XQ71qN 2x denne na postihnuté oblasti. Taktiež pomáha aj konopný olej https://bit.ly/34s6QV1 a Acai Berry prášok https://bit.ly/2KpzCO0. Ak sa stav nezlepší ani o 14-21 dní, navštívte kožného lekára.

    S pozdravom
    Dr.Apoštolová

Otázka

Už dlhšiu dobu mávam hrozné svrbenie kože na rukách.

Dobrý deň prajem pani doktorka.Chcela by som sa spýtať na môj problém,či by ste mi prosím vedela poradiť.Už dlhšiu dobu mávam hrozné svrbenie kože na rukách od lakte smerom hore.Nemám žiadne vyrážky,len ma začne svrbieť koža .Začala som sa po sprchovaní kremovať,aby som nemala suchú kožu.Priznám sa,nikdy som sa nekrémovala a to mám 52 rokov.Svrbenie mám cca pol roka,ale stále v poslednom čase je veľmi nepríjemné zlé svrbenie.Svrbenie začína hlavne večer,keď už zaspávam zobudím sa na svrbenie v noci a potom si dám mokrý studený obklad aj krem na ruky.Chodím do práce nevyspatá lebo ma budí nočné svrbenie.Ďakujem vám vopred za radu.Pekný deň prajem.

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Apostol
    Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
    11. november 2019.

    Dobrý deň prajem,

    Dlhodobé svrbenie pokožky bez akejkoľvek vyrážky či bez zjavnej príčiny môže byť reakciou na vnútorné užívanie liekov, ochorenia žlčníka, štítnej žľazy, ochorenia krvotvorby, na nádory, neurologické či psychiatrické choroby, parazitárne choroby. Pri týchto celkových príčinách obvykle svrbí koža celého tela. Príčiny svrbenia sa u jedného človeka môžu aj kombinovať. Časté je svrbenie kože vo večerných hodinách, ktoré je okrem vyvolávajúcej príčiny spôsobené aj prirodzeným znížením hladiny kortizolu v krvi večer a v noci. Tento hormón nadobličiek pôsobí nielen protizápalovo, ale aj protisvrbivo. Ranné svrbenie pokožky je menej časté, v takýchto prípadoch sú v podozrení vplyvy pôsobiace cez noc (potrava a lieky užívané večer, prostredie spálne atď.). Pri hľadaní príčin sa sledujú časové súvislostí vzniku svrbenia – práca, voľný čas, koníčky a domáce prostredie. Pokožka svrbí častejšie v zime ako v lete, a to z viacerých dôvodov – suchý vzduch vo vykurovaných miestnostiach a vonku, teplo a trenie odevom, presušenie kože, menší pocit smädu a horšia hydratácia. Imunitný systém sa tiež s meniacou sa sezónou musí týmto zmenám prispôsobovať, čo vedie k prechodnému rozkolísaniu imunitnej rovnováhy, a to sa zjavne prejaví častejšie práve pri zápalových kožných ochoreniach než pri zdravej pokožke. Vhodnou prevenciou a starostlivosťou o pokožku môžeme svrbenie prirodzene zmierniť. Súčasťou zvládania svrbenia je aj vyhýbanie sa určitým faktorom, ktoré svrbenie vyvolávajú či zhoršujú. Ide o tzv. spúšťače, ktorých obmedzením možno svrbeniu často predísť alebo ho zmierniť. Na zmiernenie svrbenia pokožky je navhodnejšie Prémiové bambucké maslo od Manny https://bit.ly/32IizgA a Mydlo z extra panenského olivového oleja https://bit.ly/2KnXFNu. Taktiež pomáha aj konopný olej (nájdete na stránke https://www.supergreens.sk/ od pondelka) a Acai Berry prášok https://bit.ly/2KpzCO0.

    Najčastejšie spúšťacie vplyvy svrbenia sú:
    - teplo: prekúrené miestnosti, nepriedušné oblečenie, horúce kúpele, sauna, teplo v lôžku
    - trenie a dráždenie kože: oblečenie – hrubé tkaniny, vlna, parfumované aviváže; textilné švy, etikety, nepriedušné alebo tesné oblečenie, opasky
    - aktivity spojené so zaparením, s potením a s trením – práca, športy, voľný čas;
    - fajčenie, pobyt v zafajčenom alebo prašnom prostredí
    - kožu vysušujúce vplyvy: časté či dlhé umývanie a kúpanie, časté plávanie v bazéne, masáže aromatickými emulziami, umývacie prostriedky – vysušujúce a parfumované mydlá, peny
    - potrava, nápoje a lieky zhoršujúce svrbenie pokožky: ostré a korenené jedlá, aromatické ovocie, alkohol, horúce nápoje, aromatické syry atď.
    - psychika: stres, nedostatok spánku

    Vhodná starostlivosť o kožnú bariéru sa pri ekzéme dokonca považuje za druh liečby. A ak viete prečo, čo a ako používať, tak sú výsledky liečby, ako aj starostlivosť o kožu lepšie. Pomôcť si môžete taktiež vhodným výberom stravy. Svrbenie tela môžu spôsobovať aj niektoré aditíva v potravinách. V skutočnosti ich však nie je až tak veľa, ako by sa mohlo zdať. K jedným z tých, pri ktorých sa skutočne potvrdil vzťah ku rôznym kožným prejavom patria siričitany. V potravinách plnia úlohu konzervantov – bránia rastu nežiaducich mikroorganizmov a majú aj antioxidačnú aktivitu. Označujú sa skratkou E220 – E228. Využívajú sa najmä v zelenine a ovocí (sušené aj čerstvé), v spracovaných obilných produktoch (krekery, keksoch), v spracovaných zemiakoch, nápojoch a v morských plodoch. Stav pokožky sa dá ovplyvniť aj prostredníctvom výživových doplnkov. Pozitívne pôsobia na stav pokožky napr. zinok, niacín, biotín, vitamín A, meď a vitamín E, chránia ju pred škodlivým oxidatívnym stresom poškodzujúcim kožné bunky.

    Najakútnejšie kožné prejavy vrátane silného svrbenia môžu človeku naozaj znepríjemniť život. Preto môže mať význam krátkodobo zvoliť o niečo prísnejšiu stratégiu v stravovaní a snažiť sa vyhnúť všetkým potenciálnym potravinovým príčinám týchto problémov.

    Základom je:
    1. VYLÚČENIE HLAVNÝCH POTRAVINOVÝCH ALERGÉNOV: mlieko a mliečne výrobky, vajíčka, ryby a morské plody, sója, arašidy, sezam, horčica
    2. OBMEDZENIE PŠENICE A KUKURICE
    3. OBMEDZENIE POTRAVÍN S VYSOKÝM OBSAHOM HISTAMÍNU:

    Zelenina: Baklažán, avokádo, šampiňóny, hríby, kyslá kapusta, špenát, paradajky
    Ovocie: Citrusy, kivi, jahody, ananás
    Alkohol: Červené víno, sladké vína, šampanské
    Mäso: Vnútornosti, sušené mäso, saláma, klobása, prošuto
    Iné: Vínny ocot, sójová omáčka, kakao, čokoláda, zrelý syr
     
    Domáce typy na zmiernenie svrbenia:
    1. Extra panenský kokosový olej https://bit.ly/2OcGsaM - je ideálnou náhradou za hydratačné krémy v boji proti ekzému. Dokonca aj mandľový olej je účinný proti svrbeniu a suchej pleti.
    2. Ovsené vločky - nielen dobre chutia, ale môžu pomôcť aj proti ekzému. Stačí si spraviť „ovsený kúpeľ“, ktorý je pomerne jednoduchý. Naplňte ovsené vločky do ponožky a zaveste na kohútik. Voda by potom mala prúdiť cez ovsené vločky v ponožke. Prípadne môžete použiť tiež žihľavu. Tieto kúpele sú nebolestivé, protizápalové a ukľudňujú svrbenie.
    3. Uhorky - obsahujú veľké množstvo vody a majú extrémne protizápalový účinok. Z tohto dôvodu to je dobrý nápad, dať si z času na čas niekoľko plátkov uhorky na postihnutú kožu. Rapídne sa zníži svrbenie.
    4. Aloe vera - je ďalšia prírodná alternatíva pre liečbu ekzému. Podstatne znižuje suchosť a svrbenie. Len trochu gélu z rastlinky, ktorý aj sami vytlačíte, môže pomôcť. Gél aplikujte na postihnuté miesto na koži. Ak nevyužijete všetko, skladovať ho môžete pokojne v chladničke a neskôr opäť použiť.
    5. Citrón - Vytlačte polovicu citróna na ekzém. Na začiatku trochu zaštípe, ale tiež pomáha. Kyselina citrónová účinne bojuje so zápalom kože.
    6. Kurkuma - Má dezinfekčné a protizápalové účinky. Preto sa nepoužíva iba proti ekzému, ale aj pri mnohých ďalších kožných ochoreniach. Stačí zmiešať prášok kurkumy a vodu. Pastu nechajte potom pôsobiť na postihnutých oblastiach kože. Potom opláchnite vodou. Ale pozor, môže zanechať škvrny na textíliách.
    7. Zvlhčovač - Suchý vzduch má často veľmi nepriaznivý účinok na kožu. Zvlášť, ak už trpíte ekzémom, či iným kožným ochorením. Tie sa totiž môžu ešte zhoršiť. V takýchto prípadoch sa oplatí investovať do zvlhčovača. Ak je to pre vás príliš drahé, môžete si zaobstarať do bytu aj rastlinky. Tie poskytujú tiež vlhkosť v miestnosti.
    8. Relax - Stres nie je len psychická záťaž, ale je tiež veľmi nezdravý pre telo. Ekzémy, ale aj iné ochorenia sa môžu stresom zhoršiť. Šport, spoločné varenie, večer s priateľmi alebo s dobrou knihou môže byť dobrý relax na odbúranie stresu.
    9. Med - je nielen dobrá pochúťka, ale môže tiež zmierniť podráždenie kože a ekzém. Naneste ho na kožu a kĺby a nechajte 20 až 30 minút pôsobiť. Potom opláchnite a vatovým tampónom vysušte med studenou vodou.
    10. Zdravá výživa - Treba sa čo najviac vyhýbať potravinám s umelými prísadami a nasýtenými tukmi. Dokonca aj rýchle občerstvenie a sladkosti obsahujú tuk. Okrem toho tiež zhoršujú pokožku a môžu viesť k ekzému. Namiesto nich by sme mali konzumovať viac ovocia, zeleniny a strukovín. Rovnako tiež omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté predovšetkým v listovej zelenine a v rybách.
     
    Dúfam, že Vám moje rady pomôžu,
    Dr. Eva Apoštolová

Otázka

Stále sa mi na tvary robia komedony. Je to normálne?

Dobrý den Pani doktorka. Chcel by som sa opýtat prečo napriek môjmu veku 36 rokov sa my stále na tvary robia komedony. Je to normálne. Co mam robiť alebo užívať na zlepšenie pleti. Dakujem

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Apostol
    Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
    28. október 2019.
    Dobrý deň,
     
    Eben mydlo  a bambucké maslo bola dobrá voľba. Na čierne bodky sa osvedčilo mydlo Eben a mydlo Dolce vita . Mydlo Eben by som odporučila pri kombinácii s druhým mydlom používať 3x týždenne a ostatné dni mydlo Dolce vita. Pri pocite pnutia pokožky a suchosti pleti po použití mydla odporúčam natrieť tvár bambuckým maslom s pomarančom a ylang-ylang. Na hnisavé akné odporúčam čajovníkový olej.
    Okrem toho odporúčam aj COCO mydlo s morskou soľou  na peeling a oživenie pokožky. Pravidelné používanie Coco mydla s morskou soľou pomáha jemne odstraňovať
    odumreté kožné bunky, znižuje drsnosť a suchosť pokožky. Morská soľ má antiseptické účinky, vysoký obsah minerálov ničí škodlivé baktérie a choroboplodné zárodky na pokožke, urýchľuje hojenie rán. Pomáha pri zápalových ochoreniach kože, pri psoriáze, ale aj vážnejších kožných problémoch ako je ekzém. Efektívne bojuje s akné a s hnisavými vyrážkami, dezinfikuje a lieči prípadné drobné ranky či začínajúce kožné plesne.

    Na ošetrovanie pokožky s jazvami Vám odporúčame bambucké maslo s pomarančom a ylang-ylang, ktoré môže za svoje jedinečné hydratačné a hojivé účinky ďakovať tomu, že obsahuje viacero takých prírodných hydratačných zložiek, ktoré sú identické s tými, ktoré produkujú mazové žľazy kože. Nemajte obavy, od bambuckého masla nebudete mať mastnejšiu pokožku, prostredníctvom jeho aktívnych zložiek bude Vaša pokožka zdravšia, póry sa prečistia, pokožka bude schopná lepšie absorbovať vodu, bude mäkšia a pružnejšia, póry sa však neupchajú. Čo je však veľmi dôležité, že pôsobí efektívnejšie na vlhkej pokožke a na pokožku sa nanáša vo veľmi tenkej vrstve. Stačí z neho vybrať z téglika len malé množstvo, ktoré si zohrejete v dlani, aby ste si ho mohli ľahšie vmasírovať do pokožky.
     
    S pozdravom
    Dr.Apoštolová

Otázka

Prosim Vás, aká je alternatíva ku kortikoidným mastiam?

Dobry den, prosim Vas, aka je alternativa ku kortikoidnym mastiam? Vdaka. S uctivym pozdravom

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Fachet
    18. október 2019.
    Vážený pán!
     
    Steroidný krém Vám pravdepodobne odporučili z dôvodu prítomnosti zápalu. Vzhľadom na to, že krém je potrebné aplikovať z dôvodu zákroku, je to iba dočasné, nie trvalé, preto odporúčame jeho používanie po dobu, ktorú uzná ošetrujúci lekár za dostatočnú. Používanie krému tohto druhu dlhodobo, no prechodne, neznamená žiadne riziko pre organizmus.
    Pokiaľ však skutočne máte záujem krém vymeniť, odporúčame - samozrejme po dohode s Vašim ošetrujúcim lekárom - aplikáciu niektorého z NSAID prípravkov (skupina nesteroidných účinných látok na zmiernenie zápalu, ktoré pozná aj lekár). 
     
    S úctou prajeme skoré uzdravenie, 
    lekársky tím Dr. Facheta.

Otázka

Pred cca pol rokom na mojom pravom lýtku vznikol útvar cca pol cm - 1 cm veľkosti, tvaru polovice hrášku.

Vážená pani doktorka, pred cca pol rokom na mojom pravom lýtku vznikol útvar cca pol cm - 1 cm veľkosti, tvaru polovice hrášku a farby okolitej pokožky. Vyzerala ako bradavica, tak som ju zo začiatku natierala s Verrumal, ale bez efektu - akurát sa mi okolitá koža podráždila. Keď sa to upokojilo, začala som používať lastovičník, čajovník, aloe vera - nie naraz, ale postupne - každý trošku ako keby pomáhal, ale útvar mi nezmizol. Bol dosť vysušený a tvrdý, ale nezmenšoval (a ani nezväčšoval) sa. Po istom čase mi trošku praskla okolitá koža a vtedy sa mi tam vytvorila malá rana a neskôr to začalo aj mokvať. Vtedy som išla ku kožnej lekárke, ktorá povedala, že podľa nej je to histiocytóm. Písomná správa: nález: ružovofialový útvar priemeru 9 mm, povrch mokvá, mierne macerovaný, dermatoskopicky: bez prímesí pigmentu. Dg.: Tumor reg. crur. 1x dx. D 23.7. Th.: excízia ložiska s 2mm perif. lemom a histolog. vyš. Operácia bola vykonaná, t.j. bola prevedená excisia a sutúra uvedenej kožnej lézie. Histologický nález/Záver: KERATOACANTHOMA, kompletná excízia malígnej lézie (najbližší periférny resekčný okraj vzdialený 4mm, najbližšia spodina vzdialená 2,5 mm) MKN-O: 8071/3, hlavná Dg.: C44.7. Chirurg mi k tomu povedal toľko, že nech ma nemýli pojem "malígna lézia", ale aj tak som urobila dobre, že som si to nechala vyrezať, lebo metastázy to síce nerobí, ale môže narobiť problémy na mieste, kde vznikol. S výsledkom histológie by som mala ísť späť ku kožnej lekárke, ale je tam dlhá čakacia doba. Preto sa na Vás obraciam s otázkou, či podľa Vás to bol zhubný nádor, alebo nie. Priznám sa, že tie latinské názvy som "vyguglila", a ten útvar vyzeral a správal sa naozaj tak, ako histiocytóm, a vôbec nie tak, ako keratoacanthoma - ktorý vraj veľmi rýchlo rastie. Ten "môj" útvar bol stále rovnaký a kým so ho nerozdráždila, mala farbu úplne rovnakú, ako moje telo. Na druhej strane vraj histológia dáva reálny výsledok, tak teraz som trošku znepokojená. Ďakujem za Váš čas a za Vašu odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Apostol
    Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
    20. september 2019.
    Milá pani Ingrid,
     
    doporučujem Vám, aby ste čím skôr navštívila osobne kožnú lekárku. Urobte si kópie výsledkov a odneste ich aj svojej obvodnej lekárke. Ničím si už miesto nenatierajte, môžete ho ešte viec podráždiť a zaniesť infekciu.
     
    Prajem Vás skoré uzdravenie,
     
    S pozdravom
    Dr.Apoštolová
     

     

Otázka

Mám na nohe na 4 miestach červený flek ktorý niekedy svrbí a olupuje sa.

Dobry den chcem sa spitat mam na nohe na 4 miestach cerveny flek ktory niekedy svrbi a olupuje sa , zacalo sa to malou vyrazkou teraz je to dost velke , cca 0.5cm do 1cm cerveny kruh , mam to na stehne a na litku som pouzil vela druhov kremu , nic nepomohlo teraz skusam cesnak davat nato . Viete mi poradit co to moze byt? Dakujem

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

  1. Dr. Apostol
    Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
    30. júl 2019.

    Dobrý deň prajem,

    Podľa opisu sa jedná o kontaktný ekzém, alebo atopický ekzém, ale môže sa jednať aj o začínajúcu psoriázu. Odporučila by som Vám pokožku umývať Mydlom z extra panenského olivového oleja a Prémiovým bambuckým maslom.

    Prajem Vám rýchle uzdravenie sa.

    S pozdravom
    Dr.Apoštolová