Otázka

Mal som akútnu pankreatitídu s komplikáciami.

Dobrý deň. Potrebujem poradiť prosím. Mal som akútnu pankreatitídu s komplikáciami. Vytvorila sa mi cysta 28 cm dlhá a do nej sa dostala infekcia MRSA (tú som dostal v nemocnici dali ma na "špinavú izbu" bol som na izbe s diabetickými nohami ). V kritickom stave ma previezli do vojenskej nemocnice v Ružomberku (po známosti vďaka bohu). Ležal som tam 3 mesiace. Tri krát mi cystu napichovali, na 1x odsali 4 litre hnisu. Potom po konzultácií s Martinom mi zaviedli 2 hrubé dreni a preplachovali cystu dezinfekčným roztokom. Dostaval som viac druhov antibiotík co spôsobilo úplný rozpad črevnej mikroflóry ( stolica bola biela bez zápachu a farby - voda). Vypadali mi vlasy a začali zlyhávať obličky. Všetko som to prežil a vrátil sa domov. Mám 39 rokov alkohol nepijem a rád som papal. Teraz už ako chudý človek dodržiavam diétu. To by bolo v skratke k môjmu problému a teraz k otázke s ktorou potrebujem poradiť. Som už rok doma. Tri mesiace po prepustení som začal dosť ťažko pracovať a bolo mi fajn všetko som zvládal. Teraz na jeseň som začal mať problémy s bruchom v mieste kde sa nachádzala cysta. Keď zodvihnem niečo ťažšie začne ma to v tom mieste bolieť, stúpne mi CRP a teplota tento stav trvá týždeň a bolesť a horúčky ustúpia aj kontrolné odbery v poriadku. Takto sa mi to stalo už viac krát po sebe. Chcem sa opýtať či má niekto s takým niečím skúsenosť. Či ta rekonvalescencia k môjmu predošlému stavu môže trvať aj ( 5 rokov napr.). Či to takto bude už stále alebo sa jedná len o zdĺhavý proces hojenia? Ak niekto vie prosím poraďte mi. Veľmi pekne ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Trávenie, žalúdočné problémy, Reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  16. november 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Asi chodíte na kontrolné vyšetrenia na gastroenterológiu, keďnie tak by ste mal a v tako prípade, by ste mal byť aj sledovaný, či už krvné odbery alebo CT, MRI vyšetrenia, ktoré. by mali odhaliť začiatok pankreatitídy.
  Ako dlho trvá rekonvalescencia, to Vám nikto nepovie ale je to isté, že ťažkú prácu by ste nemal robiť.
  Myslím si, že by ste mal byť dlhodobo sledovaný.
   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Prosím Vás o radu a vysvetlenie.

Dobry vecer, Prosim Vas o radu a vysvetlenie. V marci 2017 ma operovali, robili mi plastiku mitralnej chlopne. V maji som bol odoslany na vysetrenie (GAE), kvoli zlym pecenovym testom (ALT 3,80 ukat/l). Po vysetreni a krvnych vysledkoch (HBsAg: negativne anti HBs: 145,120 mIU/ml pozitivne anti HCV IgG: negativne) ma lekarka odoslala na hepatologiu s podozrenim na prekonanu zltacku typu B (doteraz som ockovany nebol). Ale tam to oznacili iba ako poliekovu hepatophatiu. Prosim Vas o vysvetlenie ci som prekonal toto ochorenie alebo nie. A ak ano, mohol som sa nakazit z transfuzie alebo inak pri operacii? Vopred dakujem za odpoved. S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Trávenie, žalúdočné problémy, Reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  14. október 2017.

  Dobrý deň prajem,

   
  Podľa mňa Vy hepatitídu B nemáte.
  Anti HBs je pozit. vtedy či ste bol očkovaný event. ste prekonal v minulosti.
   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

V marci t.r. som mala vyoperovaný žlčník, mala som tam dosť malých kameňov a začali robiť neplechu.

Dobrý deň, v marci t.r. som mala vyoperovany zlcnik mala som tam dost malyvh kamenov a zacali robit neplechu.Dost casto sa mi stane ze sa obudim nad ranom pre tlak ako v zaludku niekedy som mala pocit hladu najedla som sa a bolo pi bolesti. Dnes sa mi to stalo tiez je to taka tupa nepríjemná bolest a bola som aj na wc 2x kratko po sebe. Prosim vas mozem mat nieco so zaludkom? Myslela som ze bude dobre po vyoperovani, teraz zas toto. Dakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Trávenie, žalúdočné problémy, Reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  6. október 2017.

  Dobrý deň prajem,

  To bude robiť to, že namáte žlčový vak čo bolo odstránené pri operácie.
  Budete musieť si všímať, že čo robí problémy a tie jedlá vynechať. Je to normálne po operácie.
   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Dlhodobo mám problémy s trávením.

Dobrý deň, dlhodobo mám problémy s trávením, ktoré mi začínajú značne obmedzovať život. Prvé tráviace ťažkosti som zaznamenala v 16-tich rokoch (teraz mám 23) kedy som po desiatich rokoch skončila s aktívnym športom. Problémy pozostávali len s jemného nafukovania a hučaniu v bruchu. Nebolo to spojené so žiadnou bolesťou, len miernym diskomfortom. Od nástupu na vysokú školu v 19-tich rokoch sa tieto tažkosti každým rokom postupne stupňovali v intenzite a frekvencii. Vrchol mojich ťažskostí sa objavil na 4-mesačnom výmennom pobyte v Nemecku (pred pár mesiacmi). Napriek tomu, že som aktívne športovala, mala som pocit, že jem a žijem zdravšie, moje symptómy sa vystupňovali. Nafukovanie, bolestivé plyny, hučanie v bruchu, pocity pohybu v črevách a veľmi bolestivé kŕče. Avšak doteraz nie sú tieto problémy spojené s hnačkou ani zápchou! Po príchode naspät na SR, som absolvovala vyšetrenie na imunológii s podozrením na histamínovu intoleranciu (naozaj vôbec nedokážem priradiť, ktoré jedlo mi spôsobuje ťažkosti). Výsledok bol DAO=8 a teda jej potvrdenie. Už tretí týždeň som na prísnej histamínovej diéte avšak symptómy neustupujú. Pred pár dňami som sa teda pustila do ďalšej návštevy lekárov na SR (je to pre mňa však komplikované, študujem v ČR). Výsledky krvy na zápal boli negatívne, ultrazvuk brucha tiež v poriadku. Vzhľadom na časovú tieseň pozostávalo vyšetrenie u gastroenterológa len z rozhovoru s ním. Momentálne čakám na výsledky na intolerenciu na lepok a laktózu (na základe anamnézy ale skôr málo pravdepodobné). Syptómy dosť často nastupujú s väčším časovým odstupom po najední, všímam si že hlad vyzerá byť spúšťač nafukovania a kŕčov, dlhé cestovanie vo vlaku spôsobuje obrovské nafukovanie a kŕče, nezáleží či jem alebo nie, keď som doma nepociťujem veľké ťažkosti (neviem či je to prístupom k toalete a možnosti uvoľniť plyny narozdiel od toho keď som na verejnosti), nakoniec úľava od ťažkostí prichádza až keď sa mi v rozsahu pár hodín podarí uvoľniť plyny (občas aj bez prítomnosti stolice nakoniec). Beriem aj probiotiká a skoro dva mesiace pijem čisté aloe vera, nepomáhajú. Tieto ťažkosti sú už skoro na každodennom poriadku. Som z toho veľmi vyčerpaná fyzicky a už aj psychicky. Chcela by som sa spýtať, či by to teda nemohli byť nejaké baktérie, parazity alebo chýbajúce enzýmy. Nedochádza k správnemu tráveniu v žalúdku a tenkom čreve a všetko to potom ostáva na hrubé črevo? (so žalúdkom nepociťujem žiadne ťažkosti, záha ma nepáli). Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Trávenie, žalúdočné problémy, Reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  5. október 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Pravdepodobne sa spomalila funkcia žalúdka, respektíve tráviacej sústavy. Nato existuje riešenie, a to je probiotikum, ktoré u časti pacientov zaberá, ale bohužiaľ nie u všetkých. Každopádne Vám odporúčam, aby ste probiotiká absolvovali aj naďalej. Okrem toho treba konzumovať veľa vlákniny, ktorá podporuje trávenie. 

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki