Otázka

Dlhodobo trpím zápchou , veľkou plynnatosťou a krčami v bruchu.

Dobrý den Dlhodobo trpím zápchou , veľkou plynnatosťou a krčami v bruchu. absolvoval som GFS aj kolonoskopiu s negatívnym vásledkom. Liečba predpísaná gastroenterologom mi nezaberá. Nedávno som musel užívať silné antibiotiká a problémy so zápchou a nadúvaním zmizli. Mal som pravidelnú stolicu a svetlú , inak ju mávam veľmi tmavú. Po využívaní antibiotik sa problémy vrátili. Viete mi poradiť ako sa zbaviť problémov so zápchou a nadúvaním? Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Plynatosť, nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  24. jún 2016.

  Dobrý deň prajem,

  Väčšinu problémov so stolicou spôsobuje nevhodná životospráva – nedostatočný príjem vlákniny a tekutín spojený s nedostatkom pohybu. Bežná zápcha zvyčajne ustúpi, ak denne vypijete 8-10 pohárov vody, 4-5x za týždeň si zacvičíte a zvýšite množstvo celozrnných výrobkov, zeleniny a ovocia v strave tak, aby ste si zabezpečili príjem aspoň 25 gramov vlákniny denne, ale iba postupne. Skúste detoxikacčnú kúru, ktorá Vám odstráni nadúvanie a parazity z organizmu, zápchu a môžete sa rozlúčiť aj s najrôznejšími tráviacimi ťažkosťami a inými črevnými problémami.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Priateľka má žaludočné problémy a zápchu.

Dobrý deň pán doktor, Chcel by som sa opýtať , priateľka má žaludočné problémy, bolí ju bruško a nevie sa vykakať, iba ak si dá cigaretu, tak to uvoľní ale nie vždy. A okrem toho jej ide ešte aj krv stále ak už vykonáva potrebu. Poradili by ste prosím váš ako sa toho zbaviť ....

Odpovede
Kategórie: Trávenie, žalúdočné problémy, Reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  31. máj 2016.

  Dobrý deň prajem,

  Áno je to možné, že po cigarete má stolicu, len ten spôsobuje aj črevnú
  činnosť. To krvácanie z konečníku pri tvrdej stolice je následok
  natrhnutia konečníka, event. zlatej žily.
  Aby mala stolicu mäkkú,  treba prijimať dostatočné množstvo vláknin a 
  tekutín. Keby to
  nefungovalo, treba skúsiť sirup s názvom Duphalac.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Otázka

Momentálne mám 5 dní zápchu.

Dobrý večer, mám 17 rokov a mám zápchu. Nikdy v živote som ju nemala ani žiadne problémy s trávením. Stolicu mávam vždy každý den raz do dňa. Momentálne 5 dni nemôžem dostať zo seba väčšie množstvo iba malé časti stolice aj to sa musím premáhat. ĎAKUJEM ZA VAŠU RADU.

Odpovede
Kategórie: Zápcha

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  28. apríl 2016.

  Dobrý deň prajem,

  Liečba zápchy pomocou stravy je tá správna cesta. Odporúčam Vám  čo najskôr zmeniť stravovacie návyky, jesť potraviny s dostatkom vláknin, používať kvalitné tuky a piť dostatok vody. Pri dostatku vláknin v strave bude vypudzovanie stolice pravidelnejšie. Táto bude vďaka dostatočnému množstvu prijatej tekutiny mäkšia. Kvalitné tuky ochránia črevá a ich pohyb bude prirodzený. Jedálniček by mal obsahovať dostatok celozrnných obilnín a výrobky z nich.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Môže mať s mojím problémom niečo spoločné zelená káva?

Dobry den. Chcem sa spytat. Uz tyzden pijem 2x za den zelenu kavu na chudnutie. Zacala som v pondelok 8.2. A vikend predty 6-7.2. som mala 3x stolicu. Odvtedy nie. Dnes je to presne tyzden. Nikdy predtym sa mi to nestalo. Moze s tymto mojim problemom mat nieco spolocne ta zelena kava? Jem pravidelne len som vylucila sladkosti a pecivo som nahradila ryzovymi chlebikmi. Pijem cca 1,5l vody za den. Zacinam sa uz kus bat. Dakujem za odpoved.

Odpovede
Kategórie: Zápcha

Odpoveď

 1. Szarka Anita
  Anita Straková Dietologička
  14. február 2016.

  Dobrý deň prajem,

  Čierny čaj a čierna káva, ako bolo dokázané,  vedú k zápche. Zelená káva tiež obsahuje kofeín, dokonca viac než klasická. Skúste vlákninu, ktorá  je známa tým, že zvyšuje objem črevnej hmoty a tým zabraňuje zápche, podporuje chudnutie cestou zníženej chuti do jedla a lepšou absorpciou.

  S pozdravom
  Anita Straková