Otázka

Bol mi diagnostikovaný helikobakter zo stolice.

Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu. V roku 2013 mi bol diagnostikovaný helikobakter zo stolice. Následne preliečený trojkombináciou antibiotík, od vtedy každý rok kontrolovaný zo stolice, je negatívny. Helikobakter bol zisťovaný skrz veľké problémy s akné, kt. prešli po preliečení. Ale odvtedy na sebe vnímam tráviace ťažkosti. Ani nie, že by mi bolo ťažko po jedle, môžem zjesť zhruba čokoľvek, snažím sa stravovať zdravšie, ale mám problémy s vyprázdňovaním. A to mám stolicu pravidelnú, 1 - krát za deň viac-menej aj v rovnakej dobe, ale mám riedku stolicu. Je to veľmi nepríjemné, lebo najradšej po takejto stolici použijem sprchu, ale to nie je vždy možné. Mám 37 rokov, 170 cm, 65 kg. Váha je viacmenej ustálená. Pitný režim mám minimálne 2 l denne, pijem minerálky, nesladené bylinkové čaje a hlavne čistú odstátu vodu. Stravovanie mám skôr zdravšie. Neprejedám sa, ale som rada najedená. Posledné 2 mesiace beriem probiotiká /konkrétne Pearls červené/, tie mi dobre robia. Prestalo ma nafukovať. Väčšinou idem na toaletu po káve, pijem ju ráno po raňajkách, mám nízky tlak, takže mi robí dobre. Ale neviem, či káva mi len pomôže ísť na stolicu, alebo môže spôsobovať aj jej konzistenciu. Budem rada, keď mi poradíte, čo môžem urobiť, aby nastala zmena. Už pri užívaní týchto probiotík vidím na sebe zmenu, tak neviem, či treba zvýšiť dávkovanie, pijem 1 tabletu večer. Poprípade, prosím o radu, ako dlho ich treba užívať. Vopred ďakujem za akúkoľvek radu!

Odpovede
Kategórie: Zápcha

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  11. apríl 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Probiotiká sú veľmi prospešné. Zlepšujú trávenie, imunitu, odstraňujú z tráviaceho traktu škodlivé baktérie a sú veľkou pomocou pri užívaní antibiotík. Antibiotiká totiž ničia dobré aj zlé baktérie, a preto narúšajú črevnú mikroflóru a oslabujú náš imunitný systém. A práve to je dôvod, prečo by sme pri liečbe antibiotikami mali užívať vždy aj probiotiká. Probiotiká môžete užívať aj dlhodobo. Na trhu sa nachádza veľa Probiotík, hľadajte tie, ktoré obsahujú niekoľko miliónov živých baktérií.

  S pozdravom
  Dr.Ronajová

Otázka

Dlhodobo ma trápi kašovitá stolica.

Dobrý deň, dlhodobo ma trápi kašovitá stolica, ktorá sa niekedy strieda so zápchou. Tieto problémy začali asi pred 4 rokmi, keď som zmenila miesto bývania. Predtým som mohla zjesť hocičo, ale nikdy som to nepreháňala, neprejedala sa a chodila som 2x denne ukážkovo...Pila som vodu z umývadla a nič mi nikdy nebolo...Teraz ráno hneď po jedle musím skoro bežať na wecko a stolica je vždy riedka, niekedy mám pri vyprázdňovaní bolesti a cítim, že som sa nevyprázdnila úplne. Ak sa stane, že idem na toaletu aj poobede, tak väčšinou je normálna a sformovaná...Inokedy zase sedím na wecku aj 15 minút a cítim silné tlaky, ale vyjde zo mňa len trošku kašičky...Podstúpila som alergologické vyšetrenie, test na HB, všetko negatívne....Brala som probiotiká, pila bylinkové čaje....všetko fungovalo nejakú dobu a potom si telo akoby zvyklo a zase bolo všetko postarom...Naposledy som vyskúšala aj alternatívnu medicínu, vylúčila niektoré potraviny (mlieko, pšenicu, cukor...) a opäť chvíľu mi bolo fantasticky ale teraz zase nič...Skúšala som aj Psyllium, takisto to fungovalo cca mesiac a zase nič...Som už zúfalá...Najhoršie je, že nikto mi nevie povedať, čo mi vlastne je...tak skúšam všetko možné a myslím, že ani môjmu telu to veľmi neprospieva...Myslíte, že to môže súvisieť so zmenou prostredia? Alebo s plesňami? V byte sa nám často vyskytujú...neviem či to má nejaký súvis.... Prečo je stolica kašovitá vždy len ráno? (aj keď poobede idem málokedy) ....S manželom sa snažíme o bábätko, ale lekár mi povedal, že pokiaľ nebude moje trávenie v poriadku, tak je malá šanca, aby sa nám to podarilo... Prosím o radu

Odpovede
Kategórie: Zápcha

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  27. marec 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Ja by som Vám odporučil kompletné vyšetrenie. Odber krvi, stolice, Sono, potom podľa výsledkov ďalšie vyšetrenia.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Otázka

Momentálne mám opäť veľmi tvrdú stolicu, krvácanie, trhliny.

Dobrý deň pán doktor, po prvom pôrode pred siedmymi rokmi sa mi vplyvom tuhej stolice vytvorili trhliny, ktoré krvácajú a veľmi bolia. Poslali ma na chirurgiu, kde mi robili kolonoskopiu, všetko bolo v poriadku, len som mala upraviť stolicu. Počas tohto obdobia som musela dbať na správnu životosprávu a akosi mi to vždy po preliečeni prešlo. Momentálne som však 3 mesiace po druhom pôrode, musela som už 2 krát brať antibiotíka, ktoré mi z počiatku vyvolali hnačky, svrbenie, trhliny a nakoniec krvácanie. Momentálne mám opäť veľmi tvrdú stolicu, krvácanie, trhliny. Bola som na chirurgií, tam mi odporučili viacero mastí a upraviť životosprávu, no nič nezaberá. S bolesťami sa tak trápim už asi dva mesiace. Pijem dostatok tekutín, užívam vlákniny, skúšala som aj duphalak, ale nič mi nepomáha. Idem niekedy aj 3 krát na wc, no stolica je vždy veľmi tuhá a len mi tie trhliny vždy pootvára. Prosím Vás poradte mi, čo robiť. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zápcha

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  24. marec 2017.

  Dobrý deň prajem,

   
  Odporučujem dostatok tekutín, vláknin, treba skúsiť aj liek Resolor.
  Na tie trhliny asi Vám nič iné nepomôže ako chirurg.
   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Mám problémy zo stolicou.

Dobry den , som po pôrode tri týždne a mam problém so stolicou nedá sa mi chodit na záchod, idem tak raz za 5 dni . Stolica je tvrda ako kameň, a keď uz je stolica tak mam problém s vytlacenim silne bolesti. Problemy som uz mala aj pred tehotenstvom ale nie az take ako teraz po pôrode.

Odpovede
Kategórie: Zápcha

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  19. január 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Treba si vyskúšať Laevolac sirup.  Piť dostatočné množstvo tekutín a prijimať vlákniny.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki