Otázka

Doktorka mi nepovedala koľko draslíka mám v tabletkách ako doplnok užívať.

Dobrý deň. Mám 53 rokov a 30 rokov športujem beh 5 x za týždeň po 5 km a cvičím jógu. Občas mám závrate a pri cvičení jógy občas kŕče v nohách. Pri odbere r. 2014 som mal Kálium 3,5 mmol/l čo je pod limitom má byť 3,8-5 mmol/l a doktorka mi nepovedala koľko draslíka mám v tabletkách ako doplnok užívať. Kúpil som si Draslík 100 mg a neviem , či mám denne celú tabletku alebo polku. Čo sa týka stravy ročne zjem asi 200 kg ovocia a zeleniny /a to minimálne/ hlavne jablká,banány, pomaranče,čierne a červené ríbezle celoročne lebo si ich mrazím,jahody a zo zeleniny hlavne rajčiny ,paprika , uhorka , šalát... Raňajky - biely jogurt,pohánková kaša,kukur. pohánková kaša, ovsené vločky a každý deň vlašské orechy a lyžica medu. Celozrnný chlieb si pečiem sám. Za odpoveď ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zdravá strava

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  6. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Vami opísané laboratórne výsledky (2014) sa nemôžu považovať za smerodatné pre posudzovanie Vášho súčastného stavu. Hladina draslíka v krvi ovplyvňuje viacero faktorov, hoci aj v priebehu 24 hodín (fyzický aktivita, strava, stav srdcovo-cievnej sústavy). Hladina draslíka pod 0,3 mmol/l podľa mojej mienky nie je dôvodom pre jeho dopĺňanie formou tabletiek. Okrem toho, čo ste opísovali v liste, by som ešte odporúčal konzumovať pšeničné klíčky, pšeničné otruby. A tiež – pokiaľ je to možné – aj jogurt by mal obsahovať zrná, alebo ovocie.
  Zároveň by Ste mali vedieť, že svalové kŕče môže spôsobovať aj nízka hladina horčíka v krvi, resp. nie je isté ani to, že sú spôsobené nedostatkom minerálov. Ak v súvislosti so športovými činnosťami nevenujete dostatočnú pozornosť a čas zahrievaniu, alebo uvoľňovaniu svalstva, aj vtedy môžu nastať Vami spomínané problémy.       


  S pozdravom
  Dr. Ronajová

Otázka

Pojmy v zdravotníctve

Dobrý deň prajem. Bola som na CT vyšetrení Hrudníka, abdomen a pelvis. Záver: Simplexná cystická lézia v oblasti adnex bilat. Dystopia céka v MP Variačný spoločný odstup tr. brachiocephalicus a ACC I. sin. Poprosila, by som Vás, keby ste mi vysvetlili tie tri vety. Ďakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Zdravá strava

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  23. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  V skratke Vám odpoviem: Cysta na vaječníkoch, nespávna poloha slepého čreva, zmenený odstup ciev. Svoj stav by ste mali odkonzultovať s Vašim lekárom, ktorý Vám objasní súvislosti.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki


Otázka

Chémia v našom tele

Mám trochu neobvyklý dotaz. Četla jsem, že látka fenyletylamin je vlastně zodpovědná za zamilovanost. Na internetu jsem našla, že se dají koupit tablety s touto látkou. Znamená to tedy, že pokud bych tablety brala v přítomnosti opačného pohlaví, zamilovala bych se do něj? A pokud ne, existuje nějaká taková tableta? Děkuji za odpověď.

Odpovede
Kategórie: Zdravá strava

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  19. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Fenyletylamin je dôležitou súčasťou chemických procesov v našom organizme, ide o hormón zo skupiny amfetamínov, je produkovaný našim mozgom. Proces zamilovania sa je zložitejší chemický proces a nedá sa to riešiť tabletami. 

   

  S pozdravom

  Ronajová

Otázka

Štítna žľaza a priberanie

Dobry deň chcela by som poradiť mam problemi zo štitnoy zlazou a po tabletkach ktore mi predpisala lekarka som priberam a som stoho nervozna a nerobi mi to dobre som unavena a straštne mi praska koža na pätach mohli by ste mi poradiť

Odpovede
Kategórie: Zdravá strava

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  18. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Pri štítnej žľaze je potrebné nastaviť liečbu, ktorá Vám bude vyhovovať a nebudete pociťovať tieto nepríjemné vedľajšie príznaky. Poraďte sa so svojim lekárom o možnej alternatíve k Vašej liečbe, prípadne upravte stravu. Dôležitý je príjem zeleniny a ovocia. Vylúčte potraviny s cukrom a tukmi, ktoré telo zbytočne zaťažujú a tiež majú negatívny vplyv na psychický stav. Päty si ošetrujte a premasťujte prípravkami s obsahom repíka.

   

  S pozdravom

  Ronajová