Otázka

Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu

Vážená Pani Doktorka! Som 48 ročná žena, mám 162 cm, 89kg. Vždy som zápasila s kilami, ale teraz neviem schudnúť žiadnym spôsobom. Jem málo a aj takto stále iba priberám. Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu. Prosím Vás, zostavte pre mňa taký jedálny lístok, pomocou ktorého by som vedela chudnúť, lebo moje kolená už ani túto váhu nezvládajú. Žijem na vidieku a v okolí som nenašla takého odborníka, ktorý by mi mohol poradiť. Čakám Vašu odpoveď. S úctou: Erika

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dobor Viktória
  Viktória Doborová Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
  14. jún 2018.

  Milá Erika!

  Na základe VAŠICH údajov je vaša individuálna látková výmena: 1583 kcal, index telesnej hmotnosti (BMI): 33

  Na základe tohto indexu telesnej hmotnosti Vás môžeme zaradiť do kategórie obezity.

  K základnej látkovej výmene je potrebné vždy konzumovať potrebné množstvo kalórií, lebo toto množstvo energie zabezpečuje životne dôležité funkcie organizmu (krvný obeh, dýchanie, hormonálna hladina, atď.) v pokojovom stave, bez fyzického zaťaženia.

  Ak toto základné množstvo energie nie je skonzumované, potom telo prepne do „šetriaceho režimu“ a všetko, ešte aj malé množstvo energie začne uskladňovať. Preto je samozrejmé, že sa chudnutie nenaštartuje.

  Odporúčam Vám, aby ste si viedli denník príjmu kalórií. Takto si potom budete vedieť ľahko kontrolovať príjem kalórií.

  Navrhujem nasledovné základné prvky stravy a postupy prípravy jedál:

  Pekárenské výrobky:

  Odporúčam chlieb z celozrnnej, špaldovej, ražnej, polohnedej múky, alebo zo semienok, či grahamový chlieb. Dôležité je, ak je to možné, chlieb nech nie je z bielej múky! Pokiaľ máte prístup iba k pekárenským výrobkom z bielej múky, potom z nich odporúčam iba malé množstvo.

  Obsah vlákniny spôsobuje pocit sýtosti, preto znižuje chuť do jedla. Okrem toho veľmi odporúčam vynechať zo stravy aj jedlá s obsahom cukru. Najviac "luxusných" kalórií dodáva cukor a tuky!

  Mlieko a mliečne výrobky:

  Odporúčam odtučnené, alebo polotučné mliečne výrobky. Aj v tejto kategórii sú preferované tie bez cukru. Môžete konzumovať: 1,5% mlieko, 12% smotana, odtučnený alebo polotučný tvaroh, kefír, prírodný jogurt,syry s označením "light" alebo "fitt". Spomedzi tvrdých syrov: Ementál, Edamer. Tieto syry môžete použiť aj pri príprave jedál, aby bol jedálny lístok pestrejší.

  Mäso, mäsové výrobky

  Odporúčané: hydinové mäso a mäsové výrobky. Ale môžete konzumovať bravčové, teľacie, výrobky vyrobené z chudých rýb. Z mäsa používajte pliecko, stehno, karé!

  Odporúčame ich varené, dusené, plnené, sekanú. Pripravte ich ako prívarok, omáčku, šalát, dusenú prílohu v keramických nádobách, alobale, na papieri na pečenie, alebo s použitím minimálneho množstva tuku. Odporúčame zeleninu obmieňať. Vyprážané, obaľované jedlá môžete zaradiť do jedálneho lístka iba po príprave vo vreckách na pečenie, alebo upečené na papieri na pečenie, potretom malým množstvom tuku. Je to preto, lebo obaľované mäso do seba nasiakne veľa tuku.

  Zelenina:

  V jedálnom lístku môžete použiť všetku zeleninu. Nakladanú, plnenú, varenú, dusenú, pečenú, na poľský, alebo anglický spôsob (sčasti uvarená, chrumkavá "ress").

  Zemiaky, ryža, cestoviny a suché strukoviny majú vysoký obsah sacharidov, preto ich odporúčame jesť menej často a málo. Cestoviny nech sú bezvaječné a z hrubej múky

  Ako prílohu môžete použiť: proso, bulgur, kuskus, pohánku, amarant, quinou. Aj na prípravu hranoliek použite sáčok na pečenie!

  Ovocie:

  Ovocie s vysokým obsahom cukru obsahuje veľa kalórií. Preto sa konzumácii týchto vyhýbajte: banán, hrozno, slivky, hrušky, melóny, sušené ovocie.

  Ostatné ovocie môžete jesť vo veľkom množstve, denne viackrát. Môžete ich použiť k vareným jedlám, ako omáčku, polievku, šalát, či k mäsu.

  Ovocné výrobky s obsahom cukru sä zakázané, napr. lekvár, kompót.

  Vajcia:

  Môžete ich konzumovať samostatne, alebo použiť na prípravu jedál.

  Omeleta, praženica (bez tuku) so zeleninou, alebo ochutené bylinkami.

  K zmene životného štýlu je dôležitý aj príjem tekutín a šport. Množstvo tekutiny je 1,5-2 litre denne, ale v letnom období sa odporúča aj omnoho viac! Vhodné sú akékoľvek nápoje, ale nech nemajú vysoký obsah cukru. Pohyb neznamená šport! V každom prípade je na dennom poriadku potrebná chôdza, prechádzka. Tieto formy pohybu nie sú náročné!  Pokiaľ sa vyhýbame fyzickej aktivite, alebo ju znížime na minimum, bolesti kĺbov sa kvôli stuhnutiu vystupňujú. Je vedecky dokázané, že nie je potrebné šetriť bolestivé kĺby, práve naopak, treba zvýšiť ich pohyblivosť.

  K tomu Vám ešte odporúčam, aby ste vyhľadali špecialistu fyzioterapeuta, ktorý Vám môže pomôcť s problémami!

  Prajeme Vám dobré zdravie a veľa úspechov!

  S pozdravom
  Viktória Doborová

Otázka

Konzumácia ovocia s obsahom vitamínu C počas chemoterapie.

Milá Magda! V našej rodine máme pacienta, ktorý kvôli leukémii dostáva chemoterapiu. V nemocnici mu povedali, aby sa vyhýbal ovociu a zelenine, ktoré obsahujú vitamín C. Pomôžte mi, prosím, akú zeleninu a ovocie môže jesť! Za Vašu odpoveď ďakujem! Anna

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Koprivanecz Magdolna
  Magdolna Koprivanecová Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
  22. apríl 2018.

  Milá Anna!
  Na informácie, ktoré ste dostali v nemocnici, je moja odpoveď nasledovná. Ovocie s vysokým obsahom vitamínu C sú citrusové plody, šípky a bobuľovité ovocie (napr. ríbezle, acai bobule, goji). Zo zeleniny je to cvikla, ktorá má vyšší obsah vitamínu C, ale jej konzumácia sa skôr odporúča, než ako by ste sa jej mali vyhýbať. Chcela by som tiež poznamenať, že som nikde nenašla potvrdenie tohto lekárskeho odporúčania, podľa ktorého sa počas chemoterapie neodporúča konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu C. Do inej kategórie patria doplnky výživy. Ich užívanie môže byť počas liečby kontraindikované preto, lebo obsah a zloženie účinných látok doplnkov výživy nie je možné v každom prípade kontrolovať, čo môže ovplyvniť/zmeniť liečbu. Preto Vám posielam návrh na diétu, ktorá môže poskytnúť pomoc.

  S pozdravom
  Koprivanecová

Otázka

Stále ma trápi bolesť brucha

Dobrý den, chcela by som sa na vás obrátit s otázkou tráviaceho systému.Mám akné a mám pocit že po jedle má bolí brucho.Vedeli by ste mi poradit ako si dať do poriadku trávenie a tak aj odstraniť akné? Zistili mi intoleranciu na laktozu a tak aj vynechavam výroby čo ju obsahuju ale stále mám tráviace problemy. Dakujem.S pozdravom Veronika.

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  12. apríl 2018.

  Dobrý deň prajem,

  problémy s trávením má v súčasnosti mnoho ľudí, je to spôsobené stravou, ktorá nie je veľmi kvalitná a prijímame nevhodné potraviny. Skúste vynechať zo stravy niektoré potraviny, samozrejme aj potraviny s laktózou, následne odpozorujte, či stále pociťujete bolesti. Možno je pre Vás nevhodná niektorá potravina a ste na ňu precitlivelá. Ak Vaše problémy budú pretrvávať, tak by som zvažoval návštevu lekára, aby sa vylúčili vážnejšie dôvody. Konzumujte ľahšiu stravu, zaraďte do jedálnička probiotiká v ich prirodzenej forme, dávajte pozor na dráždivé potraviny. Ak si to takto odsledujete, bude to aj cennou informáciou pre Vášho lekára. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Doktorka mi nepovedala koľko draslíka mám v tabletkách ako doplnok užívať.

Dobrý deň. Mám 53 rokov a 30 rokov športujem beh 5 x za týždeň po 5 km a cvičím jógu. Občas mám závrate a pri cvičení jógy občas kŕče v nohách. Pri odbere r. 2014 som mal Kálium 3,5 mmol/l čo je pod limitom má byť 3,8-5 mmol/l a doktorka mi nepovedala koľko draslíka mám v tabletkách ako doplnok užívať. Kúpil som si Draslík 100 mg a neviem , či mám denne celú tabletku alebo polku. Čo sa týka stravy ročne zjem asi 200 kg ovocia a zeleniny /a to minimálne/ hlavne jablká,banány, pomaranče,čierne a červené ríbezle celoročne lebo si ich mrazím,jahody a zo zeleniny hlavne rajčiny ,paprika , uhorka , šalát... Raňajky - biely jogurt,pohánková kaša,kukur. pohánková kaša, ovsené vločky a každý deň vlašské orechy a lyžica medu. Celozrnný chlieb si pečiem sám. Za odpoveď ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  5. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Vami opísané laboratórne výsledky (2014) sa nemôžu považovať za smerodatné pre posudzovanie Vášho súčastného stavu. Hladina draslíka v krvi ovplyvňuje viacero faktorov, hoci aj v priebehu 24 hodín (fyzický aktivita, strava, stav srdcovo-cievnej sústavy). Hladina draslíka pod 0,3 mmol/l podľa mojej mienky nie je dôvodom pre jeho dopĺňanie formou tabletiek. Okrem toho, čo ste opísovali v liste, by som ešte odporúčal konzumovať pšeničné klíčky, pšeničné otruby. A tiež – pokiaľ je to možné – aj jogurt by mal obsahovať zrná, alebo ovocie.
  Zároveň by Ste mali vedieť, že svalové kŕče môže spôsobovať aj nízka hladina horčíka v krvi, resp. nie je isté ani to, že sú spôsobené nedostatkom minerálov. Ak v súvislosti so športovými činnosťami nevenujete dostatočnú pozornosť a čas zahrievaniu, alebo uvoľňovaniu svalstva, aj vtedy môžu nastať Vami spomínané problémy.       


  S pozdravom
  Dr. Ronajová

Otázka

Pojmy v zdravotníctve

Dobrý deň prajem. Bola som na CT vyšetrení Hrudníka, abdomen a pelvis. Záver: Simplexná cystická lézia v oblasti adnex bilat. Dystopia céka v MP Variačný spoločný odstup tr. brachiocephalicus a ACC I. sin. Poprosila, by som Vás, keby ste mi vysvetlili tie tri vety. Ďakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  23. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  V skratke Vám odpoviem: Cysta na vaječníkoch, nespávna poloha slepého čreva, zmenený odstup ciev. Svoj stav by ste mali odkonzultovať s Vašim lekárom, ktorý Vám objasní súvislosti.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

Otázka

Chémia v našom tele

Mám trochu neobvyklý dotaz. Četla jsem, že látka fenyletylamin je vlastně zodpovědná za zamilovanost. Na internetu jsem našla, že se dají koupit tablety s touto látkou. Znamená to tedy, že pokud bych tablety brala v přítomnosti opačného pohlaví, zamilovala bych se do něj? A pokud ne, existuje nějaká taková tableta? Děkuji za odpověď.

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  19. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Fenyletylamin je dôležitou súčasťou chemických procesov v našom organizme, ide o hormón zo skupiny amfetamínov, je produkovaný našim mozgom. Proces zamilovania sa je zložitejší chemický proces a nedá sa to riešiť tabletami. 

   

  S pozdravom

  Ronajová

Otázka

Štítna žľaza a priberanie

Dobry deň chcela by som poradiť mam problemi zo štitnoy zlazou a po tabletkach ktore mi predpisala lekarka som priberam a som stoho nervozna a nerobi mi to dobre som unavena a straštne mi praska koža na pätach mohli by ste mi poradiť

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  18. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Pri štítnej žľaze je potrebné nastaviť liečbu, ktorá Vám bude vyhovovať a nebudete pociťovať tieto nepríjemné vedľajšie príznaky. Poraďte sa so svojim lekárom o možnej alternatíve k Vašej liečbe, prípadne upravte stravu. Dôležitý je príjem zeleniny a ovocia. Vylúčte potraviny s cukrom a tukmi, ktoré telo zbytočne zaťažujú a tiež majú negatívny vplyv na psychický stav. Päty si ošetrujte a premasťujte prípravkami s obsahom repíka.

   

  S pozdravom

  Ronajová

Otázka

Zdravá strava, psychika a pohyb

Dobrý deň. Mám výšku 200 cm, váhu 132 kg, som po 5 operáciách pohybového aparátu - krčnej chrbtice a kubitálneho kanálu pravej ruky. Bohužiaľ kvôli nemu musím užívať antidepresíva. Chcel by som sa spýtať ohľadom pôstu. Viem o tom, že sa nemá jesť mäso. Platí to aj o zákuskoch, koláčoch a podobne? Totižto chcel by som do leta schudnúť. Je pravda, že pohybu za deň veľa nemám, maximálne do kostola čo mi trvá 10 - 15 minút. Mám aj 20 ročný funkčný rotoped so 7 úrovňami obtiažnosti. Vedeli by ste mi poradiť ako často počas týždňa a koľko minút by som, ak by som chcel, mal na ňom cvičiť? S pozdravom Ján Boleček z Trenčína PhDr.

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  11. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Zdravá strava je základom nielen pre našu fyzickú kondíciu, ale aj pre psychickú. Základ by mala tvoriť zelenina a ovocie v čerstvom stave, doplnená o pitný režim. Teda minimalizovať príjem cukrov a tukov nielen počas pôstu. S pohybom by ste mali byť opatrný a záťaž na telo zvyšovať postupne, vhodné sú napríklad prechádzky, plávanie.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki