Otázka

Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu

Vážená Pani Doktorka! Som 48 ročná žena, mám 162 cm, 89kg. Vždy som zápasila s kilami, ale teraz neviem schudnúť žiadnym spôsobom. Jem málo a aj takto stále iba priberám. Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu. Prosím Vás, zostavte pre mňa taký jedálny lístok, pomocou ktorého by som vedela chudnúť, lebo moje kolená už ani túto váhu nezvládajú. Žijem na vidieku a v okolí som nenašla takého odborníka, ktorý by mi mohol poradiť. Čakám Vašu odpoveď. S úctou: Erika

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

  1. Dobor Viktória
    14. jún 2018.

    Milá Erika!

    Na základe VAŠICH údajov je vaša individuálna látková výmena: 1583 kcal, index telesnej hmotnosti (BMI): 33

    Na základe tohto indexu telesnej hmotnosti Vás môžeme zaradiť do kategórie obezity.

    K základnej látkovej výmene je potrebné vždy konzumovať potrebné množstvo kalórií, lebo toto množstvo energie zabezpečuje životne dôležité funkcie organizmu (krvný obeh, dýchanie, hormonálna hladina, atď.) v pokojovom stave, bez fyzického zaťaženia.

    Ak toto základné množstvo energie nie je skonzumované, potom telo prepne do „šetriaceho režimu“ a všetko, ešte aj malé množstvo energie začne uskladňovať. Preto je samozrejmé, že sa chudnutie nenaštartuje.

    Odporúčam Vám, aby ste si viedli denník príjmu kalórií. Takto si potom budete vedieť ľahko kontrolovať príjem kalórií.

    Navrhujem nasledovné základné prvky stravy a postupy prípravy jedál:

    Pekárenské výrobky:

    Odporúčam chlieb z celozrnnej, špaldovej, ražnej, polohnedej múky, alebo zo semienok, či grahamový chlieb. Dôležité je, ak je to možné, chlieb nech nie je z bielej múky! Pokiaľ máte prístup iba k pekárenským výrobkom z bielej múky, potom z nich odporúčam iba malé množstvo.

    Obsah vlákniny spôsobuje pocit sýtosti, preto znižuje chuť do jedla. Okrem toho veľmi odporúčam vynechať zo stravy aj jedlá s obsahom cukru. Najviac "luxusných" kalórií dodáva cukor a tuky!

    Mlieko a mliečne výrobky:

    Odporúčam odtučnené, alebo polotučné mliečne výrobky. Aj v tejto kategórii sú preferované tie bez cukru. Môžete konzumovať: 1,5% mlieko, 12% smotana, odtučnený alebo polotučný tvaroh, kefír, prírodný jogurt,syry s označením "light" alebo "fitt". Spomedzi tvrdých syrov: Ementál, Edamer. Tieto syry môžete použiť aj pri príprave jedál, aby bol jedálny lístok pestrejší.

    Mäso, mäsové výrobky

    Odporúčané: hydinové mäso a mäsové výrobky. Ale môžete konzumovať bravčové, teľacie, výrobky vyrobené z chudých rýb. Z mäsa používajte pliecko, stehno, karé!

    Odporúčame ich varené, dusené, plnené, sekanú. Pripravte ich ako prívarok, omáčku, šalát, dusenú prílohu v keramických nádobách, alobale, na papieri na pečenie, alebo s použitím minimálneho množstva tuku. Odporúčame zeleninu obmieňať. Vyprážané, obaľované jedlá môžete zaradiť do jedálneho lístka iba po príprave vo vreckách na pečenie, alebo upečené na papieri na pečenie, potretom malým množstvom tuku. Je to preto, lebo obaľované mäso do seba nasiakne veľa tuku.

    Zelenina:

    V jedálnom lístku môžete použiť všetku zeleninu. Nakladanú, plnenú, varenú, dusenú, pečenú, na poľský, alebo anglický spôsob (sčasti uvarená, chrumkavá "ress").

    Zemiaky, ryža, cestoviny a suché strukoviny majú vysoký obsah sacharidov, preto ich odporúčame jesť menej často a málo. Cestoviny nech sú bezvaječné a z hrubej múky

    Ako prílohu môžete použiť: proso, bulgur, kuskus, pohánku, amarant, quinou. Aj na prípravu hranoliek použite sáčok na pečenie!

    Ovocie:

    Ovocie s vysokým obsahom cukru obsahuje veľa kalórií. Preto sa konzumácii týchto vyhýbajte: banán, hrozno, slivky, hrušky, melóny, sušené ovocie.

    Ostatné ovocie môžete jesť vo veľkom množstve, denne viackrát. Môžete ich použiť k vareným jedlám, ako omáčku, polievku, šalát, či k mäsu.

    Ovocné výrobky s obsahom cukru sä zakázané, napr. lekvár, kompót.

    Vajcia:

    Môžete ich konzumovať samostatne, alebo použiť na prípravu jedál.

    Omeleta, praženica (bez tuku) so zeleninou, alebo ochutené bylinkami.

    K zmene životného štýlu je dôležitý aj príjem tekutín a šport. Množstvo tekutiny je 1,5-2 litre denne, ale v letnom období sa odporúča aj omnoho viac! Vhodné sú akékoľvek nápoje, ale nech nemajú vysoký obsah cukru. Pohyb neznamená šport! V každom prípade je na dennom poriadku potrebná chôdza, prechádzka. Tieto formy pohybu nie sú náročné!  Pokiaľ sa vyhýbame fyzickej aktivite, alebo ju znížime na minimum, bolesti kĺbov sa kvôli stuhnutiu vystupňujú. Je vedecky dokázané, že nie je potrebné šetriť bolestivé kĺby, práve naopak, treba zvýšiť ich pohyblivosť.

    K tomu Vám ešte odporúčam, aby ste vyhľadali špecialistu fyzioterapeuta, ktorý Vám môže pomôcť s problémami!

    Prajeme Vám dobré zdravie a veľa úspechov!

    S pozdravom
    Viktória Doborová