Otázka

V minulosti som mala tieto problémy: opakujúce sa krvácanie po stolici vo forme jasnočervených škvŕn na papieri

Dobrý deň, pán doktor. Som 24 ročná žena. V minulosti som mala tieto problémy: opakujúce sa krvácanie po stolici vo forme jasnočervených škvŕn na papiery, v chirurgickej ambulancií mi diagnostikovali análnu fisúru, liečila som sa masťou Doloproct a užívala som Detralex. Taktiež ma bolievalo brucho, preto som podstúpila kolonoskopiu v roku 2013. Zistili mi len vnútorné hemoroidy 2.stupňa a v terminálnom ileu bola zvýšená lymfocytárna kresba. Doporučili mi probiotiká a úpravu stravy, to do dnes dodržujem. Problémy s konečníkom u mňa pretrvávali a chirurg mi našiel polyp 2cm od anonutánneho prechodu veľkosti 8mm. Odstránil ho laserom. Stále sa mi krvácanie opakovalo a mala som pocit dyskomfortu, pri kontrole o tri týždne mi našiel ďalšie 2 polypy v rovnakej oblasti. Vybral ich excíziou, histologicky išlo o fibroepiteliálne polypy. O 4 mesiace som mala opäť obtiaže a opäť mi našiel polyp v tejto oblasti, histologicky to bol zase polyp fibrózny pokrytý epitelom krycím, prechodným a dlaždicovým. Chodievala som na kontroly, posledná bola vo februári 2015, kedy bolo všetko v poriadku, mukóza bez dysplázií a polypov. Lekár mi povedal, že nemusím chodiť, len v prípade problémov. Bola som úplne bez obtiaží až do júna 2018, učila som sa na štátnice, mala som málo pohybu a začala som cítiť tlak, dyskomfort v rekte a miernu bolestivosť pri sední. Stolica bola úplne v poriadku, bez krvácania. Navštívila som teda opäť chirurga, našiel mi dva polypy opäť v oblasti, kde som mala tie predchádzajúce. Predpísal mi Doloproct, Mobivenal a dohodli sme sa na excízií polypov. Pýtala som sa ho, či mám podstúpiť opäť kolonoskopiu, keďže od poslednej ubehlo takmer 5 rokov, povedal mi, že nemusím. Čo sa týka rodinnej anamnézy, babke odstránili 4 adenomatózne polypy ale vo veku 65 rokov a pradedko mal karcinóm hč ale až vo vysokom veku(>80rokov). Inak sú v rodine všetci zdravý. Pán doktor, ja som medička, preto niečo o polypoch viem, avšak mám zopár nejasností a preto vás prosím o radu. O ktorý typ polypov u mňa išlo? Adenomatózne/hyperplastické/zápalové/serátne pílovité? Alebo nejaký iný druh? Mala by som absolvovať opäť kolonoskopiu a potom aj pravidelne? Ak áno, v akých intervaloch? Čo ďalšie by ste mi, prosím odporučil? Keď si nanášam do konečníka masť, viem prstom nahmatať dané 2 polypy ale taktiež tam vyhmatám aj akoby vankúšikovité plošnejšie lézie, ktoré nie sú citlivé, ide o vnútorné hemoroidy, kt. boli popísané aj pri kolonoskopií? Rada by som porozumela tomuto stavu a preto Vám vopred ďakujem za odpovede.

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. júl 2018.
  Dobrý deň,
   
  Tie Vaše polypy sú len fibrotice zmenené na zlaté žily, nič vážneho. Čo sa týka kolonoskopie, tam by som Vám doporučil, keď už ste mali aj v rodine, tak za päť rokov 1 x opakovať alebo aspoň 1 x ročne absolvvať vyšetrenie stolice na okultné krvácanie. Čo hmatáte, to budú len zlaté žily.
   
   
   
  S pozdravom
   
  Dr. Podlupszki

Otázka

Dá sa zápal v žalúdku zistiť aj na CT?

Bola som na CT žalúdka a pažeráka, ešte nemám výsledky, no rada by som vedela či toto vyšetrenie zistí zápal v žalúdku, alebo ho treba kombinovať s vyšetrením hadičkou do žalúdka.dakujem

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  13. júl 2018.

  Dobrý deň,

   

  závisí to od konkrétneho prípadu. Niekedy nie je nutné ďalšie vyšetrenie. Ale ak nález nie je jednoznačný, tak sa pristupuje k ďalšiemu vyšetreniu. Endoskopia je veľmi presná diagnostická metóda a nemusíte sa obávať. Lekár Vám všetko vysvetlí.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki 

Otázka

Mám dlhodobo problémy so žalúdkom

Dobrý deň, mám dlhodobo problémy so žalúdkom. Minulý rok v novembri som bola na gastroskopii kvôli bolesti žalúdka. Výsledky - hypersekrécia žal. štiav s prímesou žlče, mierne chronická antralna gastritída po diétnej chybe, nie je nutné užívať lieky. Po mesiaci som sa mi žalúdočné ťažkosti ( kyslosť v ústach, bolesť žalúdku, zlé trávenie, grganie,častejšie chodenie na wc - nie hnačka) vrátili a obvodná lekárka mi predpísala omeprazol, ktorý užívam dodnes. Tabletky už užívať nechcem, ale keď sa ich snažím dávať obdeň, dodržiavam diétu, ťažkosti sa mi aj tak vrátia. Niekedy mám pocit, že súvisia s omeprazolom (nolpaza mi nerobila dobre) a najmä z napätia a stresov v práci. Ešte chcem podotknúť, že mi v minulosti bol zistený syndróm dráždivého čreva. Chcela by som sa opýtať ako by som mala pokračovať ďalej? Či mám opäť požiadať o vyšetrenie alebo to je všetko psychosomatického rázu? Môže omeprazol byť príčinou bolesti svalov? Ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  21. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Pokiaľ máte problémy dlhodobé a nevysvetliteľné bolesti žalúdka, mali  by ste navštíviť svojho lekára, ktorý po absolvovaní vyšetrení stanoví diagnózu a naordinuje vhodnú liečbu. Jediná možná účinná liečba pri syndróme dráždivého čreva je zmena životného štýlu. Ochorenie vyžaduje vyhýbať sa stresu alebo situáciám vyvolávajúcim stres.  Nevyhnutný je pravidelný pohyb, ktorý zlepšuje funkcie čriev a normalizuje ich fungovanie.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Pri GFS mi bol diagnostikovaný reflux z dvánastnika do žalúdka

Dobrý deň, pri GFS mi bol diagnostikovaný reflux z dvánastnika do žalúdka, nedoliehací pylorus spolu s poleptaním sliznice v spodnej časti brucha. Záver: Reflux, Antritída. Chcem sa spýtať ako sa vysporiadať s takýmito ťažkosťami a či sa dá nejako ovplyvniť funkčnosť pylorusu, či je to už chronický stav, alebo sa to môže upraviť.

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. jún 2018.
  Dobrý deň prajem,
   
  Moje skúsenosti su také, že keď pylorus nefunguje 100%, tak je to stály problém, čiže prechádzame do chronického stavu.Ja by som vyskúšal Ganaton 2x1 pred jedlom, ale samozrejme o tom informujte lekára, s ktorým je to potrebné odkonzultovať.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki


Otázka

Vyšetrenie bolo pred 3 dňami, ale v tej oblasti ma ešte stále veľmi bolí brucho.

Vážený Pán Doktor! Pred 3 dňami som bola na vyšetrení hrubého čreva, ktoré mi odporučilo viac gastroenterológov kvôli opakujúcej sa bolesti pravej strany brucha a premenlivému vyprázdňovaniu. Kvôli problému so srdcom robili vyšetrenie bez anestézy a tlmenia bolesti. Jedna časť čriev bola veľmi „kľukatá, preto som mala v tej oblasti takmer neznesiteľné bolesti. Vyšetrenie bolo pred 3 dňami, ale v oblasti, kde ma „potrápili“, ma ešte neustále veľmi bolí brucho, niekedy pulzuje, dokonca aj pichá. Od vyšetrenia som si krvácanie nevšimla, nemám ani horúčku, stolicu som mala viackrát. Moja otázka je, či je normálne že aj po 3 dňoch od vyšetrenia mám takúto bolesť v podbrušku, o čo môže ísť a čo sa dá proti tomu urobiť. Som znepokojená, či nenastalo nejaké trvalé poškodenie, keby to bola perforácia, to by sa už zistilo, však? Za Vašu odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem!

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  13. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Bolesť je opodstatnená, avšak každým dňom by mali byť miernejšie. Nemyslím si, že ide o perforáciu, to by malo byť po troch dňoch už jednoznačné. Ak však vaše bolesti pretrvávajú a nezmierni s ani ich intenzita, určite vyhľadajte chirurga.

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Ráno, keď vstanem, tak asi po 10 min. ma napne, niekoľko krát po sebe a mam kyselinu

Dobry vecer,mam taky problem, rano ako vstanem tak asi po 10min. ma napne niekolko krat po sebe a mam kyselinu potom to prejde a fungujem cely den normalne.Takto som to mala dva tyzdne asi tak tri dni ma naplo potom par dni vobec nic a teraz mi bolo rano zle aj zvratky aj pocas dna som zvraciala.Mam uz dlhdobo kasel ktory ma pre dvoma mesiacmi silno dusil,doktorka ma iecila na plucne chlamydie ale tie ne nepotrvrdili.Kasel po antibiotikach ustupil ale kazdy den kaslem sem tam.Nemam priznaky,ze by ma palila zaha alebo by ma zaludok bolel proste len to napinanie a kyselina mi robi problem.U gastroentrologa som este nikdy nebola a hadica by u mna bol velky problem kedze od malicka mam problem s prehtanim tabliet.Dalo by sa to nejako s tabletakmi vyliecit? Dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  11. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  prejavy, ktoré popisujete, môžu mať veľa spoločnéhoh so samotným životným štýlom. Neviem zhodnotiť ako sa stravujete, ale skúste zmeniť Vaše stravovacie návyky, či Vám nevadí nejaká konkrétna potravina. Dajte si záležať, aby ste sa stravovali pravidelne a skúste úplne zmeniť zloženie potravín, následne odsledujte ako zareaguje Váš organizmus. Uprednostnite menej dráždivé potraviny. Ak by Vám problémy neustupovali, bude potrebné vyšetrenie u gastroenterológa, kde najskôr prebehne podrobný rozhovor o Vašich návykoch a stravovaní. Nemusíte sa obávať vyšetrení. V súčasnosti sa využívajú moderné postupy, ktoré nie sú bolestivé. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Mám problém, že sa mi ťažko prehĺta a stále grgám

Dobry den prosim vas mam taky problem ze ked jem potravu tak sa mi tak tazko prehlta a ako keby citim jej dopad do zaludku a je to neprijemne a este aj stale grgam aj z vody . Mal som teraz maturity tak som mal stiahnuty zaludok tak mi mama dala vyprostovak 3 tablety 3 dni a od tedy to aj zacalo neviem ci to je sposobene vyprostovakom alebo niecim inym dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  27. máj 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  príznaky, ktoré opisujete, ma privádzajú s najväčšou pravdepodobnosťou k refluxu. Ide o ochorenie, kedy dochádza k spätnému chodu žalúdočných štiav zo žalúdku. Veľmi často sa takéto pocity objavia v životných situáciách, kedy máte viac stresu a sú náročnejšie. Čiže to môže mať psychosomatický pôvod. Mali by ste vylúčiť dráždivé potraviny (korenisté, mastné jedlá, kávu, alkohol). Jedzte menšie porcie a samozrejme skúste vynechať stres. Postupne by mali problémy odznieť, ak by však pretrvávali dlhšie, je nutné navštíviť lekára. 

  Ťažšie prehĺtanie však môže mať aj iné príčiny, na ktoré by som Vás chcel upozorniť. Môže sa vyskytnúť pri zápale (ucho), ale to predpokladám, že by ste spomenul. Ďalej môže ísť o problém v žalúdku, prípadne pažeráku, ale aj zväčšenie uzlín, ochorenie štítnej žľazy, syfilis, výrastky na pažeráku a podobne. Ako som už spomenul vyššie, v prípade, že budú problémy dlhodobejšie, nechajte sa vyšetriť. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

Otázka

Trápia ma dlhodobé problémy s hnačkami a zápchami sprevádzané bolesťou

Dobrý deň prajem, už 5 rokov trpím opakovanými hnačkami a zápchami, bolesťami brucha, bolestivým nafukovaním a následne bolestivým vyprázdňovaním. Dá sa povedať , že mávam obdobia pokoja a obdobia vzplanutia. V obdobiach pokoja nemám problém s vyprázdňovaním, cítim sa relatívne fajn nemám problém čokoľvek zjesť bez dákych vážnych ťažkostí, možno maximálne ma pobolieva brucho ale po toľkých rokoch som si na tú bolesť už v podstate zvykla. No keď z jedného dňa na druhý príde obdobie vzplanutia nevládzem vstať z postele, príde nechutenstvo k jedlu , bolestivé nafukovanie brucha ktoré je sprevádzané zápchou alebo hnačkou no poslednú dobu to býva kombinácia. Moje komplikácie pred 5timi rokmi začali každodennými hnačkami aj 15- a viac stolíc denne no postupom času to prešlo do ťažkých opstipácií kedy moja stolica bola 1krát za týždeň. Bol mi naordinovaný Duphalac ktorý som mala užívať každý deň nalačno . Samozrejme že som to aj tak robila ale taktiež mi zaberal len obdobne . Zo stravy som vylúčila jedlá ktoré zapekajú kakao, banány a iné potraviny a samozrejme aj ťažké mastné jedlá z ktorých ma bolieva veľmi žalúdok. Tuky sa snažím dopĺňať do stravy prostredníctvom orieškov alebo arašidových masiel. Taktiež ešte spomeniem že v obdobiach opstipácii som mohla piť Duphalac piť veľa vody jesť vlákninu, psilium , jesť veľa ovocia no i pre to všetko sa nedostavila stolica tak som už v zúfalstve skúšala kombináciu jedál z ktorých by ma malo určite prehnať ... no ani to mi nedokázalo pomôcť. takto som fungovala cca 3 roky. Po 3 rokoch som sa konečne dostala na gastroenterológiu kde mi robili len sono a našli mi akurát zväčšený kolienkovite ohnutý žlčník. Robili mi vyšetrenia na celiakiu a inteloranciu na laktózu a samozrejme aj na helicobaktera. Všetko bolo negatívne. Krvný obraz som mala v poriadku akurát som mala viac železa a málo zinku . Váha sa mi rapidne znižila o 9 kg . No nikto nič neriešil dostala som Kreon na trávenie pri ťažkých jedlách a bola som vybavená. Po čase som sa rozhodla zmeniť gastroenterológa z detského na gastro.pre dospelých. Pánovi doktorovi som povedala čo je vo veci on si spravil endoskopické vyšetrenie žalúdka kde v podstate mi stanovil že mám hypomotylitu žalúdka a hypemériu antry žalúdka + opstipácie. Nasadil mi lieky KINITO a bolo vybavené. Tieto lieky mi naozaj dlho pomáhali cítila som že mi konečne trávi nemala som až tak veľkú kyselinu a po jedle sa mi prestalo vracať jedlo naspať do úst. No po dlhšom čase prišlo znovu zlé obdobie kedy som dostala hnačky 10 a viac stolíc cez deň trvalo to približne dva týždne. Znovu som išla na vyšetrenie kde mi doktor povedal " obdobie jeseň je ťažké pre žalúdkarov" vysadil mi kinito pretože viete, že aj to vkvázi podporuje tú hnačku ale to ja som už dávno vedela a vysadila som si ho pred hnačkami. Toto prešlo zhruba po mesiaci a pól samé jedla som akurát banany a čokoládu horku pretože mám skúsenosť že pokiaľ by som si zobrala len jednu tabletku nijakého endiexu prešlo by to do zápchy a nevyprázdnila by som sa veľmi dlho. Samozrejme žijem už 5 rokov v diétnom režime. Zhruba pred tromi mesiacmi som dostala bolesti do pravej dolnej strany v noci som kvôli tomu nemohla spávať objavila sa veĺmi silná kyselina kedy ma doslova pálilo všetko od úst po žalúdok mala som nutkanie na vracanie. Myslela som si že ide znovu o cystu na vaječníku ktoré sa mi v podstate objavujú a moja menštruácia meškala približne mesiac. Bola som hneď doktorom vyšetrená pretože ako som spomínala mávam opakované veľké cysty no tentokrát žiadnu nenašiel. Pichol mi vyvolávaciu injekciu a menštruácia sa pár dni dostavila no bolesti stále pretrvávajú. Následne sa z jedného dna na druhý dostavili kŕčovité hnačky ktoré boli striedané zápchou, nechutenstvom do jedla bolestivým nafukovaním brucha kedy som nemohla zapnúť žiadne nohavice, zriedka zimnicou stále bolesťami pravej dolnej strany brucha, únavou a slabosťou a zriedkavou krvou v stolici ktorú som už mala pár krát aj počas týchto 5tich rokov ktorá vyzerala ako čerstvá z konečníka. Stolica počas zápchy býva bobkovitá alebo hrudkovitá ktorá má veľmi tmavé časti striedané so svetlými alebo teda normálnymi. Znovu som teda bola nútená ísť k obvodnému lekárovi ktorý mi zobral krv na intoleranciu na laktózu celiakiu a helicobaktera a samozrejme krvný obraz no všetko bolo v poriadku akurát menši pokles bielych krviniek a aj nízky tlak 100 na 60. Znovu som navštívila pána gastroenterológa ktorému som povedala o svojích ťažkostiach povedal len že možno je to dysfunkcia celého tráviaceho traktu ale že to sa môže len domnievať . Žiadnu kolonoskopiu žiadne sono žiadna kontrola brucha (mám ho celé napäté) jednoducho nič. Cítim sa ako v začarovanom kruhu. Mám len 20 rokov a naozaj sa bojím o svoj život mám strach že bolesti a všetko pretrváva tak dlho a stále to stupňuje. Ešte Vám spomeniem že keď mám ťažkosti objaví sa exém buď v pravom podpazuší , na slabinách alebo pod pupkom. Vyzerá to ako herpesovitého pôvodu a veľmi to svrbí. Vždy je na inom mieste dokonca pred tromi mesiacmi sa mi spravil pozdĺž jazyka a na slabinách a má tendenciu zmiznúť zhruba po 2 až troch týždňoch. Čo som Vám ešte nespomenula mávam aj pocit na stolicu, pocit neúplného vyprázdnenia a občas veľmi tenkú stolicu. Pri vypráznení mávam bolesti na pravej dolnej strane v mieste slepého čreva potom presne nad týmto miestom ale pri rebre a na ľavej strane v strede hrubého čreva. Sama si nedokážem už viac pomôcť mám strach, že to môže byť syndróm dráždivého čreva , alebo že mám polypy v hrubom čreve, Chronovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu a ešte sa bojím že v podstate takýmto neliečením sa môžem veľmi ľahko dopracovať až k rakovine. Pán doktor prosím Vás o nejakú radu alebo o niečo aby som sa mohla posunúť ďalej a nie len čakať čo so mnou bude. Viem, že bez vyšetrení sa stanoviť diagnóza presne nedá. Za skorú odpoveď Vám nesmierne veľmi pekne ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  16. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Veľmi podrobne ste opísali Vaše problémy, za čo Vám chcem poďakovať. Spomínate, že prejavy máte už 5 rokov, čo je veľmi dlhá doba a ja predpokladám, že ste už niekoľkokrát navštívili lekára. Opisujete aj priebeh nejakých vyšetrení, ale zdá sa mi to nepostačujúce, preto by som Vám určite odporučil, aby ste podstúpili komplexné vyšetrenie od krvných testov, po odobratie vzoriek až po špecializované gastro vyšetrenie. Stanoviť diagnózu na opísaných prejavoch a za také dlhé obdobie by bolo nezodpovedné bez potrebných vyšetrení. Jednoducho si nájdite lekára, ktorému budete dôverovať a pýtajte sa ho na všetko, čo Vás zaujíma, aby ste boli informovaná o priebehu vyšetrení, stanovení diagnózy a liečby. V súčasnosti vieme pomôcť pacientom s takýmito prejavmi a vedú plnohodnotný život. Na niektoré diagnózy nestačí, ak zmeníte životný štýl a budete sa zdravo stravovať. Je tam nutná účinná liečba, ktorá má byť samozrejme podporená i zdravou stravou a pohybom vhodným podľa typu dg.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki