Otázka

Ako odstrániť polypy a akou metódou?

V roku 2014 ma operovali na nádor hrubého čreva.Výsledky mám dobré,ale pri kolonoskopii mi našli v oblasti lienálnej flexúry plochú léziu cca 1,5 cm s centrálnou vkleslinou.Mikroskopický nález: I.Drobné čiastky adenomatozneho polypu hrubého čreva bez známok malignity. II.d drobné čIastky hrubého čreva s pravidelnou štruktúrou bez nádorových a zápalových zmien. Bolo mi povedané,že je to ani dobré ani zlé.Chcem sa spýtať či je to potrebné odstrániť a akou metodou sa také polypy odstranujú najšetrnejšie.A za aký čas narastie taký polyp.Dakujem

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  16. júl 2018.

  Dobrý deň prajem,

   

  Chápem Vaše obavy, ale mali by ste sa spoliehať na svojich lekárov. Vývoj zdravotného stavu po komplikovanej diagnóze je veľmi individuálny. Netreba podceniť preventívne kontroly a stav dôkladne sledovať. To je to najlepšie, čo môžete spraviť pre svoje zdravie. Lekári pravdepodobne sledujú jednotlivé parametre a ich vývoj, aby vedeli určiť čo najefektívnejšiu liečbu. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

V minulosti som mala tieto problémy: opakujúce sa krvácanie po stolici vo forme jasnočervených škvŕn na papieri

Dobrý deň, pán doktor. Som 24 ročná žena. V minulosti som mala tieto problémy: opakujúce sa krvácanie po stolici vo forme jasnočervených škvŕn na papiery, v chirurgickej ambulancií mi diagnostikovali análnu fisúru, liečila som sa masťou Doloproct a užívala som Detralex. Taktiež ma bolievalo brucho, preto som podstúpila kolonoskopiu v roku 2013. Zistili mi len vnútorné hemoroidy 2.stupňa a v terminálnom ileu bola zvýšená lymfocytárna kresba. Doporučili mi probiotiká a úpravu stravy, to do dnes dodržujem. Problémy s konečníkom u mňa pretrvávali a chirurg mi našiel polyp 2cm od anonutánneho prechodu veľkosti 8mm. Odstránil ho laserom. Stále sa mi krvácanie opakovalo a mala som pocit dyskomfortu, pri kontrole o tri týždne mi našiel ďalšie 2 polypy v rovnakej oblasti. Vybral ich excíziou, histologicky išlo o fibroepiteliálne polypy. O 4 mesiace som mala opäť obtiaže a opäť mi našiel polyp v tejto oblasti, histologicky to bol zase polyp fibrózny pokrytý epitelom krycím, prechodným a dlaždicovým. Chodievala som na kontroly, posledná bola vo februári 2015, kedy bolo všetko v poriadku, mukóza bez dysplázií a polypov. Lekár mi povedal, že nemusím chodiť, len v prípade problémov. Bola som úplne bez obtiaží až do júna 2018, učila som sa na štátnice, mala som málo pohybu a začala som cítiť tlak, dyskomfort v rekte a miernu bolestivosť pri sední. Stolica bola úplne v poriadku, bez krvácania. Navštívila som teda opäť chirurga, našiel mi dva polypy opäť v oblasti, kde som mala tie predchádzajúce. Predpísal mi Doloproct, Mobivenal a dohodli sme sa na excízií polypov. Pýtala som sa ho, či mám podstúpiť opäť kolonoskopiu, keďže od poslednej ubehlo takmer 5 rokov, povedal mi, že nemusím. Čo sa týka rodinnej anamnézy, babke odstránili 4 adenomatózne polypy ale vo veku 65 rokov a pradedko mal karcinóm hč ale až vo vysokom veku(>80rokov). Inak sú v rodine všetci zdravý. Pán doktor, ja som medička, preto niečo o polypoch viem, avšak mám zopár nejasností a preto vás prosím o radu. O ktorý typ polypov u mňa išlo? Adenomatózne/hyperplastické/zápalové/serátne pílovité? Alebo nejaký iný druh? Mala by som absolvovať opäť kolonoskopiu a potom aj pravidelne? Ak áno, v akých intervaloch? Čo ďalšie by ste mi, prosím odporučil? Keď si nanášam do konečníka masť, viem prstom nahmatať dané 2 polypy ale taktiež tam vyhmatám aj akoby vankúšikovité plošnejšie lézie, ktoré nie sú citlivé, ide o vnútorné hemoroidy, kt. boli popísané aj pri kolonoskopií? Rada by som porozumela tomuto stavu a preto Vám vopred ďakujem za odpovede.

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  16. júl 2018.
  Dobrý deň,
   
  Tie Vaše polypy sú len fibrotice zmenené na zlaté žily, nič vážneho. Čo sa týka kolonoskopie, tam by som Vám doporučil, keď už ste mali aj v rodine, tak za päť rokov 1 x opakovať alebo aspoň 1 x ročne absolvvať vyšetrenie stolice na okultné krvácanie. Čo hmatáte, to budú len zlaté žily.
   
   
   
  S pozdravom
   
  Dr. Podlupszki

Otázka

Dá sa zápal v žalúdku zistiť aj na CT?

Bola som na CT žalúdka a pažeráka, ešte nemám výsledky, no rada by som vedela či toto vyšetrenie zistí zápal v žalúdku, alebo ho treba kombinovať s vyšetrením hadičkou do žalúdka.dakujem

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  13. júl 2018.

  Dobrý deň,

   

  závisí to od konkrétneho prípadu. Niekedy nie je nutné ďalšie vyšetrenie. Ale ak nález nie je jednoznačný, tak sa pristupuje k ďalšiemu vyšetreniu. Endoskopia je veľmi presná diagnostická metóda a nemusíte sa obávať. Lekár Vám všetko vysvetlí.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki 

Otázka

Mám dlhodobo problémy so žalúdkom

Dobrý deň, mám dlhodobo problémy so žalúdkom. Minulý rok v novembri som bola na gastroskopii kvôli bolesti žalúdka. Výsledky - hypersekrécia žal. štiav s prímesou žlče, mierne chronická antralna gastritída po diétnej chybe, nie je nutné užívať lieky. Po mesiaci som sa mi žalúdočné ťažkosti ( kyslosť v ústach, bolesť žalúdku, zlé trávenie, grganie,častejšie chodenie na wc - nie hnačka) vrátili a obvodná lekárka mi predpísala omeprazol, ktorý užívam dodnes. Tabletky už užívať nechcem, ale keď sa ich snažím dávať obdeň, dodržiavam diétu, ťažkosti sa mi aj tak vrátia. Niekedy mám pocit, že súvisia s omeprazolom (nolpaza mi nerobila dobre) a najmä z napätia a stresov v práci. Ešte chcem podotknúť, že mi v minulosti bol zistený syndróm dráždivého čreva. Chcela by som sa opýtať ako by som mala pokračovať ďalej? Či mám opäť požiadať o vyšetrenie alebo to je všetko psychosomatického rázu? Môže omeprazol byť príčinou bolesti svalov? Ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  21. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Pokiaľ máte problémy dlhodobé a nevysvetliteľné bolesti žalúdka, mali  by ste navštíviť svojho lekára, ktorý po absolvovaní vyšetrení stanoví diagnózu a naordinuje vhodnú liečbu. Jediná možná účinná liečba pri syndróme dráždivého čreva je zmena životného štýlu. Ochorenie vyžaduje vyhýbať sa stresu alebo situáciám vyvolávajúcim stres.  Nevyhnutný je pravidelný pohyb, ktorý zlepšuje funkcie čriev a normalizuje ich fungovanie.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Otázka

Pri GFS mi bol diagnostikovaný reflux z dvánastnika do žalúdka

Dobrý deň, pri GFS mi bol diagnostikovaný reflux z dvánastnika do žalúdka, nedoliehací pylorus spolu s poleptaním sliznice v spodnej časti brucha. Záver: Reflux, Antritída. Chcem sa spýtať ako sa vysporiadať s takýmito ťažkosťami a či sa dá nejako ovplyvniť funkčnosť pylorusu, či je to už chronický stav, alebo sa to môže upraviť.

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. jún 2018.
  Dobrý deň prajem,
   
  Moje skúsenosti su také, že keď pylorus nefunguje 100%, tak je to stály problém, čiže prechádzame do chronického stavu.Ja by som vyskúšal Ganaton 2x1 pred jedlom, ale samozrejme o tom informujte lekára, s ktorým je to potrebné odkonzultovať.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Vyšetrenie bolo pred 3 dňami, ale v tej oblasti ma ešte stále veľmi bolí brucho.

Vážený Pán Doktor! Pred 3 dňami som bola na vyšetrení hrubého čreva, ktoré mi odporučilo viac gastroenterológov kvôli opakujúcej sa bolesti pravej strany brucha a premenlivému vyprázdňovaniu. Kvôli problému so srdcom robili vyšetrenie bez anestézy a tlmenia bolesti. Jedna časť čriev bola veľmi „kľukatá, preto som mala v tej oblasti takmer neznesiteľné bolesti. Vyšetrenie bolo pred 3 dňami, ale v oblasti, kde ma „potrápili“, ma ešte neustále veľmi bolí brucho, niekedy pulzuje, dokonca aj pichá. Od vyšetrenia som si krvácanie nevšimla, nemám ani horúčku, stolicu som mala viackrát. Moja otázka je, či je normálne že aj po 3 dňoch od vyšetrenia mám takúto bolesť v podbrušku, o čo môže ísť a čo sa dá proti tomu urobiť. Som znepokojená, či nenastalo nejaké trvalé poškodenie, keby to bola perforácia, to by sa už zistilo, však? Za Vašu odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem!

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  13. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Bolesť je opodstatnená, avšak každým dňom by mali byť miernejšie. Nemyslím si, že ide o perforáciu, to by malo byť po troch dňoch už jednoznačné. Ak však vaše bolesti pretrvávajú a nezmierni s ani ich intenzita, určite vyhľadajte chirurga.

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Ráno, keď vstanem, tak asi po 10 min. ma napne, niekoľko krát po sebe a mam kyselinu

Dobry vecer,mam taky problem, rano ako vstanem tak asi po 10min. ma napne niekolko krat po sebe a mam kyselinu potom to prejde a fungujem cely den normalne.Takto som to mala dva tyzdne asi tak tri dni ma naplo potom par dni vobec nic a teraz mi bolo rano zle aj zvratky aj pocas dna som zvraciala.Mam uz dlhdobo kasel ktory ma pre dvoma mesiacmi silno dusil,doktorka ma iecila na plucne chlamydie ale tie ne nepotrvrdili.Kasel po antibiotikach ustupil ale kazdy den kaslem sem tam.Nemam priznaky,ze by ma palila zaha alebo by ma zaludok bolel proste len to napinanie a kyselina mi robi problem.U gastroentrologa som este nikdy nebola a hadica by u mna bol velky problem kedze od malicka mam problem s prehtanim tabliet.Dalo by sa to nejako s tabletakmi vyliecit? Dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  11. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  prejavy, ktoré popisujete, môžu mať veľa spoločnéhoh so samotným životným štýlom. Neviem zhodnotiť ako sa stravujete, ale skúste zmeniť Vaše stravovacie návyky, či Vám nevadí nejaká konkrétna potravina. Dajte si záležať, aby ste sa stravovali pravidelne a skúste úplne zmeniť zloženie potravín, následne odsledujte ako zareaguje Váš organizmus. Uprednostnite menej dráždivé potraviny. Ak by Vám problémy neustupovali, bude potrebné vyšetrenie u gastroenterológa, kde najskôr prebehne podrobný rozhovor o Vašich návykoch a stravovaní. Nemusíte sa obávať vyšetrení. V súčasnosti sa využívajú moderné postupy, ktoré nie sú bolestivé. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Mám problém, že sa mi ťažko prehĺta a stále grgám

Dobry den prosim vas mam taky problem ze ked jem potravu tak sa mi tak tazko prehlta a ako keby citim jej dopad do zaludku a je to neprijemne a este aj stale grgam aj z vody . Mal som teraz maturity tak som mal stiahnuty zaludok tak mi mama dala vyprostovak 3 tablety 3 dni a od tedy to aj zacalo neviem ci to je sposobene vyprostovakom alebo niecim inym dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Bolesť žalúdka, reflux

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  27. máj 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  príznaky, ktoré opisujete, ma privádzajú s najväčšou pravdepodobnosťou k refluxu. Ide o ochorenie, kedy dochádza k spätnému chodu žalúdočných štiav zo žalúdku. Veľmi často sa takéto pocity objavia v životných situáciách, kedy máte viac stresu a sú náročnejšie. Čiže to môže mať psychosomatický pôvod. Mali by ste vylúčiť dráždivé potraviny (korenisté, mastné jedlá, kávu, alkohol). Jedzte menšie porcie a samozrejme skúste vynechať stres. Postupne by mali problémy odznieť, ak by však pretrvávali dlhšie, je nutné navštíviť lekára. 

  Ťažšie prehĺtanie však môže mať aj iné príčiny, na ktoré by som Vás chcel upozorniť. Môže sa vyskytnúť pri zápale (ucho), ale to predpokladám, že by ste spomenul. Ďalej môže ísť o problém v žalúdku, prípadne pažeráku, ale aj zväčšenie uzlín, ochorenie štítnej žľazy, syfilis, výrastky na pažeráku a podobne. Ako som už spomenul vyššie, v prípade, že budú problémy dlhodobejšie, nechajte sa vyšetriť. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki