Otázka

Pod prednými dolnými zubami na spodnej strane ďasna si viem jazykom nahmatať dve guľôčky.

Dobrý deň, pod prednými dolnými zubami na spodnej strane ďasna, takmer pod jazykom, si viem jazykom nahmatať dve guľôčky, na ktoré mi zubárka povedala, že sú to zakončenia slinných žliaz. Tá ľavá je guľatá a jemne pohyblivá, zatiaľ čo pravá skôr podlhovastá a tvrdšia, pevne ohraničená zboku. Chcela by som vedieť, čím by to mohlo byť spôsobené. Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Funkčná čeľustná ortopédia

Odpoveď

 1. Dr. Hermann
  MUDr. Gábor Hermann Odborný lekár pre ortodonciu, špecialista funkčnej čeľustnej ortopédie
  14. august 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Ďakujem, že Ste ma poctili dôverou a mne adresovali túto otázku. Nerád by som sa púšťal do predpokladov, preto ako zodpovedný lekár Vám v každom prípade doporučujem, aby Ste sa najkratšou možnou cestou obrátili na zubného chirurga. Požiadajte o termín a žiadajte celkové vyšetrenie osobne. 

  S pozdravom

  Dr. Hermann

Otázka

Zaujíma ma, prečo mám rozrezané ďasná a niekoľko stehov po zákroku

Dobrý deň, ja chcem vedieť prečo mi lekár na vyše rozrezal ďasná tak, že mi ich musel zašívať. V marci som mala problém s dolnou, ľavou osmičkou, bola tam veľmi stiesnená a nemala tam vôbec miesto na to aby mi vyrástla. Po zákroku ma to začalo veľmi bolieť. Voľno predajné lieky proti bolesti ako je Valetol mi nepomáhali tak som si dala Flector, ktorý som mala od inej lekárky. Som z toho dosť smutná, že mi niekto len tak rozrezal ďasná a ani mi o tom nepovedal. Rozrezané ďasná som mala pod celou sedmičkou chcem iba vedieť či je to normálne aby som bola až tak dorezaná. Aj zubárka, ktorá mi stehy po týždni vyťahovala mi povedala, že to mám nejako moc zašívané. Takže asi to bežné a normálne nie je. Ja som sa toho lekára na to prečo som to mala tak rozrezané nepýtala ale keď tam pôjdem tak sa na to budem pýtať. Ako sa takýto problém medzi pacientom a lekárom rieši?

Odpovede
Kategórie: Funkčná čeľustná ortopédia

Odpoveď

 1. Dr. Hermann
  MUDr. Gábor Hermann Odborný lekár pre ortodonciu, špecialista funkčnej čeľustnej ortopédie
  22. máj 2018.

  Dobrý deň, 

  lekár by mal odhadnúť, ako postupovať. Veľkosť samotného zákroku závisí od momentálnej situácie, teda platí, že u každého je to individuálne. Pokiaľ bol zub v komplikovanej polohe, tak bolo nevyhnutné viac ho odhaliť, aby sa k nemu lekár dostal. Samozrejme predpokladám, že žiadny lekár by pacientovi zbytočne nespravil väčšiu reznú ranu, ako je nutné. Lieky na tlmenie bolesti majú na každého iný účinok, preto ťažko odporučiť ten najlepší. Ak však po zákroku nastanú komplikácie, napríklad sa rana zapáli, zahnisá, tak by ste mali neodkladne ísť k lekárovi, ktorý zákrok vykonával. 

  Čo sa týka komunikácie s lekárom, tak tu jednoznačne platí, že musíte byť úprimná. Ide o dôveru medzi pacientom a lekárom, čo je veľmi dôležité, inak to jednoducho nefunguje. V prípade, že máte podozrenie, že lekár spravil chybu, tak by ste sa mali poradiť s iným odborníkom a následne situáciu riešiť. V prvom rade by som však situáciu odkomunikoval s Vašim lekárom. 

   

  S pozdravom

  Dr. Hermann 


Otázka

Pri vyšetrení RTG mi nenasadili ochrannú vestu, mala by som sa obávať?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, bola som na RTG vyšetrení zubov, sestrička mi nenasadila ochrannú vestu. Mala by som sa obávať žiarenia? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Funkčná čeľustná ortopédia

Odpoveď

 1. Dr. Hermann
  MUDr. Gábor Hermann Odborný lekár pre ortodonciu, špecialista funkčnej čeľustnej ortopédie
  28. február 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Súčasne používané röntgenové prístroje produkujú podstatne menej röntgenového žiarenia, ktoré zdravý organizmus neohrozujú. Náš organizmu je sústavne vystavovaný hrozbám životného prostredia vo forme reliktového žiarenia (kozmické žiarenie, respektíve žiarenie pochádzajúce z pôdy, z potravín), ktorých miera je 5-8 μSv/deň. Vyžarovanie moderných zubných röntgenov je 15-35 μSv, čo zhruba zodpovedá dvojdňovej dávke prirodzeného žiarenia. Som si teda istý, že sa toho nemusíte obávať.

  S pozdravom
  Mudr.Hermann

Otázka

Ako nosiť viditeľné kovové strojčeky?

Vážený Pán Doktor! Už veľmi dlho rozmýšľam, že by som začala nosiť strojček na zuby, ale moje zamestnanie mi nedovoľuje pravidelne nosiť viditeľné kovové strojčeky. Ak dobre viem, dnes už existujú aj neviditeľné strojčeky. Chcela by som sa informovať, čo to presne znamená? Ako môže byť strojček na zuby „neviditeľný“? Prípadne, či takýto strojček má aj iné verzie, z čoho si môže pacient vybrať? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem! S pozdravom, Anna

Odpovede
Kategórie: Funkčná čeľustná ortopédia

Odpoveď

 1. Dr. Hermann
  MUDr. Gábor Hermann Odborný lekár pre ortodonciu, špecialista funkčnej čeľustnej ortopédie
  24. január 2017.

  Vážená pani Anna!

  Dnes už skutočne existujú úplne nebadateľné, takpovediac neviditeľné strojčeky. Tieto strojčeky obľubujú najmä známe osobnosti, ktoré si napríklad kvôli vystupovaniu v televízii nemôžu dovoliť nosiť klasické strojčeky. Veľkou klasikou medzi neviditeľnými strojčekmi sú strojčeky z vnútornej strany zubov (tzv. lingválna technika). Technika, ktorá bola vyvinutá v 80. rokoch, ktorá sa veľmi zmenila obzvlášť po roku 2000. Dnes už najčastejšie odporúčame na komplexnejšie prípady strojčeky z vnútornej strany zubov, sú navrhnuté digitálne, ale aj na menšie vykrivenia sú vhodné jednoduchšie čeľustno – ortopedické aparáty z vnútornej strany zubov. Moderné strojčeky z vnútornej strany zubov sú omnoho menšie, ako boli ich predchodcovia, preto sú aj oveľa pohodlnejšie na nosenie.

  Ďalšou veľmi známou metódou digitálnej ortodoncie sú takzvané alignery. Ide o rad produktov, pretože daný aligner sa môže vyrábať rôznymi metódami. Pre jednoduché prípady je možné alignery vyrobiť aj ručne v laboratóriu, kým na zložitejšiu liečbu je typické digitálne projektovanie a 3D výroba alignerov. Klasikou medzi digitálnymi alignermi je Invisalign, ale dnes sú už dostupné mnohé podobné produkty. HermannOrtho, ako najväčšie digitálne laboratórium na výrobu čeľustno - ortopedických aparátov v Maďarsku, vyrába vlastné alignery pod názvom MyClearBrace, ktoré sa používajú vo viacerých krajinách Európy. Popri tom sa za neviditeľné považujú aj mnohé iné doplnkové produkty, ale tieto sa používajú najmä pri príprave niektorého vyššie uvedeného procesu.  Začatie liečby je v každom prípade na rozhodnutí pacienta, lekár – nakoľko pozná potreby – môže použitie niektorého výrobku iba odporučiť. Čeľustná ortodoncia je zložitá otázka; je možné, že vo Vašom prípade nie je potrebná korekcia celého chrupu, možno si vyžaduje iba kozmetickú úpravu, preto v tomto prípade by mohlo byť ideálnym riešením Invisalign, ale aparát MyClearBrace. Sú to priesvitné „koľajnice“, ktoré je pred jedlom, alebo nejakou spoločenskou udalosťou, možné ľahko vybrať. Budem Vám rád k dispozícii aj v prípade ďalších otázok.

  S pozdravom,

  Dr. Hermann Gábor

  Špecialista v odbore ortodoncia