Otázka

Moja dcérka má veľa malých telových hrbolčekov.

Dobrý den chcela by som vás poprosiť o radu moja dcérka má na celé veľa malých telových hrbolcekov ktoré idu vytlačiť ale po vytlačení nezmiznu len sa zcervenaju dcérka má 14rokov a neviem čo by jej na to pomohlo aby jej zmizli dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  15. október 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Pre Vašu dcérku by som Vám odporučila skúsiť gáfrové mydlo s aktívnym uhlím (https://mannamydla.sk/produkty/prirodne-mydla/mydla/gafrove-mydlo-na-tvar-s-aktivnym-uhlim) a na večerné mazanie po umytí pleti čajovníkový olej (https://mannamydla.sk/produkty/manna-oleje/100-ciste-esencialne-oleje/cajovnikovy-esencialny-olej), ktorý sa natiera len na postihnuté miesto.

  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

Otázka

Pred asi mesiacom som si dal robiť tetovanie, nahmatal som malú hrčku a neviem či som ju tam už mal, alebo či to bola nejaká reakcia.

Dobry den mam par otazok pred asi mesiacom som si dal robit tetovanie priebeh hojenia bol v poriadku ale jak mile sa zahojilo nasiel som si na nom ako keby taku zdurenu kozu leskla a jemne cervena neboli ma to ani nic ale posobi to nepekne na tetovaniu a este ked som si to kremoval tak som si tam nahmatal malu hrcku neviem ci som ju tam uz mal alebo ci to bola nejaka rakcia na nove tetovanie za odpoved dakujem :)

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  11. september 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Takto na diaľku je to ťažké posúdiť, odporučujem navštíviť kožného  lekára a ukázať pokožku.
   
  S pozdravom
  Dr.Apoštolová
   

Otázka

Mám sedem ročnú dcérku a začali sa jej na pokožke a na bruchu vyhadzovať červené vyrážky.

Dobry den pani doktorka,mam sedem rocnu dcerku a zacali sa jej na pokozke na bruchu vyhadzovat cervene vyrazky.Dcerka je v kategorii alergikov astmatikov .Neviem sa dopatrat co sa jej to vyhadzalo a stale sa jej robia nove vyrazky.mozem Vam dolozit aj fotografie.Ku koznej sa snazime dostat uz dva tyzdne k alergologicke sa neviem dostat.Prosim Vas skuste sa mi na to pozriet kiahne sme uz prekonali a vyrazky sa uz vysypali aj na nohy a ruky.Dakujem

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  29. august 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Milá pani Zuzana, má dcérka ešte okrem ekzému aj iné príznaky? Horúčka, strata chuti do jedla, ospanlivosť? Pomohli by aj fotky ekzému, môže sa totiž jednať o šiestu chorobu, osýpky atď...
  Takto na ďialku je to ťažké posúdiť.

  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

   

Otázka

Mám nefunkčnú štítnu žľazu, nenormálne sa potim.

Dobrý deň. Mám nefunkčnú štítnu žľazu, 64 ,rokov a toto leto pri 30 stup. sa nenormálne potim, hlavne na tvári. Tak som sa nepotila ani keď som prišla do manopauzy. Prosím o radu,hlavne alternatívnu, ako si pomôcť, alebo mám len čakať, kým sa ochladí? ! Ďakujem. Marta

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  27. august 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Vami popisovaná zvýšená potivosť mnohým spôsobuje problémy. Za chorobné sa môže považovať vtedy, ak k nej dochádza aj pri normálnej teplote, bez fyzickej aktivity. Toto môže často znižovať aj kvalitu života. Často je potrebné chorobnú potivosť liečiť, nakoľko extrémne potenie môže byť príčinou zvýšeného rozmnožovania patogénnych mikroorganizmov, a na zasiahnutej časti pokožky môže dôjsť k infekciám. Rozmnožené patogény  môžu prípadne byť príčinou nepríjemného zápachu. Pre odstránenie nepríjemného pachu je potrebné (hlavne v kožných záhyboch) vo zvýšenej miere dbať na čistotu pokožky – čím sa z pokožky dajú mikróby spôsobiace ten pach odstrániť. Príčinu zvýšenej potivosti (hyperhidrózy) každopádne sa odporúča vyšetriť. Tento stav sa môže týkať celého povrchu pokožky, alebo sa môže obmedzovať iba na dlane, šľapy, podpazušie, alebo na oblasť rozkroku.
  Prvotná miestna hyperhidróza, ktorá sa týka iba niektorých oblastí tela, napr. dlaní, šliap, hlavy, rúk, nepredstavujú žiadne riziko, môže však značne  strpčovať bežné, každodenné činnosti.
  Druhotná hyperhidróza, sa môže objaviť ako sprievodný príznak iného ochorenia. Medzi jej príčiny patria menopauza, gravidita, nesprávna funkcia štítnej žľazy (ako aj vo Vašom prípade), cukrovka, alkoholizmus, TBC, Parkinsonova choroba, zápaly kĺbov reumatického pôvodu, stroke, srdcová slabosť, a môže to byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov.

  Liečenie hyperhidrózy, zmierňovanie jej prejavov sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť zmenou životosprávy. Ak je zvýšená potivosť zapríčinená inou chorobou, odporúča sa liečenie príslušnej choroby príslušným odborným lekárom! V takýchto prípadoch odporúčam každopádne sa obrátiť na endokrinológa, dermatológa, gynekológa!

  Potivosť sa dá zmierniť aj zmenou životosprávy. Toxické látky nahromadené v tele môžu zmeniť fungovanie niektorých orgánov. Tieto zmeny veru nie vždy majú pozitívny vplyv. Odporúčam Vám polročne – raz do roka celkovú detoxikáciu organizmu, k čomu Vám ako osvedčený produkt odporúčam program na očistu čriev Clean Inside. Táto čistiaca kúra urýchľuje samočistiace procesy organizmu. Vynikajúcom detoxikačným prostriedkom je aj saunovanie, ak to nie je kontraindikované nejakou chorobou. Dezodoranty, zásypy na zabránenie potenia často potláčajú iba príznaky. Pri dlhodobom používaní môžu zlikvidovať užitočné ochranné mikroorganizmy, ktoré žijú na povrchu našej pokožky.

  Zásadnú dôležitosť predstavuje pravidelná hygiena, umývanie sa, ale ani pri silnom potení neosoží to opakovať viac ako 1-2 krát denne! Oblečenie má byť podľa možností bavlnené! Nylonovým a hodvábnym materiálom sa treba vyhýbať! Ako zmenu Vášho jedálnička Vám odporúčam, aby ste sa (hlavne počas horúceho letného obdobia) vyhýbali, alebo znížili na minimum konzumáciu kávy, iných nápojov obsahujúcich kofeín, ostrých, šiplavých jedál! Odporúča sa aj obmedziť konzumáciu cesnaku, cibule, póru, lebo prchavé zložky týchto druhov zeleniny pri vylučovaní cez pokožku sa môžu miešať s nepríjemným pachom potu. Prvoradý význam vo Vašom stave má prijímanie dostatočného množstva tekutín! Pre doplnenie strateného množstva telesnej tekutiny sa najlepšie hodí pitie vody. Podľa možnosti pite minerálnu vodu bez bubliniek! Okrem toho sú vhodným zdrojom tekutín ešte aj limonády, čaje neobsahujúce kofeín.

  Dúfam, že som Vám svojimi radami pomohol. 

  S pozdravom
  Ronajová