Otázka

Teraz som zistilia že známa má svrab.

Dobrý deň, chcela by som sa informovať.....minule som bola na navsteve u znamej ( spala som u nej 2 noci ) a teraz som zistilia ze známa ma svrab. Od navstevy ubehlo 8 tyzdnov.....je mozne aby som sa nakazila? Sem tam ma nieco skriabe...momentalne som pracovne v zahranici a neviem ci sa mam vratit skor domov. Na nete sa pise ze svrab sa prejavuje do 4-6 tyzdnov. Tak teraz neviem.

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  10. august 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Je to vysoko nákazlivé ochorenie kože, ktoré sa prenáša z človeka na človek. V každom prípade odporučujem navštíviť obvodného, príp. kožného lekára, ktorý nákazu potvrdí, alebo vylúči, a následne podrobiť sa liečbe.

  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

Otázka

Mám 8 ročnú dcéru a má materské znamienko pri zápästí ruky, dá sa odstrániť?

Dobrý deň! Chcela by som sa spýtať. Mám 8 ročnú dcéru a má znamienko materské pri zápästí ruky veľké ako 1 centovka. Je vo veku, kedy už sa hanbí za to .Keď je 30 stupňov si dáva dlhé tričko a tak...Myslíte, že by sa to dalo odstrániť? Alebo, ako by sa dalo postupovať? Ďakujem eva

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  11. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  pri materských znamienkach je to veľmi individuálne. Je dôležité, aby lekár posúdil aktuálny stav znamienka a následne určil, či je vhodné znamienko operovať. Podľa jeho typu sa určí aj spôsob, akým sa to prevedie. Dôležité je tiež určiť vhodný čas a vek dieťaťa. Určite dcérku nechajte vyšetriť a uvidíte, čo sa s tým bude dať robiť. Vo väčšine prípadov nejde o komplikovaný zákrok.

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová


Otázka

Mám veľký problém s vypadávaním vlasov

Dobrý deň, chcela by som sa sa opýtať mám 29 rokov ,mám problém veľmi , veľmi mi začali asi pred mes padať vlasy. Mám vlasy všade po zemi v celom byte. Ostrihala som sa. Nepomohlo. Padajú stále viac a viac. Bojím sa česať a umývať hlavu. Krv, štítna žľaza v poriadku. Beriem liek železo Maltofer, Bola som za rok 3x na CT .Ako aj pred 3 mes som mala silný zápal pľúc a potom som dostála silnú hnačku, ktorá trvala 2.5 mes. A teraz mi začali po tomto všetkom padať veľmi silno vlasy, Môže to byť CT? alebo čo je problém. Už mi aj vidno biele miesta po vypadnutých vlasoch. Prosím poradte mi. Som zúfala. Čo mám robiť. Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  7. júl 2018.

  Dobrý deň,

   

  vypadávanie vlasov, tak ako ho popisujete, nazývame alopecia. Existuje viacero foriem a tiež to môže byť spôsobené rôznymi vplyvmi. Často ide o hormonálne zmeny v tele, ktoré môžu byť spôsobené dlhodobým užívaním liekov, prípadne antikoncepcie. Vždy je tam však nejaká genetická predispozícia a stav je vyvolaný nejakým spúšťačom. Niekedy sa to stáva po prekonaní ochorenia, pri problémoch štítnej žľazy, ale i pri nadmernom strese. Tiež môže ísť o nedostatok železa v tele, alebo o tzv. bielkovinovú podvýživu. 

  Musí sa prísť na príčinu, ostrihanie nepomôže, problém býva ukrytý v organizme. Neviem, akú máte životosprávu, no každopádne by ste mali podstúpiť vyšetrenia, aby sa na to prišlo. Odstránením primárnej príčiny sa dorieši aj vypadávanie vlasov.

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová

Otázka

Už niekoľko rokov ma trápi suchá pokožka a vytváranie šupiniek tesne pod spodnými mihalnicami

Dobry den, Uz niekolko rokov ma trapi sucha pokozka a vytvaranie supiniek tesne pod spodnymi mihalnicami. Prestala som pouzivat kozmetiku avsak stale to pretrvava. Po odpadnuti supinky zostane pokozka cervena a po par dnoch sa vytvori nova supinka. Nikde inde na tvari nic take nemam. Prosim o radu co s tym. Dakujem. KN

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  30. jún 2018.

  Dobrý deň, 

   

  suchá pokožka vie poriadne potrápiť, nielenže je to estetický problém, ale často sú tieto problémy sprevádzané i svrbením, rôznymi zápalmi. Pokožka stráca prirodzenú obranyschopnosť a tým pádom je vystavená vplyvom vonkajšieho prostredia. Je nutné jej vynahradiť jej prirodzený ochranný film. Na premastenie používajte mastné prípravky, ktoré sú vhodné pre suchú pokožku.

  Na trhu je ich mnoho. Musíte sa o pokožku starať viac a dopriať jej nielen premastenie, ale i hydratáciu. Spúšťačom môžu byť rôzne vplyvy prostredia, ale i vnútorný stav organizmu. Aj pri sprchovaní odporúčam používať šetrné prípravky. Musíte predísť zápalu pokožky, aby nedošlo k infekcii. Vhodné sú všetky prípravky, ktoré vedia vytvoriť tzv. ochranný film a tak kožu ochránia. Môžu byť na olejovej báze, na báze vazelíny, alebo parafínu. Krémujte sa častejšie, minimálne 2 krát denne. Bolo by však dobré, aby sa zistila príčina prolému, pretože následne by sa mohla aplikovať vhodná liečba. 

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová