Otázka

Moja dcérka má veľa malých telových hrbolčekov.

Dobrý den chcela by som vás poprosiť o radu moja dcérka má na celé veľa malých telových hrbolcekov ktoré idu vytlačiť ale po vytlačení nezmiznu len sa zcervenaju dcérka má 14rokov a neviem čo by jej na to pomohlo aby jej zmizli dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  15. október 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Pre Vašu dcérku by som Vám odporučila skúsiť gáfrové mydlo s aktívnym uhlím (https://mannamydla.sk/produkty/prirodne-mydla/mydla/gafrove-mydlo-na-tvar-s-aktivnym-uhlim) a na večerné mazanie po umytí pleti čajovníkový olej (https://mannamydla.sk/produkty/manna-oleje/100-ciste-esencialne-oleje/cajovnikovy-esencialny-olej), ktorý sa natiera len na postihnuté miesto.

  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

Otázka

Pred asi mesiacom som si dal robiť tetovanie, nahmatal som malú hrčku a neviem či som ju tam už mal, alebo či to bola nejaká reakcia.

Dobry den mam par otazok pred asi mesiacom som si dal robit tetovanie priebeh hojenia bol v poriadku ale jak mile sa zahojilo nasiel som si na nom ako keby taku zdurenu kozu leskla a jemne cervena neboli ma to ani nic ale posobi to nepekne na tetovaniu a este ked som si to kremoval tak som si tam nahmatal malu hrcku neviem ci som ju tam uz mal alebo ci to bola nejaka rakcia na nove tetovanie za odpoved dakujem :)

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  11. september 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Takto na diaľku je to ťažké posúdiť, odporučujem navštíviť kožného  lekára a ukázať pokožku.
   
  S pozdravom
  Dr.Apoštolová
   

Otázka

Mám sedem ročnú dcérku a začali sa jej na pokožke a na bruchu vyhadzovať červené vyrážky.

Dobry den pani doktorka,mam sedem rocnu dcerku a zacali sa jej na pokozke na bruchu vyhadzovat cervene vyrazky.Dcerka je v kategorii alergikov astmatikov .Neviem sa dopatrat co sa jej to vyhadzalo a stale sa jej robia nove vyrazky.mozem Vam dolozit aj fotografie.Ku koznej sa snazime dostat uz dva tyzdne k alergologicke sa neviem dostat.Prosim Vas skuste sa mi na to pozriet kiahne sme uz prekonali a vyrazky sa uz vysypali aj na nohy a ruky.Dakujem

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  29. august 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Milá pani Zuzana, má dcérka ešte okrem ekzému aj iné príznaky? Horúčka, strata chuti do jedla, ospanlivosť? Pomohli by aj fotky ekzému, môže sa totiž jednať o šiestu chorobu, osýpky atď...
  Takto na ďialku je to ťažké posúdiť.

  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

   

Otázka

Mám nefunkčnú štítnu žľazu, nenormálne sa potim.

Dobrý deň. Mám nefunkčnú štítnu žľazu, 64 ,rokov a toto leto pri 30 stup. sa nenormálne potim, hlavne na tvári. Tak som sa nepotila ani keď som prišla do manopauzy. Prosím o radu,hlavne alternatívnu, ako si pomôcť, alebo mám len čakať, kým sa ochladí? ! Ďakujem. Marta

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  27. august 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Vami popisovaná zvýšená potivosť mnohým spôsobuje problémy. Za chorobné sa môže považovať vtedy, ak k nej dochádza aj pri normálnej teplote, bez fyzickej aktivity. Toto môže často znižovať aj kvalitu života. Často je potrebné chorobnú potivosť liečiť, nakoľko extrémne potenie môže byť príčinou zvýšeného rozmnožovania patogénnych mikroorganizmov, a na zasiahnutej časti pokožky môže dôjsť k infekciám. Rozmnožené patogény  môžu prípadne byť príčinou nepríjemného zápachu. Pre odstránenie nepríjemného pachu je potrebné (hlavne v kožných záhyboch) vo zvýšenej miere dbať na čistotu pokožky – čím sa z pokožky dajú mikróby spôsobiace ten pach odstrániť. Príčinu zvýšenej potivosti (hyperhidrózy) každopádne sa odporúča vyšetriť. Tento stav sa môže týkať celého povrchu pokožky, alebo sa môže obmedzovať iba na dlane, šľapy, podpazušie, alebo na oblasť rozkroku.
  Prvotná miestna hyperhidróza, ktorá sa týka iba niektorých oblastí tela, napr. dlaní, šliap, hlavy, rúk, nepredstavujú žiadne riziko, môže však značne  strpčovať bežné, každodenné činnosti.
  Druhotná hyperhidróza, sa môže objaviť ako sprievodný príznak iného ochorenia. Medzi jej príčiny patria menopauza, gravidita, nesprávna funkcia štítnej žľazy (ako aj vo Vašom prípade), cukrovka, alkoholizmus, TBC, Parkinsonova choroba, zápaly kĺbov reumatického pôvodu, stroke, srdcová slabosť, a môže to byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov.

  Liečenie hyperhidrózy, zmierňovanie jej prejavov sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť zmenou životosprávy. Ak je zvýšená potivosť zapríčinená inou chorobou, odporúča sa liečenie príslušnej choroby príslušným odborným lekárom! V takýchto prípadoch odporúčam každopádne sa obrátiť na endokrinológa, dermatológa, gynekológa!

  Potivosť sa dá zmierniť aj zmenou životosprávy. Toxické látky nahromadené v tele môžu zmeniť fungovanie niektorých orgánov. Tieto zmeny veru nie vždy majú pozitívny vplyv. Odporúčam Vám polročne – raz do roka celkovú detoxikáciu organizmu, k čomu Vám ako osvedčený produkt odporúčam program na očistu čriev Clean Inside. Táto čistiaca kúra urýchľuje samočistiace procesy organizmu. Vynikajúcom detoxikačným prostriedkom je aj saunovanie, ak to nie je kontraindikované nejakou chorobou. Dezodoranty, zásypy na zabránenie potenia často potláčajú iba príznaky. Pri dlhodobom používaní môžu zlikvidovať užitočné ochranné mikroorganizmy, ktoré žijú na povrchu našej pokožky.

  Zásadnú dôležitosť predstavuje pravidelná hygiena, umývanie sa, ale ani pri silnom potení neosoží to opakovať viac ako 1-2 krát denne! Oblečenie má byť podľa možností bavlnené! Nylonovým a hodvábnym materiálom sa treba vyhýbať! Ako zmenu Vášho jedálnička Vám odporúčam, aby ste sa (hlavne počas horúceho letného obdobia) vyhýbali, alebo znížili na minimum konzumáciu kávy, iných nápojov obsahujúcich kofeín, ostrých, šiplavých jedál! Odporúča sa aj obmedziť konzumáciu cesnaku, cibule, póru, lebo prchavé zložky týchto druhov zeleniny pri vylučovaní cez pokožku sa môžu miešať s nepríjemným pachom potu. Prvoradý význam vo Vašom stave má prijímanie dostatočného množstva tekutín! Pre doplnenie strateného množstva telesnej tekutiny sa najlepšie hodí pitie vody. Podľa možnosti pite minerálnu vodu bez bubliniek! Okrem toho sú vhodným zdrojom tekutín ešte aj limonády, čaje neobsahujúce kofeín.

  Dúfam, že som Vám svojimi radami pomohol. 

  S pozdravom
  Ronajová


Otázka

Ako sa mám zbaviť mastnej aknóznej pleti?

Ako sa mám zbaviť mastnej aknóznej pleti? Ráno si umyjem tvár mydlom a ostáva mi po ňom pleť napnutá a po čase sa mi silno zamastí. Manna nato odporučila použiť bambucké maslo po ktorom je pleť rovnako mastná, ale nieje tak napnutá. Mám mastnú aknóznu pleť s jazvami.

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  24. máj 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Mastná pokožka môže súvisieť so stravovaním. Ako sa stravujete? V akom prostredí sa zdržiavate? Tvár by som Vám odporučila čistiť morskou soľou 3x do týždňa. Odporučila by som Vám preštudovať článok o detoxikácii: http://www.detoxikacia-organizmu.com/detoxikacia/. Ďalej by som sa Vám odporučila navštíviť dermatológa.

   
   
  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

Otázka

Na nohách mám už asi pól roka vyrážky a neviem sa ich zbaviť.

Dobrý deň, na nohách mám už asi pól roka vyrážky a neviem sa ich zbaviť. Bola som s tým pri kožnej, dala mi nejaký roztok na vysusanie, ale nepomohlo. Dokonca som začala chodiť do solaria, aby mi vyrážky zmyzli, no stále sú tam. Vyskúšala som už všetko. Maste na predpis aj bez neho. Nič nepomáha. Ono to ani nie sú vyrážky. Niektoré sú zapálené. Ani neviem z čoho to mám. Nebolia ani nič, len je to nepekne. Ďakujem za odpoveď

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  19. apríl 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Na vysušenie a liečbu vyrážok by som Vám odporučila COCO mydlo s čajovníkovým olejom a harmančekové bambucké maslo.
  Môžete použiť levanduľový esenciálny olej. U príliš suchej pokožky použite oleje vždy riedené. Predtým, než zahájite olejovú terapiu, odporúčam vyskúšať olejček na jemnej pokožke zápästí. Ak sa do hodiny neobjaví žiadna reakcia, môžete olej aplikovať na tvár. Aplikáciu vykonávajte minimálne raz až dvakrát denne, u horšej pleti aj viackrát za deň. Tento ukľudňujúci esenciálny olej blahodárne pôsobí na červené a bolestivé vyrážky. V záujme dosiahnutia požadovaného efektu zmiešajte 6 kvapiek levanduľového oleja s 10 kvapkami vody. Potom do tejto zmesi namočte vatový tampón a jemne votrite do pokožky. Nechajte pôsobiť najmenej 15 minút, potom kožu opláchnite vlažnou vodou. Vďaka antibakteriálnym účinkom levandule budú výsledky viditeľné už po krátkej dobe.
   
  Dúfam, že Vám moja rady budú nápomocné.
   
  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

Otázka

Trápia ma vyražky.

Dobrý deň, mam 23 rokov, a moja pleť je horšia ako ked som mala 15. Trapia ma vyražky, ktoré prichadzaju a odchadzaju, raz vo velkej miera raz v mensej, je to naozaj neprijemne, pretože mi ostavaju z toho male jazvičky, a miestami sa na jednom mieste objavi velke množstvo takych malickych pupienkov, použila som už naozaj vsetko, možne, produkty od biodermy, la roche posay, prirodnu kozmetiku ale moje plet je stale hrozna, už naozaj neviem co mam vyskusať aby som mala peknu plet bez vyrážok, je to naozaj neprijemne, a stale musim použivat make up, kožnu lekarku som este nenavstivila, myslite si že mi dokaže pomocť ci mam skor navstivit kozmeticku? Dakujem

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  15. apríl 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Na ošetrovanie problematickej pleti odporúčame gáfrové mydlo s aktívnym uhlím a hĺbkovo čistiacu regeneračnú pleťovú masku so zeleným čajom.
  Zábal používajte iba dva-trikrát týždenne, mydlo môžete aj denne, alebo ho striedajte napríklad s čistiacim mydlom na tvár – White Satin.
  Po večernom umytí tváre vyskúšajte bambucké maslo s pomarančom a ylang-ylang alebo harmančekové bambucké maslo na ešte vlhkej pokožke – podľa skúseností rýchlo zmierni prípadný pocit suchej, napnutej pleti.
  Pleťovú masku zmiešajte s takým množstvom vody, aby ste získali krémovú hmotu. Pri príprave masky pridajte do hmoty jednu kvapku
  Vami vybraného esenciálneho oleja. Skutočne nie viac ako jednu kvapku, pretože účinok bude dokonalý práve takto!
  Krúživými pohybmi naneste masku na tvár, rozotrite rovnomerne po celej pokožke. Nechajte ju na sebe dovtedy, kým nezaschne, potom ju vlažnou vodou dôkladne zmyte.
  Masku môžete aplikovať okrem tváre na akékoľvek miesto s vyrážkami – na hrudník, dekolt, na chrbát. Mydlami sa môžete kúpať aj sprchovať.

  S pozdravom
  Dr.Apoštolová

Otázka

Môj problém je nadmerné ochlpenie.

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť no ani neviem kde začať .. čo skôr napísať kedže neviem či to s tým môže súvisieť. Môj problém je nadmerne ochlpenie.... no najviac ma trápi na tvári a chrbáte ( viem že veľa lekárov pacienta odbijú že to nie je až také strašné a podobne .... ale ja nie som človek ktorý by zvykol nejako zveličovať) je to naozaj už prehnané ..a kedže ma to trápi dlhodobo , bola som zúfala hanbila som sa ísť k lekárovi bola som mladá hlúpa začala som si to holiť a teraz už je to tak strašne obmedzujúce že neviem čo s tým mám robiť. Je to naozaj veľmi obmedzujúce a kedže som si to pravidelne holila sú tie chlpy čierne a hrubé ..... Keď si to oholím na druhý deň už citíť hrubé čierne chlpy. Viem že holením sa to ešte zhoršuje ale nedokázala by som sa dajme tomu vyzliecť pred priatelom neoholená. Zo zúfalstva som si kupila už aj lumeu ipl .... stála 500 € čo je pre mňa veľmi veľký peniaz ale som z toho taká zúfala že som dúfala že mi to pomôže.... no používala som ju niekoľko mesiacov ale zmeny žiadne teda na nohách minimalne ale nohy sú mi jedno viac menej. Ale ten chrbát, brucho a tvár to je naozaj niečo strašne. Trápi ma aj nepravidelný menzes, plynatosť, nafúknute brucho a únava .. no jednoznačne to ochpenie a plynatosť sú najhoršie. Bola som aj na endokrinologií robili mi vyšetrenia ale že tam mám výsledky v norme. Dávnejšie mi zistili zvýšení bilirubín .. Bola som na gynekologii .. pani doktorka mi skúsila predpísať antikoncepciu .... ale kedže som mala zvýšený bilirubín povedala mi že mi antikoncepcia môže robiť problémy a tak sa aj stalo .... svrbelo ma po nej cele telo tak som ju prestala brať. Nedávno som bola na alergologii s tou plynatostou či náhodou mi nemôže niečo škodiť .. test bol zameraný na bakterialne prerastanie v čreve a tam mi vyšla tiež hraničná hodnota 18. Chodím od lekára k lekárovi a už neviem ako tie problémy riešiť keď mi nikde nič nepovedia .... dalo mi zabrať aj odhodlať sa a napísať sem. Budem hrozne vdačná za každú pomoc a ešte by som chcela napísať že to nadmerne ochlpenie naozaj neprehánam je to naozaj strašné. :/ Dúfam že mi poradíte ..ďakujem :(

Odpovede
Kategórie: Kožné problémy

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  5. apríl 2017.

  Dobrý deň prajem,

  Takto na diaľku je to ťažké posúdiť. V prvom rade treba zistiť či nie je dôvodom nadmerného ochlpenia nejaký vážny zdravotný problém. Odporúča sa návšteva lekára, ktorý podľa výsledkov krvi určí správnu diagnózu. Následne sa odporúča medikamentózna liečba.

  S pozdravom
  Dr. Apoštolová