Otázka

Netrávi mi, nafukuje ma a škvŕka mi v črevách

Dobrý deň, Vaša stránka ma zaujala a poprosila by som Vás veľmi o informácie. Som po operácii chrbtice, vymenené 2 platničky, šesť šrobov, liečim sa na štítnu žľazu, pred rokom som mala helicobactera, mám hrozné problémy s trávením. celiaku nemám, alergická nie som na nič. Netrávi mi, nafukuje, škvrka v črevách, vylúčíla som kávu, alkohol, jem iba varenú stravu, ale môj problém je, keď niečo zjem, obleje ma horúčava /káva, väčšie množstvo výr. z bielej múky, raz ma preháňa raz sa nemôžem aj 4 dni vyprázdniť, ale najhoršie je, že mi uniká stolica. Aké vyšetrenie by ste mi odporučili, či je potrebná kolonoskopia. Mám 56 rokov. Ďakujem veľmi pekne.

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Môže ísť o zápal a to buď akútneho, alebo chronického charakteru. Príčinu je nutné zistiť vyšetreniami, obávam sa, že návšteve lekára sa nevyhnete. Ten Vás prezrie a určí, ktoré vyšetrenia budú pre Vás najvhodnejšie, keďže máte aj iné diagnózy.

  Viete si však pomôcť i správnym nastavením životného štýlu a cyklu. Zdravá strava je dôležitá pre zachovanie celkového zdravia. Píšete, že ste už urobili nejaké kroky k náprave. Správne ste vynechali kávu a alkohol, je potrebné vynechať aj iné dráždivého potraviny (korenisté jedlá, polotovary) a väčšinou robia problém i výrobky z bielej múky. Skúste ich nahradiť výrobkami, ktoré obsahujú dostatok vlákniny, teda tmavé pečivo. Bolo by vhodné začať užívať i probiotiká. Samozrejme môže každý človek reagovať inak na zmeny v jedálničku, preto si musíte odsledovať, čo Vám vyhovuje. Postupne začnite konzumovať iba zopár jedál a postupne pridávajte ďalšie potraviny. Takto veľmi efektívne pomôžete i svojmu lekárovi a dáte mu cenné informácie.

  Súčasťou by mal byť aj pohyb, nerobte však nič nasilu. Všetko je potrebné prispôsobiť Vášmu zdravotnému stavu. Práve pohybom môžete zaktivizovať činnosť Vašich čriev. Rád by som Vám napísal konkrétnejšie rady, ale k tomu je nutné stanoviť diagnózu a samozrejme jej závažnosť, aby sa predišlo komplikáciám.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Už od mlada mám gastroenterologické problémy

Dobrý deň! Som 59 ročná žena. Už od mlada mám gastroenterologické problémy /zápchy, hnačky, nadúvanie, kŕče v bruchu, plynatosť, bolesti žalúdka, často mi bolo na zvracanie /. Chodievala som ku gastroenterologičke, absolvovala som ultrazvuk - stukovatená pečeň, gastroskopiu - ťažká antrumgastritída, reflux, h. pylori, rektoskópiu - vnútorné aj vonkajšie haemoroidy, kolonoskópiu /pred 5. rokmi / - s negatívnym výsledkom. Terajšie moje problémy: asi týždeň mám taký pocit, ako keby mi z recta v neurčitých časových intervaloch prúdilo teplo/ nie je to pocit pálenia/ a pociťujem aj mierne tupé bolesti brucha. Teraz má skor zápchu, stolica je tmavšia / nie meléna/ hlienovitá , bez čerstvej krvi. Prosím o Váš názor, radu. Veĺmi pekne ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  14. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Predpokladám, že by to mohlo byť na funkčnom podklade, ale taktiež môže ísť o nejaký zápal v recte, akútneho, či chronického charakteru. Odporúčal by som Vám absolvovať rektoskopiu a potom sa uvidí. Rektoskopia je vysoko účinná metóda, ktorá dokáže odhaliť i začiatočné štádia zápalu. Ide o bezbolestný zákrok, takže sa nemusíte obávať. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

   

Otázka

Trpím plynatosťou, grganím a únavou

dobry den asi rok trpim plynatostou,grganim,unavou a skvrkanim v bruchu,uzival som 2 mesiace aj program clean inside no nepomohlo mi to vcera mi dychovym testom bolo zistene syndrom sibo co mi na tuto diagnozu odporucate? je to vyliecitelne?

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  25. apríl 2018.

  Dobrý deň prajem,

  pri danej diagnóze sa doporučuje Normix tbl 200mg 2x2. Po dobratí lieku užívajte probiotikum, je to choroba, ktorá je vyliečiteľná. Ak si chcete upevniť zdravé fungovanie tráviaceho systému, tak zopakujte kúru, keď budete v kondícii. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Prečo môj syn začal veľmi grgať?

Dobrý deň, môj syn 3,5 ročný začal veľmi grga ť. Riešila som to aj s pediatričkou, urobila mu neinvazívne testy, všetko vyšlo negatívne. Grgá už 6 mesiacov, sledujeme aj či to nie je z nejakého jedla, ale na nič sme neprišli. Keď ideme spať tak nemôže zaspať lebo aj 45 minút grgá vkuse. Cez deň tiež grgá. Neviem do akej miery je grganie normálne, či to mám riešiť alebo nie, alebo ako dlho čakať . Prežil aj ťažké obdobie - odišla som do nemocnice na dlhšie, potom sa narodilo mimino, potom sme sa sťahovali - môže to byť aj psychické? Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  21. apríl 2018.

  Dobrý deň prajem,

  grganie je prejavom toho, že v žalúdku sa nachádza nadbytok vzduchu, ktorý je nutné vyprázdniť. Dostáva sa tam pri konzumácii jedla, pití, ale aj vdychovaním vzduchu. Pokiaľ hovoríme o grganí ako vo Vašom prípade, môže ísť o prejav nejakého ochorenia. Je v prvom rade potrebné vykonať u dieťaťa vyšetrenia a zistiť príčinu tohto prejavu. Grganie môže byť prejavom viacerých chorôb ako je podráždenie sliznice žalúdka, ale tiež sa môže jednať o problém psychický. Je nutné podrobné vyšetrenie odborným lekárom, pretože žiadny domáci recept tento stav nevyrieši. 

  Neprišli ste na žiadnu príčinu, čo sa týka jedla. Skúste upraviť jedálniček. Naďalej pozorujte vplyv jednotlivých potravín na tento stav. Synovi dávajte predovšetkým ovocie a zeleninu (paradajky, uhorky, zemiaky, jablká...), chudé mäso a syry, vynechať sýtené nápoje, uprednostniť čaje a nesýtenú vodu, uprednostnite tmavé pečivo. Predpokladám však, že keď ide o malé dieťa, tak jeho jedálniček je v podstate zostavený zdravo, určite však navštívte lekára!

   

  S pozravom 

  Dr. Podlupszki