Otázka

Trápi ma nadúvanie a kŕče každý večer, ako sa ich mám zbaviť?

Dobrý deň, trapi ma nadúvanie a plynatosť sprevadzne s krčami každý večer. Ako sa toho zbaviť?

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  12. júl 2018.

  Dobrý deň,

   

  pravdepodobne bude problém v strave. Vo väčšine prípadov sa tieto problémy vytratia, keď zmenia jedálniček. Vynechajte potraviny, ktoré nadúvajú a nerobia Vám dobre. Musíte si odsledovať, ktoré to sú. Vhodné je, ak budete mať dostatočný príjem tekutín a celý tráviaci systém sa vyčistí. Nezaťažujte ho, môžete užívať probiotiká, ktoré naštartujú črevnú mikroflóru. Ak by však tieto problémy pretrvávali dlhšie, budete musieť navštíviť lekára, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Trápi ma neustále nafúknuté brucho

Dobrý deň, vyše 2 mesiacov ma trápi neustále nafúknuté brucho. Som chudá,ale pod pupkom mam stále vypuknute brucho. Ked sa najem/napijem som ako tehotna... beriem tabletky duspatalin, ale ziadna zmena. Prosim poradte mi niečo,lebo som vazne zufala z toho. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  4. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  problém s nafúknutým bruchom často súvisí s celkovým životným štýlom. Čiže nafukovanie spôsobujú obvykle priamo niektoré druhy potravín. V črevách sa nahromaďujú plyny a tie spôsobujú dané problémy. Často sa tieto problémy vytratia po zmene stravovacích návykov a celkového životného štýlu. Úplne by sa mali vynechať vysmážané jedlá, tučných jedál a jedál, ktoré spôsobujú nadúvanie. To môže byť u každého individuálne (kapusta, strukoviny...). Nevhodný je i alkohol. Vzduch sa do čriev môže dostávať i pri žuvaní žuvačky, ale taktiež pri hltaní jedla. Práve preto by sa malo jedlo dôkladne prežúvať a jesť pomaly. Niekedy sa za týmto problémom môže ukrývať i potravinová alergia. 

  Účinnou je tiež detoxikácia organizmu, ktorú môžete podstúpiť. Podporí správne fungovanie procesov v organizme a tiež imunitný systém, keďže sa posilní flóra v črevách. Telo by popritom malo dostávať i dostatok vitamínov a minerálov, aby nezostalo veľmi oslabené. Cvičenie je tiež vhodné.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki


Otázka

Mám neustále nafúknuté tvrdé brucho.

Dobry den .Moja otazka sa tyka nafuknuteho tvrdeho brucha -inak som stihly malo tuku ale mam neustale nafuknute tvrde brucho-mohli by ste mi poradit ako sa toho zbavit v com hladat pricinu a ci existuje nejake specialne vysetrenie a ako mam postupovat dakujem za info

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  24. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Určite by ste v prvom rade mali absolvovať sono brucha a potom sa určí postup podľa toho, aké budú výsledky. Pri prevencii môže veľa pomôcť zmena jedálnička, alebo  príjem probiotík. Probiotiká totiž prispievajú k obnove črevnej flóry, a tým účinne zabraňujú nadmernej plynatosti. Dôležité je, aby ste súčasne s probiotikami užívali aj prebiotiká, pretože živia prebiotické baktérie, tak nevyhnutné pre ich rozmnožovanie.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Netrávi mi, nafukuje ma a škvŕka mi v črevách

Dobrý deň, Vaša stránka ma zaujala a poprosila by som Vás veľmi o informácie. Som po operácii chrbtice, vymenené 2 platničky, šesť šrobov, liečim sa na štítnu žľazu, pred rokom som mala helicobactera, mám hrozné problémy s trávením. celiaku nemám, alergická nie som na nič. Netrávi mi, nafukuje, škvrka v črevách, vylúčíla som kávu, alkohol, jem iba varenú stravu, ale môj problém je, keď niečo zjem, obleje ma horúčava /káva, väčšie množstvo výr. z bielej múky, raz ma preháňa raz sa nemôžem aj 4 dni vyprázdniť, ale najhoršie je, že mi uniká stolica. Aké vyšetrenie by ste mi odporučili, či je potrebná kolonoskopia. Mám 56 rokov. Ďakujem veľmi pekne.

Odpovede
Kategórie: Nadúvanie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Môže ísť o zápal a to buď akútneho, alebo chronického charakteru. Príčinu je nutné zistiť vyšetreniami, obávam sa, že návšteve lekára sa nevyhnete. Ten Vás prezrie a určí, ktoré vyšetrenia budú pre Vás najvhodnejšie, keďže máte aj iné diagnózy.

  Viete si však pomôcť i správnym nastavením životného štýlu a cyklu. Zdravá strava je dôležitá pre zachovanie celkového zdravia. Píšete, že ste už urobili nejaké kroky k náprave. Správne ste vynechali kávu a alkohol, je potrebné vynechať aj iné dráždivého potraviny (korenisté jedlá, polotovary) a väčšinou robia problém i výrobky z bielej múky. Skúste ich nahradiť výrobkami, ktoré obsahujú dostatok vlákniny, teda tmavé pečivo. Bolo by vhodné začať užívať i probiotiká. Samozrejme môže každý človek reagovať inak na zmeny v jedálničku, preto si musíte odsledovať, čo Vám vyhovuje. Postupne začnite konzumovať iba zopár jedál a postupne pridávajte ďalšie potraviny. Takto veľmi efektívne pomôžete i svojmu lekárovi a dáte mu cenné informácie.

  Súčasťou by mal byť aj pohyb, nerobte však nič nasilu. Všetko je potrebné prispôsobiť Vášmu zdravotnému stavu. Práve pohybom môžete zaktivizovať činnosť Vašich čriev. Rád by som Vám napísal konkrétnejšie rady, ale k tomu je nutné stanoviť diagnózu a samozrejme jej závažnosť, aby sa predišlo komplikáciám.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki