Otázka

Mám rakovinu hrubého čreva?

Už niekoľko týždňov pozorujem v stolici čerstvú krv, veľmi sa bojím, že môžem mať rakovinu hrubého čreva. Pred pár rokmi som už mal takéto skúsenosti, aj vtedy som mal krvavú stolicu. Všeličo som o tom čítal na internete, píšu tam, že aj bolesti brucha a iné tráviace ťažkosti môžu poukazovať na rakovinu, ale ja takéto problémy nemám, zápchu však mávam. Myslel som aj nato, že mám zlatú žilu, ale na vonkajšie časti konečníka sa mi nepodarilo nahmatať hrču. Čo mám robiť, čo mi navrhujete?

Odpovede
Kategórie: Rakovina hrubého čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  28. november 2017.

  Dobrý deň prajem,

  V prvom rade nepodľahnite panike! Bez toho, aby som to videl, je síce ťažko zodpovedne čokoľvek prehlásiť, ale podľa toho, čo ste napísali, si nemyslím, že máte rakovinu hrubého čreva. Krvavá stolica sama o sebe, hlavne, ak krv nie je zmiešaná so stolicou, podstatne skôr poukazuje na zlatú žilu, ako na kolorektálny nádor. Zlatá žila sa môže nachádzať aj na vnútornej časti konečníka, a v takom prípade po vyprázdnení sa môže stiahnuť späť, preto sa zvonka nedá nahmatať, pričom však môže krvácať, navyše v tomto prípade krv býva čerstvá a zriedka sa mieša s pevnou, čiže nie riedkou stolicou. Čo sa týka príznakov rakoviny hrubého čreva, najcharakteristickejšie sú chronická zápcha a/alebo hnačka, respektíve ich striedanie, neustály pocit únavy, stolica miešaná s krvou a neobvyklej konzistencie, opuch v bruchu, ktorý sa dá nahmatať, bolesti brucha a bezdôvodná strata hmotnosti.       

  Rakovina hrubého čreva sa týka predovšetkým ľudí vo veku nad 50 rokov, preto v tomto veku je „povinné“ sa podrobiť vyšetreniu. Nakoľko sa z polypov rakovina vyvinie asi za 10 rokov, kolonoskopiu stačí opakovať až po uplynutí tejto doby. Keď sa však medzi priamymi príbuznými vyskytla rakovina hrubého čreva, kolonoskopii sa treba podrobiť od veku 20 rokov aj každé 3-4 roky.  Navrhujem teda, aby ste sa v záujme vlastného upokojenia nechali vyšetriť!     

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Kategória je prázdna

V tejto kategórii nebola nájdená žiadna otázka.

Hľadajte ďalej alebo nám položte otázku.


Pošlite nám svoju otázku