Otázka

Je to rakovina?

Dobrý deň, dostal som od lekára správu, kde je uvedené nasledovné: Z: Pangastropatia, wiraznejsie prepyloricky - HP negat. / antigén HP v stolici na PPI negat. /, mierna chronicka antrumgastritida a intestinálna metaplázia + reaktivna/ chemická gastropatia. + ako v dok. Nepovedal mi nič konkrétne, len že nič vážne to nie je, a nepredpise žiadne lieky. Keďže už ťažkosti nemám, (vynechal som kávu a beriem probiotiká) nevenoval som tomu extra pozornosť, ale doma po prečítaní správy som za zľakol, že čo to je tá nezaplatia? Je to rakovina? Viete mi prosim úplne laicky vysvetliť čo znamenajú tie lekárske výrazy? Dakujem pekne za ochotu. Prosim diskrétne.

Odpovede
Kategórie: Rakovina hrubého čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  16. február 2022.

  Dobrý deň.

  Podlá výsledku sú  v tenkom čreve aj iné bunky, ktoré by tam nemali byť. Neznamená to ale, že mate rakovinu. Treba iba chodiť na pravidelne kontrole. Želám veľa zdravia.

  S pozdravom

  Dr. Csaba Podlupszki

Otázka

Mávam kašovitú až riedku stolicu

dobry den .mam 52 rokov.bol som lieceny na hp dvakrat antibiotikami behom polroka. vysledok bol aj tak pozitivny.boli mi zistene sonom aj zlcnikove kamene a jeden je 1,5cm velky.absolvoval som endoskopiu traviaceho systemu ktoru mam ok.mavam stolicu pravidelne kazdy den ale kasovitu,riedku alebo ked je trochu tvrdsia tak je tensieho tvaru.stolicu som mal vysetrenu na okultne krvacanie a je negativna.specialista mi povedal ze by mi mal spravit kolonoskopiu.ale pisu o nej ze je to nebespecne vysetrenie.mozem mat rakovinu konecnika alebo hrubeho creva? Dakujem. .

Odpovede
Kategórie: Rakovina hrubého čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  29. apríl 2018.

  Dobrý deň prajem,

  v prvom rade by som Vás chcel trošku upokojiť a ubezpečiť, že nemusíte hneď myslieť na také závažné diagnózy ako je rakovina, príčin môže byť mnoho. Váš problém je zrejme dlhodobejšieho charakteru, takže vyšetrenie by som určite neodkladal. Kolonoskopia je úplne bezpečná metóda a lekár i sestra, ktorí ju vykonávajú sú vyškolení odborníci, preto sa nemusíte obávať. Pred samotným vyšetrením Vás poučia o samotnej metóde, priebehu a tiež o tom, čo máte dodržiavať, aby všetko prebehlo hladko. Nie je to však najpríjemnejší zákrok, preto o ňom kolujú rôzne chýri. Je to však presná metóda, ktorá odhalí príčinu Vašich problémov. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Mám rakovinu hrubého čreva?

Už niekoľko týždňov pozorujem v stolici čerstvú krv, veľmi sa bojím, že môžem mať rakovinu hrubého čreva. Pred pár rokmi som už mal takéto skúsenosti, aj vtedy som mal krvavú stolicu. Všeličo som o tom čítal na internete, píšu tam, že aj bolesti brucha a iné tráviace ťažkosti môžu poukazovať na rakovinu, ale ja takéto problémy nemám, zápchu však mávam. Myslel som aj nato, že mám zlatú žilu, ale na vonkajšie časti konečníka sa mi nepodarilo nahmatať hrču. Čo mám robiť, čo mi navrhujete?

Odpovede
Kategórie: Rakovina hrubého čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  28. november 2017.

  Dobrý deň prajem,

  V prvom rade nepodľahnite panike! Bez toho, aby som to videl, je síce ťažko zodpovedne čokoľvek prehlásiť, ale podľa toho, čo ste napísali, si nemyslím, že máte rakovinu hrubého čreva. Krvavá stolica sama o sebe, hlavne, ak krv nie je zmiešaná so stolicou, podstatne skôr poukazuje na zlatú žilu, ako na kolorektálny nádor. Zlatá žila sa môže nachádzať aj na vnútornej časti konečníka, a v takom prípade po vyprázdnení sa môže stiahnuť späť, preto sa zvonka nedá nahmatať, pričom však môže krvácať, navyše v tomto prípade krv býva čerstvá a zriedka sa mieša s pevnou, čiže nie riedkou stolicou. Čo sa týka príznakov rakoviny hrubého čreva, najcharakteristickejšie sú chronická zápcha a/alebo hnačka, respektíve ich striedanie, neustály pocit únavy, stolica miešaná s krvou a neobvyklej konzistencie, opuch v bruchu, ktorý sa dá nahmatať, bolesti brucha a bezdôvodná strata hmotnosti.       

  Rakovina hrubého čreva sa týka predovšetkým ľudí vo veku nad 50 rokov, preto v tomto veku je „povinné“ sa podrobiť vyšetreniu. Nakoľko sa z polypov rakovina vyvinie asi za 10 rokov, kolonoskopiu stačí opakovať až po uplynutí tejto doby. Keď sa však medzi priamymi príbuznými vyskytla rakovina hrubého čreva, kolonoskopii sa treba podrobiť od veku 20 rokov aj každé 3-4 roky.  Navrhujem teda, aby ste sa v záujme vlastného upokojenia nechali vyšetriť!     

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Kategória je prázdna

V tejto kategórii nebola nájdená žiadna otázka.

Hľadajte ďalej alebo nám položte otázku.


Pošlite nám svoju otázku