Otázka

Akú diétu by som mala sledovať pri autoimunitnej zníženej činnosti štítnej žľazy?

Zdravím! Chcela by som Vás požiadať o pomoc, akú diétu by som mala sledovať pri autoimunitnej zníženej činnosti štítnej žľazy? Som trocha stratená, čo môžem a čo nie. Za Vašu pomoc vopred ďakujem!

Odpovede
Kategórie: Štítna žľaza

Odpoveď

 1. Koprivanecz Magdolna
  Magdolna Koprivanecová Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
  12. máj 2018.
  Dobrý deň prajem,

  Čo sa týka stravovania, určite odporúčam konzumáciu selénu a zníženie príjmu potravín s vysokým obsahom jódu. Na selén je bohatá zelenina: brokolica, kapusta, špenát, fazuľa lima, sója, špargľa, čierna fazuľa, huby. Na selén je bohaté ovocie: banán, grapefruit, hrozno, kivi, citrón, žltý melón, mango, moruše, pomaranč. Spomedzi orechov by sme mali spomenúť orechy, obsah selénu v brazílskych orechoch je obzvlášť vysoký. Ostatné potraviny bohaté na selén: hovädzie mäso, ryby, morské ryby (tuniak, sleď, treska), obilniny, veľké množstvo selénu sa nachádza najmä v celozrnných obilninách.

  Potraviny s vysokým obsahom jódu: zemiaky, jogurt, sušené riasy, kryštalická himalájska soľ, mlieko, čučoriedky, morské ryby, sušené slivky, vajcia, jahody. Je však dôležité, že v prípade autoimunitného ochorenia sa NESMÚ konzumovať poraviny s obsahom jódu. Napd.: jódovaná soľ. Potrebná je pravidelná konzultácia a kontrola, lebo pri autoimunitnom ochorení štítnej žľazy sa pomerne rýchlo môže obrátiť znížená činnosť na zvýšenú.

  S pozdravom
  Koprivanecová


Kategória je prázdna

V tejto kategórii nebola nájdená žiadna otázka.

Hľadajte ďalej alebo nám položte otázku.


Pošlite nám svoju otázku