Otázka

Mávam problémy s trávením už roky.

Dobrý deň, mávam problémy s trávením už roky, Po jedle mám často pocit kyslosti, plnosti a bolesť žalúdka aj keď si dám úplne malú porciu. Zvykne mi bývať tak zle, že zvraciam aj 2x za deň ako keby kyselinu alebo jedlo, ktoré som jedla ráno a absolútne mi ho žalúdok nestrávil. Často mi nestrávi ani šupky z ovocia a zeleniny. Po jedle zvyknem mať obrovské brucho a cítim sa úplne nekomfortne a potom som z toho unavená. Niekedy mám však aj lepšie týždne a nie je to až tak zlé. Bola som asi pred dvomi rokmi na vyšetrení u gastroenterológa, ale povedal, že žalúdok mám v poriadku a že to je asi stres, Uznávam, že v strese občas môžem byť, kto dnes nie je..ale permanentne? Nemyslím si , že by ma niečo stresovalo. Mohlo by ísť o nejakú potravinovú intoleranciu? Alebo na akého odborníka, by som sa mohla obrátiť. Ďakujem krásne vopred za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Trávenie

Odpoveď

 1. Dr. Fachet
  Prof. Dr. Jozef Fachet MD, PhD. Výskumník rakoviny, imunológ, patofyziológ
  13. august 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Reflux okrem grgania a zvracania kyseliny môže spôsobovať aj pocit sýtosti a nadúvanie. 
  Časté vyvracanie nestrávených zvyškov potravy však môže poukazovať na zúženie tráviaceho traktu. Pokiaľ sa v istom úseku gastrointestinálneho traktu vytvorí zúženie, tak sa potrava nedokáže dostať cez to zúženie ďalej.
  Počas dňa skonzumovaná potrava sa nahromadí tak, že pri zvracaní vidíte aj zvyšky rannej potravy. 
  Spomedzi našich produktov Vám doporučujem prípravok Swiss Probiotix spolu s nápojom Aloe Verum Classicum. 
  Ďalej by sa oplatilo absolvovať jedno nové gastroenterologické vyšetrenie, pretože dva roky je veru dlhá doba.
  Čo sa stravovania týka, vyhýbajte sa konzumácii produktov s vysokým obsahom kyselín a drobných semiačok, ďalej zelenine spôsobujúcej nadúvanie, mäte, kakau, čokoláde a príliš koreneným jedlám. Nedoporučujem ani konzumáciu sýtených nápojov. 
   
  S pozdravom
  Tím Dr.Fachet
   

Otázka

Môj stav sa zhoršil, ráno som mala čiernu stolicu

Dakujem za odpoved. Zda sa ze sa moj stav zhorsil,lebo rano som mala ciernu stolicu a zas som ju nemohla rozotriet na testovany kruzok.Vysledok testu na OK BUDE ASI za 2 dni.Chcela som vyme6y listok ku gastroenterologovi,obvodna lek.pride az pondelok. Moze byt cierna stolica od tmavych ceresni alebo od lieku XARELTO ktory uzivam na riedenie krvi? Staci vela vody pit? Prosim odpoved ako dalej pokracovat. Dakujem pekne za skoru odpoved.

Odpovede
Kategórie: Trávenie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  19. jún 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  zafarbenie stolice na čierno môže byť spôsobené jedlom ako je ovocie, ktoré obsahuje tmavé farbivo. Postupne sa však stolica upraví do normálu. Ak ste mali problémy a teraz po niekoľkých dňoch sa objavilo toto zafarbenie, tak by som Váj odporučil vyhľadať lekára. Liek nemôže spôsobiť zafarbenie stolice, ale ak by sa jednalo o krvácanie, tak je vhodné ho vysadiť. Čierna stolica môže mať viacero príčin a môže byť prejavom problému v tráviacom trakte. Dajte sa vyšetriť. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki


Otázka

Asi pol hodinu po konzumácii čínskych rezancov s krevetami som začala pociťovať žalúdočnú tiaž

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na ďalší postup. Asi pol hodinu po konzumácii čínskych rezancov s krevetami som začala pociťovať žalúdočnú tiaž, následne mi prišlo veľmi zle s točením hlavy a nutkaním na vracanie. Do 2 hodín prišla horúčka na 38, zimnica a svalové kŕče. Večer sa už pridruzila silná hnačka. Takýto stav trval 2 dni. Tretí deň teplota klesla, ostala iba hnačka, bolesti a kŕče v podbarušku. Dnes je 4 .deň, kŕče sú miernejšie, hnačka stále pretrváva. Cítim celkovú slabosť a malátnosť. Za celý čas som zjedla asi iba 3 sucháre, nakoľko má už iba pri myšlienke na jedlo napínalo. Liečim sa smectou, hylakom a rehydratacnym roztokom. Pijem čistú vodu a bylinkové čaje. Na kŕče som skúšala aj teplé obklady, ale i keď to zmiernilo kŕče, zvýšilo to samotnú bolesť brucha. Zo 67 kíl som schudla na 64 (mám výšku 172). Aký mám voliť ďalší postup?

Odpovede
Kategórie: Trávenie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. jún 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  s najväčšou pravdepodobnosťou ide o otravu jedlom, ktorú určite nie je dobré podceňovať, zvlášť u morských plodov by sa mal vyhľadať lekár, pretože to môže byť nebezpečné. Neodporúča sa samoliečba voľnopredajnými liekmi. Mali by ste prijímať dostatok tekutín a veľa odpočívať, zabrániť dehydratácii. Problémom je, ak v sebe neudržíte jedlo, mali by ste sa prinútiť dostať niečo do žalúdka, ak to však nejde, vyhľadať lekára. Rovnakým problémom je aj točiaca sa hlava, búšenie srdca, nevoľnosť, horúčka.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Čo môžem urobiť pre zrýchlenie látkovej výmeny?

Mám 50 rokov a už dlho mám tráviace problémy. Často sa stáva, že 2-3 dni nemám stolicu, a keď ju mám, ide to veľmi ťažko. Každý deň som nafúknutá, aj vtedy, keď celý deň nič nejem. Stáva sa aj to, že si neviem ani odgrgnúť, ani plynov sa neviem zbaviť. Čo by som mala urobiť, aby som si zrýchlila látkovú výmenu, a aby som sa zbavila ustavičného nafúknutia? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Trávenie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  2. máj 2018.
  Dobrý deň prajem,

  Ďakujeme za Vašu dôveru! V prvom rade Vám odporúčame, aby ste sa prihlásili na komplexné gastroenterologické vyšetrenie! Podľa Vami opísaných príznakov je pravdepodobný syndróm dráždivého čreva (IBS), čo môže toto vyšetrenie potvrdiť alebo vyvrátiť. Vaše príznaky a IBS sú histolickou terapiou výborne liečiteľné, v prípade ktorej záujmu Vás budeme v osobnom emaile radi informovať o podrobnostiach.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki