Otázka

Opakovane som spadla, akoby som zakopla špičkou nohy na rovnom teréne

Dobrý deň! Opakovane som spadla, akoby som zakopla špičkou nohy na rovnom teréne a balansovala som dopredu, aj napriek tomu som to neustála. Je to len nešikovnoť, náhoda, alebo môže ísť o niečo vážnejšie? Ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Únava

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  11. september 2018.

  Dobrý deň, 

  môže ísť naozaj o náhodu, možno ste len bola v ten deň unavená. Ak by sa to však opakovalo, alebo by ste na sebe pozorovali nejaké iné príznaky, tak je nutné sa nechať vyšetriť. Sledujte, či nemáte problém s rovnováhou, prípadne, či sa Vám netočí hlava. Tiež či máte citlivosť v končatinách a podobne. Ak sa Vám to bude opakovať a objavia sa nejaké ďalšie príznaky, tak navštívte lekára. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói Tibor

Otázka

Môžem kombinovať tieto dva lieky?

Môžem kombinovať liek Novo-Passit a liek Persen forte?

Odpovede
Kategórie: Únava

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  23. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  kombinovanie liekov nie je veľmi vhodné. Radšej sa poraďte so svojim odborným lekárom, ale ja by som Vám neodporúčal ich kombinovať. Je nutné zvážiť nielen zdravotný stav, ale i iné užívané lieky.

   

  S pozdravom 

  Dr. Darnói Tibor


Otázka

Mám problém so stolicou, mávam kŕče a hnačku

Zdravím Už asi mesiac mám problém zo stolicou. Je to alebo ako lekvár alebo hnačka,mávam aj kŕče.Nadmerne sa potím,pri rannom vstávaní vankúš odev mokrý,veĺa krát po jedle pálenie žalúdka a cítim sa vždy velmi najedený aj keď je porcia jedla malá.Poslednou dobou som raňajkoval ovsenne vločky,mlieko,hrozienka,kokos,ovocie.Teraz chlieb ,malso,syr,paprrika,uhorka,paradajky,žiadne zmena.Jedavam päť krat denne.Citim sa unavený.Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Únava

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  4. jún 2018.

  Dobrý deň prajem,

  podľa Vášho popisu by som problémy neprikladal stravovacím návykom, alebo životnému štýlu. Skôr by som pátral po príčine problémov dôkladným vyšetrením u lekára. Môžete mať problém s precitlivelosťou na nejakú zložku v potravinách, prípadne by bolo vhodné preveriť prítomnosť baktérie Helicobacter. To by však preukázali vyšetrenia. Tieto problémy sa však dajú úspešne liečiť. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

Otázka

Som sústavne unavený, apatický, neviem, čo sa so mnou deje?

Dobrý deň. Obraciam sa na Vás z otázkou, kde mám začať. Mám 58 r. a nadváhu (140 kg pri výške 182 cm) Som sústavne unavený, apatický, neviem čo sa so mnou deje. Liečim sa na vysoký tlak, mával som ho vysoký aj pod liekami. Asi pred dvomi mesiacmi som začal abstinovať, tak ten tlak sa mi pekne upravil, ale únava zostala. V minulosti, cca 4 roky som absolvoval 3. mesačnú kúru Toxi clin, nakoľko som mál bolesti v pod brušku. Kúra mi veľmi pomohla a mal som pokoj dlhšiu dobu. Teraz sem tam na jar, alebo na jeseň mávam bolesti, ale už nie v takom rozsahu ako v minulosti, teraz je to oproti tomu balada. Absolvoval som interné vyšetrenie, v krvi všetko v poriadku, akurát na sono. vnútorných orgánov mi zistili zväčšenú (o 2,5cm) a stukovatelú pečeň. Ćo mi prosím Vás odporúčate, aký program si mám vybrať, aby sa mi trošku nakopol aj metabolizmus a upravila sa tá pečeň? Za Vaše rady Vám vo pred ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Únava

Odpoveď

 1. Dobor Viktória
  Viktória Doborová Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
  25. máj 2018.

  Dobrý deň,

  životný štýl, lieky, alkohol a vysoký krvný tlak, to sú veľmi časté faktory, ktoré sa objavujú pri problémoch ako je celková únava a apatia. Mnoho ľudí trpí týmito prejavmi. Pomôcť môže iba zmena životného štýlu. Musíte Vaše telo naučiť, že hýbať sa je dobré. Zo začiatku naozaj stačí, ak absolvujete prechádzky a menej náročné aktivity, postupne zvyšujte záťaž.

  Samozrejme základom je strava. Telo musí byť dostatočne vyživované, aby malo energiu. Nehovoríme však o množstve skonzumovaného jedla, ale o jeho kvalite. O tom by sme si mohli veľa napísať. Predovšetkým by ste mali vynechať mastné a nezdravo pripravované jedlá, potraviny s obsahom cukru a bielej múky. Spôsob prípravy jedla je mimoriadne dôležitý, preto uprednostnite jedlá, ktoré sú pripravované šetrne a zachovajú si dostatok potrebných živín (na pare, vode a pod.). Súčasťou Vášho jedálnička by mala byť vláknina. Najideálnejšie by bolo, ak by ste vlákninu prijímali prirodzene. Môžete ju zamiešať vo forme vločiek do jogurtu, či raňajkovej zmesi, prípadne zahusťovať polievky a omáčky. Jednoducho ju pridajte k jedlám, ktoré Vám chutia. Pomôže Vašim črevám, aby sa rozhýbali a vy sa budete cítiť oveľa lepšie.

  Pečeň zaťažujú lieky, ale taktiež bežné potraviny, ktoré prijímame denne v strave. Výborné je, že ste prestali konzumovať alkohol. To Vám veľmi pomôže, a to nielen s pečeňou. Vynechajte aj kávu, sladené nápoje. Pečeň má našťastie regeneračnú schopnosť, takže jej viete pomôcť. Na detoxikáciu je vhodný program Toxiclean. Ide o širokospektrálny detoxikačný program. Telo (vrátane pečene) si dôkladne očistíte od ťažkých kovov a iných toxínov, pritom do neho ešte dostanete potrebné antioxidanty, aminokyseliny a probiotiká. Buďte dôsledný a nedajte sa v slabých chvíľach odradiť, postupne sa telo očistí a vy pocítite, že začína fungovať, tak ako má. 

   

  S pozdravom

  Doborová Viktória