Otázka

Sú hlieny v stolici normálne?

Dobrý deň, mám 31 rokov. 2 týždne dozadu ma pobolievalo brucho, jeden deň a noc som mala hnačku s kŕčmi v bruchu, bolo to po zjedení šalátu s majonézou. Potom sa to zopakovala asi po týždni, keď som zjedla pečienku. Odvtedy mám problém so stolicou, stolicu mám síce pravidelnú, buď raz alebo dva krát denne, a však s prítomnosťou bledého až žltého hlienu. Tieto hlieny sa občas objavovali aj predtým a však teraz sa asi viac kontrolujem, občas ma teraz pobolieva brucho v oblasti žlčníka. Nasadila som si diétu a probiotiká LINEX FORTE, myslím, že stav sa mi trošku zlepšil a však tie hlieny ma znepokojujú. Sú hlieny v stolici normálne? Čo by ste mi prosím poradili? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  26. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  hlien v stolici určite nie je bežný a normálny. Môže byť prejavom rôznych ochorení, precitlivelosti na potraviny alebo prípadne nesprávny životný štýl. V mnohých prípadoch pomôže úprava stravy s príjmom dostatočného množstva vlákniny a príjem probiotík. Odporúča sa prijímať ľanové semená a dopriať si detoxikáciu. Je však nutné vylúčiť vážnejšie ochorenia, preto určite navštívte lekára.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Ako sa vysporiadať s nadváhou a zadržanou vodou?

Prajem dobrý deň, v snahe o zníženie nadváhy: 175 cm-110 kg, 66 rokov, som sa dozvedel, že moje telo enormne zadržiava viazanú vodu, až 17 kg, strašné! Rád by som sa jej čo najskôr a účinne zbavil, aby sa moja hmotnosť zmestila do normálu, t.j. cca 90-95 kg v čo najkratšom čase. Pomôžte mi, prosím, poraďte a ja sa budem riadiť Vašimi doporučeniami, radami. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  24. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  vo Vami priloženej otázke Vašu nadváhu spôsobuje "zadržiavanie vody". Zadržiavanie vody môže mať okrem nadváhy aj hormánálnu alebo orgánovú príčinu. Ak je príčinou zavodnenia nadváha, to sa dá upraviť zmenou životného štýlu. Ak zadržiavanie vody doteraz u Vás nebolo obvyklé, potom by však bolo mimoriadne dôležité, aby ste vyhľadali lekára špecialistu. Príčinou zavodnenia môže byť porucha funkcie obličiek, pľúc, srdcovej činnosti, cievneho systému, napr. krvného tlaku. V takomto prípade je potrebné obrátiť sa na kardiológa alebo internistu.

  Množstvo energie potrebnej pre fungovanie Vášho bazálneho metabolizmu je: 1613 Kcal. Toto je množstvo energie, ktoré je potrebné pre fungovanie organizmu, napr. pre krvný obeh, dýchanie, reguláciu krvného tlaku atď, v kľudovej, ležiacej polohe. 

  Váš index telesnej hmotnosti BMI je: 35,9, čo Vás radí do kategórie obéznych. Ak Vašu nadváhu spôsobujú edémy, potom táto hodnota BMI sa nemôže považovať za spoľahlivú! Preto je potrebné "zadržiavanie vody" overiť lekárskym vyšetrením!

  Normálny priebeh chudnutia: 1,5 - 2 kg za mesiac. Ak by ste chceli schudnúť 15 - 20 kg, potom by sa to dalo dosiahnuť cca za 10 mesiacov.

  Návrhy na zostavenie jedálnička:

  -Pekárenské výrobky: podľa možnosti konzumujte jadroviny, polohnedé, celozrnné pečivo, chlieb! Pre zásmažku a zátrepku namiesto bielej múky používajte tieto suroviny. Množstvo denne prijímaných vláknin je treba postupne zvýšiť až na 30 - 35 g. Vlákniny viažu škodlivé vedľajšie produkty v črevnom systéme, ktoré sú zdrojom pocitu plnosti. Vlákniny môžu byť: keksy Koprovit, otrubové domáce sušienky, ovsené vločky, ovsené otruby, pšeničné otruby, pšeničné klíčky. Môžu sa primiešať do jogurtu, kefíru, ale aj do hotových prívarkov a omáčok.

  - Mäso, mäsové výrobky: chudé bravčové, hovädzie, jahňacie mäso, mäso zo zajaca, z hydiny. Za chudé sa môžu považovať tieto časti - stehno, karé, lopatka. Môžeme ich pripraviť v hlinenej nádobe, hliníkovej fólii, bez sáčku na pečenie, bez použitia tuku. Môžu sa pripravovať na pare, osmažené na malom množstve tuku. Z mäsových výrobkov vynechajte zabíjačkové špeciality, slaninu, oškvarky, tlačenku, klobásy, nekonzumujte ani prerastený bôčik, krkovičku. Môžete jesť šunku hydinovú, prípadne bravčovú.

  - Mlieko a mliečne výrobky: kefír, prírodný jogurt, nízkotučná smotana, polotučný tvaroh, nízkotučné syry. 

  - Jednotlivé druhy zeleniny a ovocia môžete konzumovať. Skúste rôzne varianty ako sú omáčky, na surovo, na pare, ako prívarky, nakladané, plnené. Namiesto zaužívanej ryže, môžete do plnky pridať krúpy, hnedú ryžu, bulgur, proso, pohánku, ovsené vločky. Tieto suroviny Vám tiež majú nahradiť klasickú prílohu. Veľmi vhodné sú tiež topinambury a sladké zemiaky - batáty. 

  - Sladkosti a cukríky: cukor tiež patrí medzi "luxusné kalórie" (popri masti), odporúča sa z jedálnička úplne vynechať. Namiesto cukru sa môžu používať sladidlá: prírodné alebo umelé. Dajú sa kúpiť vo forme tabletiek alebo ako tekuté. Prirodzené sladidlá sú: brezový cukor (xilit), ovocný cukor (fruktóza), stévia, eritrit(ol). Umelé sladidlá nie sú škodlivé, ak ich užívame v množstve ako je uvedené na ich obale.

  Fyzická aktivita: spaľovanie kalórií urýchľujú fyzické aktivity, viac pohybu. Denne opakovaná rytmická chôdza, 30 - 40 minútová prechádzka, joga, nordic walking, plávanie, precvičovanie chrbtice, túry, to všetko sú vhodné typy pohybovej aktivity pre Vás. Do plánu pohybových aktivít sa môžu zaradiť aj kratšie, čo dlhšie túry. Postupne môžete zvyšovať záťaž.

  Denné množstvo skonzumovaných tekutín má byť okolo 1,5 - 2 litrov! Podľa možnosti sa vyhýbajte sladeným nápojom. Sýtené alebo nesýtené minerálne vody, čaje, čerstvé ovocné šťavy, zelené kokteily, precedené šťavy sú vhodnou alternatívou. 

   

  S pozdravom

  Dr. Ronajová

   

   

   

   


Otázka

Môžem darovať krv

Dobrý deň, mám glaukom a každý večer si kvapkám do oboch očí. Je možné darovať krv? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  8. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  keďže táto oblasť nespadá do mojej kompetencie, tak by som Vám odporučil, aby ste svoj stav odkonzultovali so svojim lekárom a tiež, aby ste sa obrátili na príslušné pracovisko na odber krvi.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

Otázka

Môžu detoxikačnú kúru užívať aj dojčiace matky?

Môžu detoxikacnu kuru člen incident užívať aj dojčiace matky? Ďakujem za odpoveď

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  5. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Program sa neodporúča tehotným a dojčiacim matkám ako aj deťom mladším ako 18 rokov.

  S pozdravom
  Dr.Ronajová