Otázka

Chcela by som sa opýtať pána doktora na jeho názor o detoxikovani organizmu.

Dobrý deň prajem Chcela by som sa opýtať pána doktora na jeho názor o detoxikovani organizmu.Ci to uznáva, či je to vhodné ako prevencia pri návrate nádorov a ak áno aku detoxikáciu by odporučil. Vopred ďakujem za odpoveď S pozdravom Andrea

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
    7. marec 2021.

    Dobrý deň!

     

    Čo sa týka detoxikácie po nádorových ochoreniach je najdôležitejšia dostatočný príjem vláknin, tie čistia črevo a zabraňujú vstrebávaniu toxických látok, Takisto dostatočný príjem tekutín a obmedzenie príjmu údenín a červeného mäsa.Treba myslieť aj na probiotiká, ktoré zvyšujú účinnosť okrem iného aj imunitného systému , ako aj na antioxidantov, kt. nás chránia pred voľnými radikálmi.Takže v krátkosti tie detoxikačné kúry, ktoré obsahujú spomínané zložky Vám môžu pomôcť v tom aby ste do budúcna znižovali pravdepodobnosť vzniku nádorového ochorenia.

    S pozdravom

    Dr. Csaba Podlupszki

Otázka

Veľmi ma znepokojujú ostré bolesti pod ľavým rebrom najme pri pokojnom sedení

Dobrý deň Veľmi ma znepokojujú ostré bolesti pod ľavým rebrom najme pri pokojnom sedení. Neviem zistiť čo to spôsobuje. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
    13. január 2020.

    Dobrý deň

    Bolesti môžu byť aj s chrbtice, keď nie ustúpia do 24 hodín ani po užitiu lieku proti bolesti   odporúčam navštíviť odborného lekára, ktorý urobí podrobne vyšetrenie.

    S pozdravom
    Dr.Csaba Podlupszki

Otázka

Manželovi strašne opuchly pery, chcela by som Vás poprosiť o radu.

PEKNY DEN,CHCELA BY SOM VAS POPROSIT O RADU.MANZELOVI STRASNE OPUCHLY CELE PERY,NAJSKOR OPUCHLA LAVA STRANA A TERAZ UZ MA CELE OPUCHNUTE,NEBOLI HO NIC,LEN PERY MA OPUCHNUTE A NA PRAVEJ STRANE AZ TAKE TVRDE AKO KEBY TAM MAL DAAKU HRCKU TVRDU,NEVIEM,CO MAM ROBIT,MOMENTALNE SME V ZAHRANICI,,,DAKUJEM VAM JANKA

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Darnói Tibor
    29. máj 2019.

    Dobrý deň prajem,

    Opuchy pier môžu spôsobovať rôzne príčiny. Dôležité je vyšetrenie, ktoré sa zameria na miestny nález. Odporučujem Vám navštíviť odborného lekára.

    S pozdravom
    Dr.Tibor Darnói

Otázka

Je vhodná detoxikácia pri tétanii?

Dobrý den ,prosím vás o radu .Mám tri roky tetániu a chcem skusiť desat- dnový detox . Bez prijímania stravy , len kajanske korenie ,javorový sirup ,citorny a voda . Je vhodny detox na takúto chorobu .Dakujem za odpoved .

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Rónay
    Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
    10. apríl 2018.

    Dobrý deň prajem,

    Na pozadí tetanického stavu stojí viacero faktorov, ktoré môžu byť neurologického, interného a/alebo endokrinologického pôvodu. Najčastejšími dôvodmi sú: nedostatočné vstrebávanie Ca a Mg (vápnik a horčík), čo môže súvisieť s črevnými ochoreniami, nedostatok vitamínu D, ochorenie štítnej žľazy, dlhodobé užívanie diuretík (lieky na vylučovanie vody), chronické ochorenie obličiek, psychické stavy: úzkosť, depresia. Pokiaľ Vaše ťažkosti spôsobuje ochorenie niektorého orgánu, je potrebné liečiť najprv samotné ochorenie, ktoré tento stav vyvolalo. Úspešným liečením často ustúpia aj vymenované ťažkosti. 
    Do 10-dňovej detoxikačnej kúry, ktorú ste spomenuli, sa pustite výlučne až po konzultácii s ošetrujúcim lekárom! Je dosť možné, že touto všeobecne obľúbenou a účinnou metódou si vo Vašom prípade viac uškodíme, ako pomôžete!
    Moje rady ohľadom stravovania:
    Vysokým obsahom Ca (vápnika) disponujú: mlieko a mliečne výrobky (hlavne syry), olejnaté semená, kapusta, brokolica, kareláb, pšeničné klíčky a otruby, minerálne vody s vysokým obsahom vápnika.
    Spomedzi vymenovaných sa počas detoxikačnej kúry napríklad nemôžu konzumovať mliečne výrobky vôbec, preto doporučujem vyžiadať si najprv názor ošetrujúceho lekára!    
    Vysoký obsah vitamínu D je rovnako dôležitý z hľadiska vstrebávania vápnika. Pečeň, vajíčka a aj vnútornosti sú bohaté na vitamín D. Aj konzumácia týchto potravín je v prípade tetánie a s ňou spojených ťažkostí odporúčaná.

     

    S pozdravom

    Dr. Ronajová


Otázka

Mám problém s celiakiou a trápi ma únava

Dobrý deň, mám celiakiu, snažím sa dodržiavať diétu, avšak aj napriek tomu práve v tomto období pociťujem únavu a navyše mám pocit, že sa na mňa nalepí každé vírusové ochorenie, ktoré okolo mňa prejde. Preto som začala rozmýšľať o detoxikácii organizmu a narazila som na stránku s produktami Natural Swiss. Nie som si istá, či môžem užívať všetky detoxikačné preparáty, resp. potrebovala by som poradiť, s čím mám začať, príp. čo z tých preparátov je pre mňa vhodné. Ďakujem a prajem pekný deň. Adriana

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
    8. apríl 2018.

    Dobrý deň prajem,

    dôležité pre Vás je, aby ste si zachovali zdravú črevnú flóru a aby ste toxíny z organizmu pravidelne odstraňovali. Vhodné sú na to probiotiká prospešné pre črevné baktérie, ktoré zodpovedajú za správne trávenie. Pri celiakii sa poškodzuje črevná flóra a premnožujú sa škodlivé baktérie. Účinnou zbraňou na toxíny je vláknina, podporí trávenie a tým sa škodlivé látky odstraňujú rýchlejšie. Takže by pre Vás bolo vhodné nahradiť prospešné baktérie pomocou Swiss Probiotix a vlákninu si doplníte pomocou výživy vláknina Clean Inside, ktorá pri pravidelnom užívaní priebežne zbavuje organizmus toxických látok. Oba výrobky je možné užívať pri celiakii, postupujte podľa návodu, s dvojhodinovým rozostupom medzi výrobkami.

     

    S pozdravom

    Dr. Podlupszki

     

     

     

Otázka

Ako môžem kombinovať detoxikačné kúry?

Dobrý deň, som dlhodobo liečená Fungolonom 300 mg denne, mám opäť biely jazyk, kovovú chuť v puse, plynatosť, brala som aj Normix., Floraliv Zvažujem očistu tela CleanInside aj ToXiclean - môže sa to súčastne, treba si pri tom robiť nejaké kontrólne laboratórne vyšetrenia? je to bezpečné? Koľko mesačnú kúru mi odporúčate? V akej cene to bude? Aké zľavy poskytujete? Som ZŤP na invalidnom dôchodku, je možné požiadať poisťovňu VšZp o úhradu? - máte s tým skúsenosť? Mám onkomarker CA 125 zvýšený dvojnásobne. Všetko dobré!

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
    29. marec 2018.

    Dobrý deň prajem,

    Pri detoxikačných kúrach nie sú potrebné kontrolné laboratórne vyšetrenia, je to úplne bezpečné, stačí, ak budete sledovaná svojim lekárom tak ako doteraz. V ideálnom prípade sa odporúča absolvovať 3 mesačnú detoxikačnú kúru. Ceny detoxikačnej kúry si musíte pozrieť na príslušnej stránke, keďže ja sa nezaoberám predajom týchto produktov. Zistíte tu i ďalšie podrobnosti nákupu ako sú zľavy a podobne. Poisťovne zvyčajne nepreplácajú voľnopredajné lieky a doplnky stravy, ale tiež by možno stálo za to informovať sa vo Vašej poisťovni. Mali by ste začať kúrou Cleaninside a následne pokračovať kúrou Toxiclean.

     

    S pozdravom

    Dr. Podlupszki

Otázka

Sú hlieny v stolici normálne?

Dobrý deň, mám 31 rokov. 2 týždne dozadu ma pobolievalo brucho, jeden deň a noc som mala hnačku s kŕčmi v bruchu, bolo to po zjedení šalátu s majonézou. Potom sa to zopakovala asi po týždni, keď som zjedla pečienku. Odvtedy mám problém so stolicou, stolicu mám síce pravidelnú, buď raz alebo dva krát denne, a však s prítomnosťou bledého až žltého hlienu. Tieto hlieny sa občas objavovali aj predtým a však teraz sa asi viac kontrolujem, občas ma teraz pobolieva brucho v oblasti žlčníka. Nasadila som si diétu a probiotiká LINEX FORTE, myslím, že stav sa mi trošku zlepšil a však tie hlieny ma znepokojujú. Sú hlieny v stolici normálne? Čo by ste mi prosím poradili? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Podlupszki
    Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
    26. marec 2018.

    Dobrý deň prajem,

    hlien v stolici určite nie je bežný a normálny. Môže byť prejavom rôznych ochorení, precitlivelosti na potraviny alebo prípadne nesprávny životný štýl. V mnohých prípadoch pomôže úprava stravy s príjmom dostatočného množstva vlákniny a príjem probiotík. Odporúča sa prijímať ľanové semená a dopriať si detoxikáciu. Je však nutné vylúčiť vážnejšie ochorenia, preto určite navštívte lekára.

     

    S pozdravom

    Dr. Podlupszki

Otázka

Ako sa vysporiadať s nadváhou a zadržanou vodou?

Prajem dobrý deň, v snahe o zníženie nadváhy: 175 cm-110 kg, 66 rokov, som sa dozvedel, že moje telo enormne zadržiava viazanú vodu, až 17 kg, strašné! Rád by som sa jej čo najskôr a účinne zbavil, aby sa moja hmotnosť zmestila do normálu, t.j. cca 90-95 kg v čo najkratšom čase. Pomôžte mi, prosím, poraďte a ja sa budem riadiť Vašimi doporučeniami, radami. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Detoxikácia

Odpoveď

  1. Dr. Rónay
    Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
    24. marec 2018.

    Dobrý deň prajem,

    vo Vami priloženej otázke Vašu nadváhu spôsobuje "zadržiavanie vody". Zadržiavanie vody môže mať okrem nadváhy aj hormánálnu alebo orgánovú príčinu. Ak je príčinou zavodnenia nadváha, to sa dá upraviť zmenou životného štýlu. Ak zadržiavanie vody doteraz u Vás nebolo obvyklé, potom by však bolo mimoriadne dôležité, aby ste vyhľadali lekára špecialistu. Príčinou zavodnenia môže byť porucha funkcie obličiek, pľúc, srdcovej činnosti, cievneho systému, napr. krvného tlaku. V takomto prípade je potrebné obrátiť sa na kardiológa alebo internistu.

    Množstvo energie potrebnej pre fungovanie Vášho bazálneho metabolizmu je: 1613 Kcal. Toto je množstvo energie, ktoré je potrebné pre fungovanie organizmu, napr. pre krvný obeh, dýchanie, reguláciu krvného tlaku atď, v kľudovej, ležiacej polohe. 

    Váš index telesnej hmotnosti BMI je: 35,9, čo Vás radí do kategórie obéznych. Ak Vašu nadváhu spôsobujú edémy, potom táto hodnota BMI sa nemôže považovať za spoľahlivú! Preto je potrebné "zadržiavanie vody" overiť lekárskym vyšetrením!

    Normálny priebeh chudnutia: 1,5 - 2 kg za mesiac. Ak by ste chceli schudnúť 15 - 20 kg, potom by sa to dalo dosiahnuť cca za 10 mesiacov.

    Návrhy na zostavenie jedálnička:

    -Pekárenské výrobky: podľa možnosti konzumujte jadroviny, polohnedé, celozrnné pečivo, chlieb! Pre zásmažku a zátrepku namiesto bielej múky používajte tieto suroviny. Množstvo denne prijímaných vláknin je treba postupne zvýšiť až na 30 - 35 g. Vlákniny viažu škodlivé vedľajšie produkty v črevnom systéme, ktoré sú zdrojom pocitu plnosti. Vlákniny môžu byť: keksy Koprovit, otrubové domáce sušienky, ovsené vločky, ovsené otruby, pšeničné otruby, pšeničné klíčky. Môžu sa primiešať do jogurtu, kefíru, ale aj do hotových prívarkov a omáčok.

    - Mäso, mäsové výrobky: chudé bravčové, hovädzie, jahňacie mäso, mäso zo zajaca, z hydiny. Za chudé sa môžu považovať tieto časti - stehno, karé, lopatka. Môžeme ich pripraviť v hlinenej nádobe, hliníkovej fólii, bez sáčku na pečenie, bez použitia tuku. Môžu sa pripravovať na pare, osmažené na malom množstve tuku. Z mäsových výrobkov vynechajte zabíjačkové špeciality, slaninu, oškvarky, tlačenku, klobásy, nekonzumujte ani prerastený bôčik, krkovičku. Môžete jesť šunku hydinovú, prípadne bravčovú.

    - Mlieko a mliečne výrobky: kefír, prírodný jogurt, nízkotučná smotana, polotučný tvaroh, nízkotučné syry. 

    - Jednotlivé druhy zeleniny a ovocia môžete konzumovať. Skúste rôzne varianty ako sú omáčky, na surovo, na pare, ako prívarky, nakladané, plnené. Namiesto zaužívanej ryže, môžete do plnky pridať krúpy, hnedú ryžu, bulgur, proso, pohánku, ovsené vločky. Tieto suroviny Vám tiež majú nahradiť klasickú prílohu. Veľmi vhodné sú tiež topinambury a sladké zemiaky - batáty. 

    - Sladkosti a cukríky: cukor tiež patrí medzi "luxusné kalórie" (popri masti), odporúča sa z jedálnička úplne vynechať. Namiesto cukru sa môžu používať sladidlá: prírodné alebo umelé. Dajú sa kúpiť vo forme tabletiek alebo ako tekuté. Prirodzené sladidlá sú: brezový cukor (xilit), ovocný cukor (fruktóza), stévia, eritrit(ol). Umelé sladidlá nie sú škodlivé, ak ich užívame v množstve ako je uvedené na ich obale.

    Fyzická aktivita: spaľovanie kalórií urýchľujú fyzické aktivity, viac pohybu. Denne opakovaná rytmická chôdza, 30 - 40 minútová prechádzka, joga, nordic walking, plávanie, precvičovanie chrbtice, túry, to všetko sú vhodné typy pohybovej aktivity pre Vás. Do plánu pohybových aktivít sa môžu zaradiť aj kratšie, čo dlhšie túry. Postupne môžete zvyšovať záťaž.

    Denné množstvo skonzumovaných tekutín má byť okolo 1,5 - 2 litrov! Podľa možnosti sa vyhýbajte sladeným nápojom. Sýtené alebo nesýtené minerálne vody, čaje, čerstvé ovocné šťavy, zelené kokteily, precedené šťavy sú vhodnou alternatívou. 

     

    S pozdravom

    Dr. Ronajová