Otázka

Vybraté lymfatické uzliny, diagnóza divertikulóza, čistenie čriev

Zdravim,chcem sa spytat mamka je mesiac po operacii kde jej viberali lymfaticke uzliny ci niesu zhubne mala ich na aorte neako takto sa to tusim vola a na crevach proste bo celom bruchu a teraz po mesiaci jej zistili divertikulozu criev ma bolesi na lavej strane brucha berie infuzie injekcie, pri operacii jej museli precitovat creva lebo sa jej tam zrazala krv, moze to mat nejaku suvist z tou operaciou bojim se ze coto vlastne je a co by jej nato najlepsie pomohlo...dakujem

Odpovede
Kategórie: Divertikulitída

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  31. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  súvislosť medzi jednotlivými diagnózami je samozrejme možná. Postupy, ktoré popisujete sú štandardné. Čo sa týka divertikulózy, ide o akútny stav, ktorý je nutné liečiť. Na čreve vznikne akýsi výbežok - divertikul, môžu sa tu nahromadiť zvyšky a dôjde k zápalu. Niekedy ide naozaj o akútny stav, ktorý sa po liečbe upraví, no vyskytuje sa i chronická forma. Čiže bude potrebné potlačiť akútny zápal a následne nastúpiť na diétny režim (zvýšený pitný režim, probiotiká, drvené ľanové semienko, psyllium a pod.). 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki

Otázka

Môže divertikulitída spôsobiť takéto ťažkosti?

Vážený Pán Doktor! Už mesiace cítim v ľavom podbrušku bodavú, niekedy tupú bolesť. Niekedy cítim ani nie bolesť v ľavej strane podbrušku, ale bolesť celej ľavej nohy, vtedy ma bolia aj kríže na ľavej strane. Stáva sa, že tieto bolesti nepociťujem niekoľko dní, potom sa objavia znova, niekedy na pár dní, alebo na kratšiu dobu. Minulý rok v auguste som bola u gynekológa, ktorý vylúčil gynekologický problém. V tomto roku vo februári mi robili urografiu, aj obličky mám v poriadku. Pred dvoma týždňami som bola na ultrazvukovom vyšetrení, aj to je v poriadku, lekár povedal, že podľa neho naznačujú ťažkosti divertikulitídu. Chcela by som sa Vás opýtať, či môže divertikulitída spôsobiť takéto ťažkosti? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Divertikulitída

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  22. máj 2018.
  Dobrý deň prajem,
   

  Podľa mňa netreba myslieť na divertikulitídu, Vaša ťažkosti spôsobuje skôr chrbtica. Je možné, že ide o posun alebo výrastok na platničke. Bolo by dobré vyšetriť to.


  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Otázka

Zistili mi divertikulózu hepatálnej oblasti a aj SIBO

Dpbry den..na ct mi zistili divertikulozu hepatalnej oblasti..a testom aj sibo..vybrala som zatial dve krabicky normixu..zajtra zacinam dalsie dve...neustale mam bolesti...ci jem alebo nie..bolesti vnimam tak ako keby som mala nejaku gulu pod pravym rebrovym oblukom..cela prava strana...ako keby mi to malo prasknut..ked sa zohybam..tak mi tam nieco vadi..mam ist v juni na kolonoskopiu v narkoze..teraz mi ju lekar vzhladom k tomu .ze mam stale bolesti..neodpiruca..aku liecbu by ste mi odporucili...da sa nieco viac zistit aj na MR? Teplotu si nemeriam..ale niekedy mam pocit.ze ju mam..a co mi je divne...vsade sa pise o lavej strane...ja mam bolesti na pravej..co mozem jest...ked to..co mozem pri divertikuloze nemozem pri sibe...dakujem

Odpovede
Kategórie: Divertikulitída

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  14. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  súčasný stav by mal byť liečený, teda postupujte podľa pokynov lekára a následne kolonoskopia odhalí, čo je príčinou Vašich problémov. Pri divertikulóze ide o zápal na dutinkách, tzv. divertikuloch, ktorý je potrebné liečiť. SIBO si vyžaduje tiež liečbu - probiotiká s prebiotikami a ATB. Kombinácia probiotík a prebiotík je veľmi vhodná pri tomto stave, pretože posilňujú funkčnosť čreva, vplývajú na množstvo patogénov, modulujú zápal čreva. Všetko však odkonzultujte s Vašim lekárom, ktorý pozná podrobne Váš zdravotný stav a vie odhadnúť, čo je pre Vás vhodné. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

   

Otázka

Otcovi museli odstrániť kus čreva

Dobrý deň pán doktor. Môjmu otcovi museli odstrániť kus čreva a teraz 4den je po operácii a nemá vetri , vraj mu nepracujú čreva ...v nose má sondu a vyteká tekutina z brucha ..dostáva antibiotiká do žili a aj výživu.. pije vodu normálne. Ešte je tam problém , že má iba jednu nohu a nemá pohyb... mohli by ste nám poradiť napr.cvik alebo niečo? Ďakujem krásne Eva

Odpovede
Kategórie: Divertikulitída

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  1. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  stav Vášho otca nie je len bežným problémom s nečinnosťou čriev, keďže ide o stav po operácii. Je dôležité poznať celkový zdravotný stav pacienta a podľa toho sa zvolia vhodné postupy, aby sa črevá "rozhýbali". Keďže berie atb, tak môže ísť o infekciu v organizme, ktorá sa objavuje po operácii, ale to by ste už mali odkonzultovať s ošetrujúcim lekárom. Teda dôležité je, aby sa stav stabilizoval po operácii a následne môžete riešiť ďalšie komplikácie. Veľa však viete ovplyvniť stravou, ktorá podporí činnosť čriev. Všetko sa však odvíja od zdravotného stavu organizmu. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki