Otázka

Aké rehabilitácie a liečba sú vhodné pre moju diagnózu?

Dobrý deň prajem. Mám boľavé kolená Dnes som bola na rtg. kolena, kde mi zistili: obj. palp. bolestivosť v oblasti med. epikondylu ľ. femoru rtg ľ. kolena med. klbovámedzera výraznezúžená, osteofyty na patele. Gonarhrosisw 1. sin gr. III. Predpísaný liek: GLUCOMED tbl 60 x 625 mg, 2x1 tbl. A dop. FT. Aké rehabilitácie sa používajú na horeuvedenú diagnózu, poprípade aká liečba je najúčinnejšia? Je nutná výmena kolenného klbu?

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  23. máj 2018.

  Dobrý deň, 

  pri problémoch s kĺbami je nutné, aby sa postupovalo opatrne a individuálne. Bolestivosť a prípadný prebiehajúci zápal vedia skomplikovať rehabilitáciu, preto sa nedá jednoznačne určiť najvhodnejšie cvičenie. Výmena kĺbu nemusí byť nutná, účinné cvičenie dokáže stav výrazne zlepšiť. Ja by som Vám odporúčala, aby ste vyhľadali špecializovaného fyzioterapeuta a ten Vás naučí postupne cviky, ktoré sú pre Vás vhodné. Zlé cvičenie môže ešte viac ublížiť ako keby ste nerobili vôbec nič, preto je veľmi dôležité, aby ste sa to naučili a samozrejme následne pravidelne cvičili. Prevencia je veľmi dôležitá hlavne u ľudí, ktorí zaťažujú kĺby pravidelne, už vtedy by sa mali užívať doplnky stravy, ktoré posilňujú kĺby. Odporúča sa užívať glukosamín a chondroitín. Glukosamín zabraňuje degenerácii chrupavky, chondroitín dokáže viazať vodu, zvyčajne dostanete kúpiť v lekárni ako kombinovaný prípravok. 

   

  S pozdravom

  Tina Varóová

Otázka

Môžem so zlomenou kostrčou jazdiť na koni a tancovať?

Dobrý deň, mám 15 rokov. Vo februári mi zistili, že mám zlomenú kostrč, už mi ju 2-krát napravovali a chodila som na rehabilitácie (laser a elektro). Chcela by som sa spýtať, či by som už mohla pomaly znovu začať jazdiť na koni a tancovať, pretože lekár mi povedal, že by sa mi to mohlo počas zrastania poškodiť, ak by som jazdila alebo tancovala. Za odpoveď ďakujem

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  17. máj 2018.

  Dobrý deň, 

  pri zlomenej kostrči je veľmi dôležité, aby ste ju nezaťažovali, pretože môže naozaj dôjsť k problému pri jej zrastaní. Vhodné je, ak budete sedieť iba na mäkkom podklade a vynecháte podobné aktivity ako je jazda na koni, či tanec. Postupne samozrejme budete môcť vykonávať aj tieto činnosti, ale pokiaľ sa kostrč nezahojí, tak by som Vám to neodporúčala. Lekár určite sleduje stav kostrče a bude Vás viesť krok po kroku, aby ste predišli komplikáciám.

   

  S pozdravom

  Varóová Tina


Otázka

Po obstreku ramena ma bolí celá ruka až ku krku

Dobrý deň, neviem či to patri pod vás týka sa to bolesti ramena.Dnes som bola na ortopedii a dostala som obstrek.Chcem sa spýtať či je to normálne že má bolí celá ruka a vyžaruje to až do krku až ku lavemu prsniku ďakujem

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  15. máj 2018.

  Dobrý deň, 

  bolestivosť po obstreku sa zvykne objavovať, aj keď toto nespadá do mojej oblasti, ale stretla som sa s tým u viacerých pacientov. Bolesť by však mala postupne ustupovať a stav sa zlepšovať. Ak by tomu tak nebolo, tak je nutné vyhľadať lekára, ktorý Vám aplikoval obstrek a situáciu riešiť. 

   

  S pozdravom

  Varóová Tina

Otázka

Na futbalovom tréningu po silnejšom kopnutí som pocítil bodavú bolesť.

Milá Tina! Včera som na futbalovom tréningu po silnejšom kopnutí pocítil bodavú bolesť na prednej časti stehna. Musel som tréning ukončiť, lebo bolesť neprestávala. Dnes sa mi zdá, že je prítomný mierny opuch a bolesť cítim pri každom kroku. Čo mi odporučíte? Ďakujem Gábor

Odpovede
Kategórie: Fyzioterapeut, fyzioterapia

Odpoveď

 1. Varró Tímea
  Tina Varóová Fyzioterapeut
  21. apríl 2018.

  Milý Gábor!

  Uvedené príznaky môžu naznačovať poškodenie svalového vlákna. V každom prípade by som odporučil ultrazvukové vyšetrenie, dovtedy používanie heparínového krému a šetrenie sa, okrem toho zákaz naťahovania a masírovania svalu nad úrovňou prahu bolesti. Ďalšie nasledovné kroky môžu byť rôzne v závislosti od výsledku ultrazvukového vyšetrenia.

  Prajem Vám skoré uzdravenie!
  Tina Varróová