Otázka

Chcem sa spýtať či mám nárok na adrenalinové pero a či sa môže anafylaktický šok opakovať.

Dobrý deň pred 10 rokmi som po uštipnutí hmyzom, prekonala anafylaktický šok. Nástup bol veľmi rýchly, do 5 min, som bola v bezvedomí. Následne som bola hospitalizovaná na JIS. Boli mi alergológom urobené testy na alergiu na hmyz, nič sa nepotrvrdilo. Mala som prepdísané pero EPIPEN. Teraz ma s tým lekár problém, že nemám diagnózu nato, aby mi to pero opakovane predpisoval. Tvrdí mi, že ked sa 10 rokov nič nestane tak to bolo náhoda. Chcem sa spýtať či mám nárok na adrenalinové pero a či sa môže anafylaktický šok opakovať. Cestujem do zahraničia. Dakujem S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  11. august 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Odporučujem Vám navštíviť alergologickú ambulanciu.

  S pozdravom

  Dr.Podlupszki

   

Otázka

Mám veľký problém s vypadávaním vlasov

Dobrý deň, chcela by som sa sa opýtať mám 29 rokov ,mám problém veľmi , veľmi mi začali asi pred mes padať vlasy. Mám vlasy všade po zemi v celom byte. Ostrihala som sa. Nepomohlo. Padajú stále viac a viac. Bojím sa česať a umývať hlavu. Krv, štítna žľaza v poriadku. Beriem liek železo Maltofer, Bola som za rok 3x na CT .Ako aj pred 3 mes som mala silný zápal pľúc a potom som dostála silnú hnačku, ktorá trvala 2.5 mes. A teraz mi začali po tomto všetkom padať veľmi silno vlasy, Môže to byť CT? alebo čo je problém. Už mi aj vidno biele miesta po vypadnutých vlasoch. Prosím poradte mi. Som zúfala. Čo mám robiť. Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  7. júl 2018.

  Dobrý deň,

   

  vypadávanie vlasov, tak ako ho popisujete, nazývame alopecia. Existuje viacero foriem a tiež to môže byť spôsobené rôznymi vplyvmi. Často ide o hormonálne zmeny v tele, ktoré môžu byť spôsobené dlhodobým užívaním liekov, prípadne antikoncepcie. Vždy je tam však nejaká genetická predispozícia a stav je vyvolaný nejakým spúšťačom. Niekedy sa to stáva po prekonaní ochorenia, pri problémoch štítnej žľazy, ale i pri nadmernom strese. Tiež môže ísť o nedostatok železa v tele, alebo o tzv. bielkovinovú podvýživu. 

  Musí sa prísť na príčinu, ostrihanie nepomôže, problém býva ukrytý v organizme. Neviem, akú máte životosprávu, no každopádne by ste mali podstúpiť vyšetrenia, aby sa na to prišlo. Odstránením primárnej príčiny sa dorieši aj vypadávanie vlasov.

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová

Otázka

Môže mať kombinácia liekov negatívne účinky na moju dcéru?

Dobrý deň, prosím vás o radu. Dcérka 15 kg, užívala Fenistil (13 kvapiek na noc) a potom jej p. doktorka predpísala 2.5 ml sirupu Aerius. Ja som jej však večer omylom dala oboje. Môže to mať nejaké negatívne účinky? Ďakujem velmi pekne za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  26. jún 2018.

  Dobrý deň,

  vo všeobecnosti by to nemal byť problém, oba lieky majú tlmiace účinky, tak dieťa bude pravdepodobne ospalé, ak by sa Vám niečo nezdalo, tak radšej zájdite k lekárovi. Dajte mu piť viacej tekutín a dohliadnite na to, aby bolo pod dohľadom. Nenechávajte ho samé. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói

Otázka

Mám do jedálnička zahrnúť laktózu pred testovaním na jej intoleranciu?

Dobrý deň, všeobecná lekárka ma odporučila na vyšetrenie k imunológovi (odber krvi - alergia na BKM, prípadne laktózovú intoleranciu). Viem, že na vyšetrenie sa dostanem reálne až o pár týždňov, dovtedy by som rada vedela, či mám opäť do jedálnička zahrnúť mliečne výrobky (vyradila som ich intuitívne, nerobia mi dobre)? Viem, že pri testoch na celiakiu nie je dobré vyradiť lepok lebo to môže ovplyvniť výsledky, je to podobné aj pri testoch na mlieko? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  5. jún 2018.

  Dobrý deň, 

  intolerancia na laktózu je pomerne častým problémom v populácii. Odporúčam Vám, aby ste sa stravovali tak, ako ste boli zvyknutá, tak dosiahnete objektívne výsledky vyšetrení. Inak by mohli vyjsť skreslené. Intolerancia na laktózu môže byť dlhodobým problémom, no niekedy sa po vhodnej diéte stav organizmu upraví a nebudete sa musieť obmedzovať. 

   

  S pozdravom

  Ronajová Barbora


Otázka

Neustále sa potýkam s bolesťou hrdla a kašlom

Dobrý deň, neustále sa potýkam s bolesťou hrdla a kašlom. Výskúšala som už rôzne bylinky, spreje, cuclacie liečivá, jazvečie maste a podobne. Návšteva lekárky či praktickej alebo plúcnej končia pri antibiotikách ktoré mi ale väčšinou nezaberú (len stlmia) a trápim sa s touto bolesťou ďalej. Je to neustále opakujúci jav. Ja mám ale pocit že niečo mám v hrdle ako prekážku a hlieny. Mala by som sa domáhať vyšetrenia hrdla, či sú tieto príznaky spájané s astmou.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Fachet
  29. máj 2018.

  Dobrý deň,

  zjavne vám antibiotická liečba nezaberá, keďže sa problémy neustále vracajú, resp. sa ani nedoliečite. Problém môže byť vírusová, bakteriálna infekcia, bolo by potrebné zistiť príčinu a následne nasadiť presne cielenú liečbu. Problém môže byť v imunite, teda určitá precitlivelosť, ale je potrebné samozrejme vyšetrenie a diagnostika. Odporučil by som Vám i návštevu ORL, aby sa vylúčili iné príčiny, keďže spomínate, že máte pocit, akoby ste niečo mali v hrdle. Takže krvné testy, imunita, komplexné orl vyšetrenie.

   

  S pozdravom

  Tím Dr. Facheta

Otázka

Antibiotiká vhodné pre dieťa

Dobrý deň, Rada by som sa informovala, či je bezpečné predpísať ATB Klabax 250mg pre 6 ročné dieťa vážiace 25 kg. V príbalovým letáku pisu, že to nie je vhodné do 12 rokov a 30 kg. Lekárka, čo to synovi predpísala mi nedvíha telefón, tak vás prosím o radu. Ďakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  11. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  v prvom rade oceňujem Vašu zodpovednosť, nie každý pacient si preštuduje príbalový leták k liečivu, čo by malo byť samozrejmosťou. Daný liek sa naozaj neodporúča predpisovať deťom mladším ako 12 rokov a s váhou menšou ako 30 kg. Lekár pozná zdravotný stav dieťaťa, preto je určite najvhodnejšie, aby ste ešte pred začiatkom užívania odkonzultovali Vaše obavy s ním. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói

Otázka

Začalo ma svrbieť celé telo

Dobry den v sobotu od rana ma zacalo svrbet cele telo ale nie naraz raz na ruke raz na nohe raz na hlave cely den to pretrvavalo pobede mi mama dala zenaro na alergiu aj s fenistilom sirupom a prestalo to teraz pocitujem len take jemne pichanie obcas ale nie stale neviete co by to mohlo byt dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  7. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  reakcie tela na rôzne faktory, či už z vonkajšieho prostredia, alebo na to, čo prijímame formou potravy, sa prejavujú hlavne na našej pokožke. Váš stav môže byť prejavom akútneho stavu oslabenia imunity, ale tiež prejavom alergie. Bolo by najvhodnejšie, aby ste sa dali vyšetriť u alergológa-imunológa. Vie Vám spraviť testy na rôzne alergény a vy budete vedieť, ako upraviť celkový životný štýl, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam. Odsledujte, či ste nezmenili nejakú kozmetiku, alebo pracie prostriedky, ktoré by mohli mať na Vás nepriaznivý vplyv. Niekedy stačí, ak sa vyhnete dráždivým látkam a stav sa upraví.

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová 

Otázka

Slzenie oka a zelený výtok

Dobrý deň , chcem sa opýtať mojej ročnej dcérke začalo slzit jedno ocko a v kútiku oka je aj zelený kaprik ako mam postupovať treba vyhľadať očného lekára? Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  25. marec 2018.

  Dobrý deň prajem, 

  tento problém síce nepatrí do mojej odbornosti, no dôvod môže byť zápal spojivky, rohovky, prípadne inej časti oka. Často býva dôvodom alergia, ktorá sa takto prejavuje. No u detí je častý zápal spojivky, ktorý je vysoko infekčný a je nutné vyhľadať lekára a vyhnúť sa kolektívu. Je nutná liečba, ktorú stanoví lekár.

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová