Otázka

Mám do jedálnička zahrnúť laktózu pred testovaním na jej intoleranciu?

Dobrý deň, všeobecná lekárka ma odporučila na vyšetrenie k imunológovi (odber krvi - alergia na BKM, prípadne laktózovú intoleranciu). Viem, že na vyšetrenie sa dostanem reálne až o pár týždňov, dovtedy by som rada vedela, či mám opäť do jedálnička zahrnúť mliečne výrobky (vyradila som ich intuitívne, nerobia mi dobre)? Viem, že pri testoch na celiakiu nie je dobré vyradiť lepok lebo to môže ovplyvniť výsledky, je to podobné aj pri testoch na mlieko? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  5. jún 2018.

  Dobrý deň, 

  intolerancia na laktózu je pomerne častým problémom v populácii. Odporúčam Vám, aby ste sa stravovali tak, ako ste boli zvyknutá, tak dosiahnete objektívne výsledky vyšetrení. Inak by mohli vyjsť skreslené. Intolerancia na laktózu môže byť dlhodobým problémom, no niekedy sa po vhodnej diéte stav organizmu upraví a nebudete sa musieť obmedzovať. 

   

  S pozdravom

  Ronajová Barbora

Otázka

Neustále sa potýkam s bolesťou hrdla a kašlom

Dobrý deň, neustále sa potýkam s bolesťou hrdla a kašlom. Výskúšala som už rôzne bylinky, spreje, cuclacie liečivá, jazvečie maste a podobne. Návšteva lekárky či praktickej alebo plúcnej končia pri antibiotikách ktoré mi ale väčšinou nezaberú (len stlmia) a trápim sa s touto bolesťou ďalej. Je to neustále opakujúci jav. Ja mám ale pocit že niečo mám v hrdle ako prekážku a hlieny. Mala by som sa domáhať vyšetrenia hrdla, či sú tieto príznaky spájané s astmou.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Fachet
  Prof. Dr. Jozef Fachet MD, PhD. Výskumník rakoviny, imunológ, patofyziológ
  29. máj 2018.

  Dobrý deň,

  zjavne vám antibiotická liečba nezaberá, keďže sa problémy neustále vracajú, resp. sa ani nedoliečite. Problém môže byť vírusová, bakteriálna infekcia, bolo by potrebné zistiť príčinu a následne nasadiť presne cielenú liečbu. Problém môže byť v imunite, teda určitá precitlivelosť, ale je potrebné samozrejme vyšetrenie a diagnostika. Odporučil by som Vám i návštevu ORL, aby sa vylúčili iné príčiny, keďže spomínate, že máte pocit, akoby ste niečo mali v hrdle. Takže krvné testy, imunita, komplexné orl vyšetrenie.

   

  S pozdravom

  Dr. Fachet


Otázka

Antibiotiká vhodné pre dieťa

Dobrý deň, Rada by som sa informovala, či je bezpečné predpísať ATB Klabax 250mg pre 6 ročné dieťa vážiace 25 kg. V príbalovým letáku pisu, že to nie je vhodné do 12 rokov a 30 kg. Lekárka, čo to synovi predpísala mi nedvíha telefón, tak vás prosím o radu. Ďakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  11. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  v prvom rade oceňujem Vašu zodpovednosť, nie každý pacient si preštuduje príbalový leták k liečivu, čo by malo byť samozrejmosťou. Daný liek sa naozaj neodporúča predpisovať deťom mladším ako 12 rokov a s váhou menšou ako 30 kg. Lekár pozná zdravotný stav dieťaťa, preto je určite najvhodnejšie, aby ste ešte pred začiatkom užívania odkonzultovali Vaše obavy s ním. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói

Otázka

Začalo ma svrbieť celé telo

Dobry den v sobotu od rana ma zacalo svrbet cele telo ale nie naraz raz na ruke raz na nohe raz na hlave cely den to pretrvavalo pobede mi mama dala zenaro na alergiu aj s fenistilom sirupom a prestalo to teraz pocitujem len take jemne pichanie obcas ale nie stale neviete co by to mohlo byt dakujem za odpoved

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  7. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  reakcie tela na rôzne faktory, či už z vonkajšieho prostredia, alebo na to, čo prijímame formou potravy, sa prejavujú hlavne na našej pokožke. Váš stav môže byť prejavom akútneho stavu oslabenia imunity, ale tiež prejavom alergie. Bolo by najvhodnejšie, aby ste sa dali vyšetriť u alergológa-imunológa. Vie Vám spraviť testy na rôzne alergény a vy budete vedieť, ako upraviť celkový životný štýl, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam. Odsledujte, či ste nezmenili nejakú kozmetiku, alebo pracie prostriedky, ktoré by mohli mať na Vás nepriaznivý vplyv. Niekedy stačí, ak sa vyhnete dráždivým látkam a stav sa upraví.

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová