Otázka

Dlho som ATB nebrala tak mi nemôžu uškodiť a mohli by pomôcť?

Dobrý deň pán doktor.V nedeľu som našla 2klieste, ktoré som mala asi2dni.Navstivila som lekára.Mam čakať kým sa neobjaví problém.To som aj vedela.Potom ATB liečba.Hned má zaočkoval vakcínou FSME Immun 0,5ml.To pre istotu do budúcna. Pracujem v Dolnom Rakúsku kde je vraj vysoký výskyt kliešťov.Mam z toho dosť stres. Chcem sa opýtať či si nemôžem nasadiť azytromycin ATB pre istotu hneď.Mam 60 rokov a dlho som ATB nebrala tak mi nemôžu uškodiť a mohli by pomôcť? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Fachet
  Prof. Dr. Jozef Fachet MD, PhD. Výskumník rakoviny, imunológ, patofyziológ
  1. máj 2019.

  Dobrý deň prajem,

  Ďakujeme za poctu, že Ste sa so svojou otázkou obrátili na nás. Skôr ako Vám odpovieme, by sme Vás radi oboznámili o tom, že problém kliešťov má svojich špecialistov, ktorí disponujú veľkou praxou a odbornosťou. Jednou z takých je napr. MUDr Judita Ďurovská (http://borelioza.sk/).
  Čo sa Vami spomínaných antibiotík týka, názory odborníkov sú rozdielne. Môžu totiž prekryť typické príznaky, určením ktorých je možné začať cielenú liečbu ešte skôr, ako by sa prejavili akékoľvek následky. Hoci, našťastie, i napriek zvýšovaniu infikovanosti je zatiaľ nebezpečných iba malé percento kliešťov. 
  Skutočnosť, že Ste ATB neužívala už dlhší čas, je veľmi povzbudivá, avšak samozrejme, že ich aplikácia v prípade nutnosti nie je otázna. A to aj v tom prípade, že vieme, ich aplikácia poškodzuje aj normálne (prospešné) baktérie. Pre vyrovnanie tohto stavu odporúčame v každom prípade konzumáciu kvalitných probiotických prípravkov, ako napr. Swiss Probiotix. 
  Pre konečné rozhodnutie ohľadom liečby odporúčame v prvom rade konzultáciu s Vašim obvodným lekárom, resp. špecialistom. 
  Želáme skoré uzdravenie a pevné zdravie.
   
  Lekársky tím Dr. Facheta

Otázka

Chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne alergií .

Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadne alergií . Mám 28 rokov a v 16tich rokoch mi zistili alergiu na pšenicu , kravské mlieko , rajčiny a hlavným alergénom boli plesne . Na vyšetrenie som išla na základe pretrvávajúceho ekzemu na ruke , ktorý po podaní hormonálnej mastičky zmizol . Potraviny som ale nevylúčila a žiadne príznaky sa u mňa nevyskytovali . Občas sa objavil ekzém , ale aj po vysadení alergénov to nemalo na to vplyv . Takže potraviny som bez ťažkosti jedla naďalej . Teraz som otehotnela a na ruke sa mi objavil opäť po rokoch ekzém . Nezmizol ani po vylúčení alergénov , tak to pripisujem skôr chladnému počasiu , keďže som alergická na plesne . Ale trochu sa bojím potraviny konzumovať , nakoľko tiež od začiatku tehu mám občas taký pocit, že sa potrebujem zhlboka nadýchnuť a nejde to , tak som sa zľakla , či to tiež nie je z alergie , ale tiež nemyslím , že sa mi to viaže na jedlo :/ myslite , že keď som dlhé roky nemala žiadnu reakciu , môžem potraviny ďalej konzumovať? K alergologovi sa dostanem až o dva mesiace , už som dva mesiace objednaná a teda chýbajú mi potraviny , ktoré som pre istou vylúčila , aj keď občas niečo malé skúsim . Ďakujem za odpoveď :)

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  30. december 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Alergia je reakcia organizmu na určité vplyvy prostredia, ktoré sa niekedy veľmi ťažko špecifikujú. Aj napriek širokému spektru testov, ktoré sú nám k dispozícii, nie vždy sa podarí odhaliť úplnú príčinu problémov. Rovnako ako sa môžu meniť alergény počas života, na ktoré ste precitlivelá, tak je to aj s vývojom samotného ochorenia. Niekedy sú obdobia úplného útlmu a následne sa môže prejaviť v plnej sile. Je určite nutné, aby ste navštívili alergológa - imunológa, čo vlastne aj plánujete. Je lepšie, aby ste boli opatrná, zvlášť počas tehotenstva. Vtedy telo reaguje inak. Vo väčšine prípadov sa stav zlepší a príznaky úplne vymiznú, no u nejakého percenta žien sa práve v tomto období stav zhorší a objavia sa aj také prejavy, ktoré ju predtým netrápili. Alergia je veľmi individuálna záležitosť a to čo platí u jedného pacienta, u druhého platiť nemusí. Stravujte sa zdravo, aby ste dopriali dostatok živín svojmu dieťatku, no ak viete, ktoré potraviny vám škodia, tak ich jednoducho vynechajte. Ideálne je, ak si to otestujete. Konzumujte jednu surovinu 2-3 dni za sebou a tak zistíte, či máte nejaké výraznejšie prejavy.práve na danú surovinu. 

   

  S pozdravom
  Dr. Tibor Darnói

Otázka

Chcem sa spýtať či mám nárok na adrenalinové pero a či sa môže anafylaktický šok opakovať.

Dobrý deň pred 10 rokmi som po uštipnutí hmyzom, prekonala anafylaktický šok. Nástup bol veľmi rýchly, do 5 min, som bola v bezvedomí. Následne som bola hospitalizovaná na JIS. Boli mi alergológom urobené testy na alergiu na hmyz, nič sa nepotrvrdilo. Mala som prepdísané pero EPIPEN. Teraz ma s tým lekár problém, že nemám diagnózu nato, aby mi to pero opakovane predpisoval. Tvrdí mi, že ked sa 10 rokov nič nestane tak to bolo náhoda. Chcem sa spýtať či mám nárok na adrenalinové pero a či sa môže anafylaktický šok opakovať. Cestujem do zahraničia. Dakujem S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  11. august 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Odporučujem Vám navštíviť alergologickú ambulanciu.

  S pozdravom

  Dr.Podlupszki

   

Otázka

Mám veľký problém s vypadávaním vlasov

Dobrý deň, chcela by som sa sa opýtať mám 29 rokov ,mám problém veľmi , veľmi mi začali asi pred mes padať vlasy. Mám vlasy všade po zemi v celom byte. Ostrihala som sa. Nepomohlo. Padajú stále viac a viac. Bojím sa česať a umývať hlavu. Krv, štítna žľaza v poriadku. Beriem liek železo Maltofer, Bola som za rok 3x na CT .Ako aj pred 3 mes som mala silný zápal pľúc a potom som dostála silnú hnačku, ktorá trvala 2.5 mes. A teraz mi začali po tomto všetkom padať veľmi silno vlasy, Môže to byť CT? alebo čo je problém. Už mi aj vidno biele miesta po vypadnutých vlasoch. Prosím poradte mi. Som zúfala. Čo mám robiť. Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Apostol
  Dr. Eva Apoštolová Kožná lekárka, kozmetologička
  7. júl 2018.

  Dobrý deň,

   

  vypadávanie vlasov, tak ako ho popisujete, nazývame alopecia. Existuje viacero foriem a tiež to môže byť spôsobené rôznymi vplyvmi. Často ide o hormonálne zmeny v tele, ktoré môžu byť spôsobené dlhodobým užívaním liekov, prípadne antikoncepcie. Vždy je tam však nejaká genetická predispozícia a stav je vyvolaný nejakým spúšťačom. Niekedy sa to stáva po prekonaní ochorenia, pri problémoch štítnej žľazy, ale i pri nadmernom strese. Tiež môže ísť o nedostatok železa v tele, alebo o tzv. bielkovinovú podvýživu. 

  Musí sa prísť na príčinu, ostrihanie nepomôže, problém býva ukrytý v organizme. Neviem, akú máte životosprávu, no každopádne by ste mali podstúpiť vyšetrenia, aby sa na to prišlo. Odstránením primárnej príčiny sa dorieši aj vypadávanie vlasov.

   

  S pozdravom

  Dr. Apoštolová


Otázka

Môže mať kombinácia liekov negatívne účinky na moju dcéru?

Dobrý deň, prosím vás o radu. Dcérka 15 kg, užívala Fenistil (13 kvapiek na noc) a potom jej p. doktorka predpísala 2.5 ml sirupu Aerius. Ja som jej však večer omylom dala oboje. Môže to mať nejaké negatívne účinky? Ďakujem velmi pekne za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  26. jún 2018.

  Dobrý deň,

  vo všeobecnosti by to nemal byť problém, oba lieky majú tlmiace účinky, tak dieťa bude pravdepodobne ospalé, ak by sa Vám niečo nezdalo, tak radšej zájdite k lekárovi. Dajte mu piť viacej tekutín a dohliadnite na to, aby bolo pod dohľadom. Nenechávajte ho samé. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói

Otázka

Mám do jedálnička zahrnúť laktózu pred testovaním na jej intoleranciu?

Dobrý deň, všeobecná lekárka ma odporučila na vyšetrenie k imunológovi (odber krvi - alergia na BKM, prípadne laktózovú intoleranciu). Viem, že na vyšetrenie sa dostanem reálne až o pár týždňov, dovtedy by som rada vedela, či mám opäť do jedálnička zahrnúť mliečne výrobky (vyradila som ich intuitívne, nerobia mi dobre)? Viem, že pri testoch na celiakiu nie je dobré vyradiť lepok lebo to môže ovplyvniť výsledky, je to podobné aj pri testoch na mlieko? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  5. jún 2018.

  Dobrý deň, 

  intolerancia na laktózu je pomerne častým problémom v populácii. Odporúčam Vám, aby ste sa stravovali tak, ako ste boli zvyknutá, tak dosiahnete objektívne výsledky vyšetrení. Inak by mohli vyjsť skreslené. Intolerancia na laktózu môže byť dlhodobým problémom, no niekedy sa po vhodnej diéte stav organizmu upraví a nebudete sa musieť obmedzovať. 

   

  S pozdravom

  Ronajová Barbora

Otázka

Neustále sa potýkam s bolesťou hrdla a kašlom

Dobrý deň, neustále sa potýkam s bolesťou hrdla a kašlom. Výskúšala som už rôzne bylinky, spreje, cuclacie liečivá, jazvečie maste a podobne. Návšteva lekárky či praktickej alebo plúcnej končia pri antibiotikách ktoré mi ale väčšinou nezaberú (len stlmia) a trápim sa s touto bolesťou ďalej. Je to neustále opakujúci jav. Ja mám ale pocit že niečo mám v hrdle ako prekážku a hlieny. Mala by som sa domáhať vyšetrenia hrdla, či sú tieto príznaky spájané s astmou.

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Fachet
  Prof. Dr. Jozef Fachet MD, PhD. Výskumník rakoviny, imunológ, patofyziológ
  29. máj 2018.

  Dobrý deň,

  zjavne vám antibiotická liečba nezaberá, keďže sa problémy neustále vracajú, resp. sa ani nedoliečite. Problém môže byť vírusová, bakteriálna infekcia, bolo by potrebné zistiť príčinu a následne nasadiť presne cielenú liečbu. Problém môže byť v imunite, teda určitá precitlivelosť, ale je potrebné samozrejme vyšetrenie a diagnostika. Odporučil by som Vám i návštevu ORL, aby sa vylúčili iné príčiny, keďže spomínate, že máte pocit, akoby ste niečo mali v hrdle. Takže krvné testy, imunita, komplexné orl vyšetrenie.

   

  S pozdravom

  Tím Dr. Facheta

Otázka

Antibiotiká vhodné pre dieťa

Dobrý deň, Rada by som sa informovala, či je bezpečné predpísať ATB Klabax 250mg pre 6 ročné dieťa vážiace 25 kg. V príbalovým letáku pisu, že to nie je vhodné do 12 rokov a 30 kg. Lekárka, čo to synovi predpísala mi nedvíha telefón, tak vás prosím o radu. Ďakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Imunitný systém, alergia

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  11. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  v prvom rade oceňujem Vašu zodpovednosť, nie každý pacient si preštuduje príbalový leták k liečivu, čo by malo byť samozrejmosťou. Daný liek sa naozaj neodporúča predpisovať deťom mladším ako 12 rokov a s váhou menšou ako 30 kg. Lekár pozná zdravotný stav dieťaťa, preto je určite najvhodnejšie, aby ste ešte pred začiatkom užívania odkonzultovali Vaše obavy s ním. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói