Otázka

Chcem sa spýtať, či sa dá prechladnúť pri vonkajšej aktivite?

Dobrý deň. Chcem sa spytať da sa prechladnut /nachladnuť s toho že vykonavam fyzicku aktivitu vonku pri teplotach 10-15 stupnov potom pridem do vnutra a normalne telo same od seba uschne . Je to mýtus? Pracujem hlavne vonku a občas vecer citim trochu hrdlo ale rano je vždy všetko okey ked si telo oddychne .

Odpovede
Kategórie: Vírusové a bakteriálne infekcie

Odpoveď

 1. Dr. Fachet
  Prof. Dr. Jozef Fachet MD, PhD. Výskumník rakoviny, imunológ, patofyziológ
  24. september 2018.

  Dobrý deň, 

  tento stav, ktorý pociťujete, môže mať viacero príčin. Presne ako ste spomínali, to môže byť únava a zaťaženie organizmu. Všeobecne sa odporúča, aby sa človek po športe prezliekol do suchého oblečenia. Je však vhodné, aby ste sa otužovali a šport sa odporúča aj pri nižších teplotách. Musí sa to však robiť postupne, aby organizmus nemal šok. Spotené telo je však náchylnejšie na prechladnutie. 

   

  S pozdravom

  Tím Dr. Facheta

Otázka

Moja 18 mesačná dcéra kašle už tri mesiace

Dobry deň,chcela by som sa opýtať,či je normálne keď moja 18 mesačná dcéra kašle už tri mesiace.Este začiatkom mája mala bacila v hrdle,brala antibiotiká,tak bacila v nose,tiez brala antibiotické kvapky do nosa,lenže cez deň mi stále vykasluje hlieny a v noci sa dusi,zatekaju jej hlieny.Od mája sa z toho vôbec nedostala hoci vybrala antibiotiká.Lekarka nám pred týždňom povedala,keďže som tam šla s tým,že to nie je normálne,aby bola od mája stále zahlienena,ze možno stačí keď ten kasel nebudem riešiť a nechám ju tak,nech všetko vykašle.Neposlala nás ani na ORL,ani na imunológiu,ani na alergologiu.Hoci usúdila,že kašle dosť dlho.Zda sa vám to normálny postup? Odporučila nam ísť na gastro,či nema reflux,imunoglukan a probiotika.PS: Dcérka ešte pije Nutrilon a do kasiciek jej dávam kravské mlieko a pravdaže má ešte tuhú stravu.dakujem za odpoveď

Odpovede
Kategórie: Vírusové a bakteriálne infekcie

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  20. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  pani doktorka má určite pravdu v tom, že kašeľ sa lieči dlhšiu dobu, ale ja by som Vám odporučil ďalšie vyšetrenia, keďže ide o pomerne malé dieťa. Bolo by fajn, aby sa predišlo zbytočným komplikáciám. Návšteva ORL alebo pľúcnej ambulancie, prípadne alergo-imunologickej ambulancie, by bolo potrebné zvážiť. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói Tibor


Otázka

Trápia ma ťažkosti ako pobolievanie žalúdka, plynatosť, nafukovanie, grganie.

Dobrý deň pán doktor.Mám 52 rokov a nasledovné ťažkosti.Občasné pobolievanie žalúdka,plynatosť,nafukovanie,grganie,niekedy napínanie na vracanie aj na lačný žalúdok,pred týždňom som aj vracala,odvtedy som na dietnej strave,bojím sa zjesť niečo ťažšie,niekedy ma akoby mierne pálila špička jazyka,hnačku nemám tú som mala len pri zvracaní ,stolica je 1x denne niekedy 2x,mám svrbenie a akési štípanie v okolí konečníka.Bola som u obvodného som objednaná na sono a viem,že gastru sa nevyhnem. Môže to byť bektéria alebo niečo horšie? Veľmi sa bojím. Ďakujem za odpoveď.

Odpovede
Kategórie: Vírusové a bakteriálne infekcie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  19. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  nepodliehajte strachu a myslite pozitívne. Je potrebné urobiť podrobnejšie vyšetrenia. Gastroenterológ sa Vás bude pýtať na Váš životný štýl, stravovanie, návyky. Môžete sa na toto úvodné vyšetrenie pripraviť a urobiť si poznámky, možno Vás niečo napadne a príčina sa odhalí ľahšie. Samozrejme stanovenie diagnózy je trošku komplikovanejšie a stavia na viacerých faktoroch ako je len úvodný rozhovor, ale nepodliehajte panike. Úpravou stravy sa často dosiahnu pekné výsledky. 

   

  S pozdravom 

   

  Dr. Podlupszki

Otázka

Čo znamenajú tieto hodnoty?

Dobry den... Co znamenaju tieto hodnoty, naozaj netreba liecit? Mocovy sediment: Erytrocity 0,7 (0,0-11,7),,, Leukocyty 6,6 (0,0-20,0),,, Valce 2.64 + (0,0-1,5),,, Kristály tripelfosfát 0.66. (0,0-6,0),,, Epitékie 43,56 + (0.0-8,8),,, Hlien.vl. 211,2 + (0,0-132),,, Baktérie 74,6 + (0,0-66,0),,,

Odpovede
Kategórie: Vírusové a bakteriálne infekcie

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  5. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  Je potrené to len kontrolovať a približne po mesiaci si to porovnať. Pri zhoršení parametrov to konzultujte u urológa. Dovtedy by bolo dobré, aby ste pili veľa tekutín.

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki