Otázka

Chcem sa opýtať, či je možné po dlhodobom užívaní laxatív naspäť rozhýbať črevá.

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je možne po dlhodobom užívaní laxatív naspať rozhýbať čreva, aby človek dokázal ešte vylučovať bez nich?

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  29. júl 2019.

  Dobrý deň prajem,

  Je to veľmi ťažké až nemožné. Závisí aj od toho, že ako dlho ste užívala laxatíva.
  Keď je to dlhodobo je to až nemožné.
   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Čo by ste mi odporučili na helikobaktera a chronický zápal žalúdka?

Dobrý večer.Co by ste mi odporučili na helikobaktera a chronický zápal žalúdka? Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  30. apríl 2019.

  Dobrý deň prajem,

  Odporučuje sa  odstrániť rizikové faktory ako dráždivú stravu, alkohol, silné lieky a zápal by mal prejsť po pár dňoch sám. V prípade chronickej gastritídy sa liečba odvíja od dôvodu vzniku zápalu v žalúdku. Keďže v prevažnej miere sa jedná o infekciu helikobakterom, tak súčasťou liečby sú lieky určené na eradikovanie tejto baktérie. Najčastejšie predpisovanou kombináciou liekov sú antibiotiká.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

2.3.2017 jsem prodělal operaci tl.střeva a následně operaci jater.

Dobrý den pane doktore. 2.3.2017 jsem prodělal operaci tl.střeva a následně operaci jater.Chemoterapii jsem ukončil v listopadu 2017.Trvalý vývod a neuzavřený konečník.Celou dobu žádné problémy.Cca.od 20.11.zánět moč.cest.Nasazen CIFLOXINAL,dnešním dnem 5.12.2018 CIFLoxinal doužíván.Již čtvrtý den potíže se zácpou.Bolesti nejsou.Poraďte prosím,co s tím.Gutalax není doporučen.Mohu zkusit Šaratici? Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den.

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  5. december 2018.

  Dobrý den,

  Šaraticu si můžete dát nebo když nemáte cukrovku tak i Duphalac bych doporučil.

  S pozdravem
  Dr.Podlupszki

Otázka

Približne 3 mesiace ma pobolieva ľavá strana podbruška

Dobry den, Mam 26 rokov, 58 kil a priblizne 3 mesiace ma pobolieva lava strana podbruska, nizko az pri slabinach. Najskor som si myslela ze gynekologicky problem ale presetrilo sa to a vysledky negativne. Od detstva som trpela chronickou zapchou avsak 2-3 roky uz je to zlepsene, stolicu mam kazdy den pripadne kazdy druhy. Posledne mesiace obcas badam krv na toaletnom papiery, robila som 2x testy na okultne krvacanie, boli negativne, avsak kvoli dlhorocnym zapcham mavam stolicu tvrdsiu a hrubsiu. Farba je svetlo hneda az do zlta, niekedy s nazltlym hlienom. Bolest ale na lavej strane podbruska sa stupnuje, citim ju pri zmene pohybu alebo chodzi, a je pichlava, bodava. Niekedy citim krize. Hnacky nemavam vobec. Nafukovanie obcasne.Takisto pocitujem zvysenu peristaltiku criev. Co mozu moje symptomy znamenat? Obavam sa rakoviny kvoli chronickej zapche z minulosti aj napriek tomu ze v rodine nikdy nikto nemal ziadnu formu rakoviny. Dostat sa na odborne vysetrenie je problematicke kvoli dlhemu cakaniu. Prosim poradte, Dakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  15. september 2018.

  Dobrý deň, 

  Podľa Vášho popisu sa môže jednať len o medzičrevné zrasty, prípadne o nejaké zápalové ochorenie. Na presnejšiu diagnostiku budete potrebovať vyšetrenia: odber krvi, USG brucha a kompletné gastroenterologické vyšetrenie. 
   
  S pozdravom
  Dr. Podlupszki
   
   

Otázka

Gastroenterológ mi diagnostikoval aftóznu kolitidu.

Dobry den, moj gastroenterolog mi diagnostikoval aftoznu kolitidu. Nikde vsak o takejto chorobe nie je zmienka a od neho som nedostal ziadne infromacie len s odovodnenim ze je to zlozite. Mozete mi nieco o tejto chorobe povedat? Dakujem.

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  30. júl 2018.

  Dobrý deň prajem,

   
  Neviem, či ste mal odobaratú aj histológiu. Afta častejšie vznikajú v dutine ústnej, hlavne po celiakie alebo pri vírusových ochoreniach.
  Predpokladám, že príčina bola virusová kolitída. 
  Doporučujem absolvovať probiotiká. 
   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Už od začiatku marca tohto roku mám ťažkosti s trávením.

Dobrý deň, pán doktor, mám 28 rokov. už od začiatku marca tohto roku mám ťažkosti s trávením (v marci to bolo pár dní asi najhoršie, teraz je to lepšie, ale stále to nie je ono) a môj gastroenterológ mi už nevie veľmi poradiť. Musím tiež povedať - aj keď to možno vôbec nemá súvis - že ťažkosti mi začali po tom, ako som sa vrátil vo februári z výletu v Moskve (kde som pil aj vodu z kohútika, ktorá by sa vraj piť nemala, ale vyšetrenie na giardiu lamblia bolo neskôr negatívne). Dokonca som bol aj na magnetickej rezonancii, kde z VS záveru mi zistili iba reaktívne zväčšené lymfatické uzliny (8-10 mm) v oblasti jejunálneho mezentéria a mierne difúzne zhrubnutú stenu kardie a fornix žalúdka. Bol som aj na gastrofibroskopii, kde jediné, čo mi zistili z duodenálnej biopsie, boli hranične zvýšené hodnoty pre celiakiu (stále však Marshallova stupnica 0), ktorá sa ale nakoniec nepotvrdila (protilátky z krvi boli všetky negatívne). Mal som robené aj ďalšie vyšetrenia na črevné zápaly, kde jediná protilátka, ktorá bola pozitívna bola ASCA pomocou nepriamej imunofluorescencie - zaujímavé však je, že ostatné ASCA protilátky (IgA, IgG a IgM boli všetky negatívne, resp. v norme, čo si vôbec neviem vysvetliť, ako takýto prípad môže nastať). Potom mi takisto našli nestrávené tuky v stolici, ale v akej miere, to neuviedli, avšak je pravda, že stolicu mám niekedy trochu bledšiu a trochu inú ako kedysi. Ja mám kvôli tej jednej ASCA protilátke (NIF) podozrenie, že by sa mohlo predsa len jednať o Crohnovu chorobu v tenkom čreve, na druhej strane keď mi v máji robili vyšetrenie kalprotektínu zo stolice, výsledok bol <1,20 µg/g, čo predstavuje takmer nulovú zápalovú aktivitu v tráviacom trakte. Pokiaľ viem, zdravá hranica je až do 50 µg/g. Myslíte, že mohla byť choroba zrovna vtedy v remisii, že by som mal takú nízku hodnotu a potom to teoreticky zasa môže vyskočiť? Na druhej strane aj keby bola v remisii, tak by som asi takú nízku hodnotu kalprotektínu nemal či? A okrem toho klinické ťažkosti som aj vtedy tuším mal, aj keď je pravda, že niekedy mi je lepšie, niekedy horšie. Tiež by som sa chcel spýtať, či by na magnetickej rezonancii vedeli zistiť prípadný zápal v črevách, keď už som tam bol. Nič také ale v závere nenapísali. Vedeli by ste mi prípadne odporučiť nejaké ďalšie vyšetrenia? Moje symptómy nie sú síce až také hrozivé (väčšinou ide o občasnú bolesť brucha, častokrát na iných miestach, prípadne prelievanie čriev a nafukovanie), ale je to nepríjemné. Každopádne som zmierený s možnosťou, že s tým proste budem takto žiť. Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď. S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  26. júl 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Myslým si, že Crohnovu chorobu  nemáte a za Vašimi ťažkosťami stojí IBS( funkčná porucha).
  Ja by som Vám dal Normix 28x200 mg 2x2.
   
  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Trápi ma diskomfort v trávení, narušuje mi spánok i psychiku

Dobrý deň moje tráviace problémy začali cca 06/2017 kedy mi postupne začalo bývať nepravidelne novoľno, pričom po cca 1 mesiaci som začal mávať aj diskomfort v trávení ktorý mi narušoval aj spánok a psychiku. Navštívil som gastro, no Dr. vtedy nič nenašiel ani na kolono a v žalúdku tuším mierny zápal. Preto som navštívil aj psychiatra a psychologa, bral som 4 mesiace antidepresíva no bolo mi ešte na trávenie horšie. Neustála nevoľnosť a pocit na vracanie a stále som chudol hoci som poctivo na silu jedol. Po opakovaných radách psychologa, že musí ísť o problém fyzicky a nie psychický som opätovne to skúšal na gatro ambulacii, kde mi robili 01/18 MR a 03/18s výledkom sýtenie v oblasti terminálneho ilea, mierna fokálne aktívna chronická nešpecifická ileo proktokolitída. Podľa slov Dr. podozrenie na Crohna. Na moju žiadosť 05/18 test sibo: pozitívny. (79.5). Lieky som mal doteraz Nolpaza, Duspatalin, Pentaza, Budenofalk, Normix ( po každom lieku mi bolo ešte horšie ) no nič z týchoto liekov nezmiernilo moje dlhé trápenie. Viete mi poradiť čo je príčinou mojich každodenných tažkostí Crohn, SIBO alebo iné, ktoré spočívajú v tom, že po prebudení mi je ihned nevoľno s pocitom na zvracanie, ktorý väčšinou postupne ku večeru slabne, pocitujem tlak v oblasti pupka a ako keby pulzáciu a celkový diskomfort brušenej časti, nechutenstvo, únavu, chudol som z 85 na 68 s stále chudnem hoci jem 3x denne, cítim v sebe vzduch neustále graganie a častejšie plyny. Dakujem za radu.

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  22. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  podľa môjho názoru bude v pozadí Vašich ťažkostí funkčná porucha zažívacieho traktu, ktorú zaraďujeme medzi psychosomatické ochorenia. To znamená, že človek pod vplyvom psychiky a rôznych iných faktorov, začína mať problémy s činnosťou rôznych orgánov. Obyčajne ide o ochorenie, ktoré je liečiteľné. Je však potrená úzka spolupráca medzi lekárom a pacientom, pretože liečba je vysoko individuálna. To znamená, že čo platilo u jedného, u druhého nemusí. Liečba ide ruku v ruke so zmenou životného štýlu a tiež prácou na svojej psychike. Teda veľký podiel na liečbe má samotný pacient. Trávenie patrí pri tomto probléme medzi najčastejšie postihnuté. Predtým, ako začnete s liečbou funkčnej poruchy, je potrebné vylúčiť eventuálne zúženia tenkého čreva v oblasti ilea, kde bol diagnostikovaný zápal. Keď je tá časť zúžená, treba určite operovať. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Stále mám čudný pocit v bruchu a som nafúknutá

Dobry den Stale mam taky cudny pocit v bruchu a niekedy ho mam velmi nafuknute dokonca az tak ze sa mi zle sedi lebo mi to vadi a na lavej strane pri rebre mi nieco vibruje dost silno a rychlo prestane to a po niekolkych minutach sa to vracia je to velmi neprijemne ..citim sa velmi slabo a boli ma z toho hlava zahmlieva sa mi pred ocami,stale mi nieco robi v bruchu a citim ako keby som tam nieco mala uz sa to neda vydrzat ..som v zahranici bola som u lekara ale nic mi nepovedali lebo nevedia co to je a strasne sa bojim lebo uz sa mi to deje asi 2 mesiace . viete mi poradit?

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  8. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  podľa toho, ako popisujete Vaše príznaky, sa môže jednať o nejaký druh funkčnej poruchy zažívacieho traktu. Mali by ste absolvovať v prvom rade krvné vyšetrenie, následne SONO brucha, aby sa odhalila konkrétna príčina. Následne sa môže pristúpiť k liečbe. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki