Otázka

Trápi ma diskomfort v trávení, narušuje mi spánok i psychiku

Dobrý deň moje tráviace problémy začali cca 06/2017 kedy mi postupne začalo bývať nepravidelne novoľno, pričom po cca 1 mesiaci som začal mávať aj diskomfort v trávení ktorý mi narušoval aj spánok a psychiku. Navštívil som gastro, no Dr. vtedy nič nenašiel ani na kolono a v žalúdku tuším mierny zápal. Preto som navštívil aj psychiatra a psychologa, bral som 4 mesiace antidepresíva no bolo mi ešte na trávenie horšie. Neustála nevoľnosť a pocit na vracanie a stále som chudol hoci som poctivo na silu jedol. Po opakovaných radách psychologa, že musí ísť o problém fyzicky a nie psychický som opätovne to skúšal na gatro ambulacii, kde mi robili 01/18 MR a 03/18s výledkom sýtenie v oblasti terminálneho ilea, mierna fokálne aktívna chronická nešpecifická ileo proktokolitída. Podľa slov Dr. podozrenie na Crohna. Na moju žiadosť 05/18 test sibo: pozitívny. (79.5). Lieky som mal doteraz Nolpaza, Duspatalin, Pentaza, Budenofalk, Normix ( po každom lieku mi bolo ešte horšie ) no nič z týchoto liekov nezmiernilo moje dlhé trápenie. Viete mi poradiť čo je príčinou mojich každodenných tažkostí Crohn, SIBO alebo iné, ktoré spočívajú v tom, že po prebudení mi je ihned nevoľno s pocitom na zvracanie, ktorý väčšinou postupne ku večeru slabne, pocitujem tlak v oblasti pupka a ako keby pulzáciu a celkový diskomfort brušenej časti, nechutenstvo, únavu, chudol som z 85 na 68 s stále chudnem hoci jem 3x denne, cítim v sebe vzduch neustále graganie a častejšie plyny. Dakujem za radu.

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  22. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  podľa môjho názoru bude v pozadí Vašich ťažkostí funkčná porucha zažívacieho traktu, ktorú zaraďujeme medzi psychosomatické ochorenia. To znamená, že človek pod vplyvom psychiky a rôznych iných faktorov, začína mať problémy s činnosťou rôznych orgánov. Obyčajne ide o ochorenie, ktoré je liečiteľné. Je však potrená úzka spolupráca medzi lekárom a pacientom, pretože liečba je vysoko individuálna. To znamená, že čo platilo u jedného, u druhého nemusí. Liečba ide ruku v ruke so zmenou životného štýlu a tiež prácou na svojej psychike. Teda veľký podiel na liečbe má samotný pacient. Trávenie patrí pri tomto probléme medzi najčastejšie postihnuté. Predtým, ako začnete s liečbou funkčnej poruchy, je potrebné vylúčiť eventuálne zúženia tenkého čreva v oblasti ilea, kde bol diagnostikovaný zápal. Keď je tá časť zúžená, treba určite operovať. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

Otázka

Stále mám čudný pocit v bruchu a som nafúknutá

Dobry den Stale mam taky cudny pocit v bruchu a niekedy ho mam velmi nafuknute dokonca az tak ze sa mi zle sedi lebo mi to vadi a na lavej strane pri rebre mi nieco vibruje dost silno a rychlo prestane to a po niekolkych minutach sa to vracia je to velmi neprijemne ..citim sa velmi slabo a boli ma z toho hlava zahmlieva sa mi pred ocami,stale mi nieco robi v bruchu a citim ako keby som tam nieco mala uz sa to neda vydrzat ..som v zahranici bola som u lekara ale nic mi nepovedali lebo nevedia co to je a strasne sa bojim lebo uz sa mi to deje asi 2 mesiace . viete mi poradit?

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  8. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  podľa toho, ako popisujete Vaše príznaky, sa môže jednať o nejaký druh funkčnej poruchy zažívacieho traktu. Mali by ste absolvovať v prvom rade krvné vyšetrenie, následne SONO brucha, aby sa odhalila konkrétna príčina. Následne sa môže pristúpiť k liečbe. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki


Otázka

Ako postupovať pri prevoze pacienta do inej nemocnice?

Ladvinove kamene.Bratovi zistili lad.kamen1,5cm ale mal zapal tak mu zaviedlu hadicku z ladviny von a musel chodit si davat vymienat vrecka a objednali ho o 10dni na operaciu.kamen mu rozbijali ale 0.6mm odfrko do ladviny a tak ide na dalsiu operaciu. V nemocnici dostal silny zapal a horucky dostal antibiotika a po dvoch dnoch ho prepustili domov.ked dobral antibiotika tak sa mu zapal vratil do obidvoch ladvin a teraz lezi na internom oddeleni.operaciu ma dojednanu na 30.05.2018 da sa to v dany termin operovat? a chcel by ist do inej nemocnice ako ma postupovat.Dakujem

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  8. máj 2018.

  Dobrý deň prajem,

  ako to popisujete, tak ste neboli spokojní s postupom lekárov v danej nemocnici, pri každom zákroku môže dôjsť ku komplikáciám, ale samozrejme je tiež dôležitá dôvera medzi pacientom a lekárom. Pri zmene nemocnice to nie je až také jednoduché. Závisí to od stavu pacienta, nesmie byť ohrozený na živote a tiež na zdraví, čo sa musí zreteľne preukázať. Podpisuje sa tzv. negatívny reverz. Nemocnica nezodpovedá za pacienta, za zhoršenie jeho zdravotného stavu a iné komplikácie. Zodpovednosť prechádza na pacienta, prípadne zákonného zástupcu. Pacient sa môže presunúť na hospitalizáciu do inej nemocnice, čo je však v jeho réžii, prípadne jeho rodiny. Teda nemocnica Vám nebude riešiť prevoz. Je nutné zistiť v inej nemocnici, či pacienta prijmú a aké termíny sú k dispozícii, teda stretnúť sa osobne s danými lekármi, s ktorými to musíte odkonzultovať. Dôvod na zmenu nemocnice však musí byť medicínsky. Je to aj kvôli poisťovni, ktorá by nemusela následnú liečbu a tiež prevoz s tým spojený uhradiť. Nemocnica obyčajne odkomunikuje tento dôvod s poisťovňou a pacienta prepustí, až keď je potvrdené, že ho prijme iná nemocnica. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Darnói

Otázka

Na kolonoskopii mu bola diagnostikovaná ulcelárna kolitída.

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako dlho po kolonoskopii môže byť zápcha . Syn bol pred piatimi dňami na kolonoskopii a stále nemal stolicu, len má bolesti a tlaky v bruchu. Predtým mal vyše mesiaca hnačky. Na kolonoskopii mu bola diagnostikovaná ulcelárna kolitída. A boli mu nasadené lieky Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zápal čreva

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  22. január 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Tá zápcha určite nesúvisí s kolonoskópiou. Treba ísť na kontrolu ku gastroenterologovi. Základom liečby ulceróznej kolitídy je medikamentózna liečba, každopádne zmeny v stravovaní a životospráve môžu výrazne pomôcť zmierniť ťažkosti a udržať remisiu ochorenia. Hlavné doporučenia pre úpravy životosprávy pacientov s ulceróznou kolitídou sa týkajú: opaľovania a príjmu vitamínu D, fyzickej aktivity, odbúrania stresu, stravovania, chemických látok a liekov, ktoré zhoršujú črevný zápal.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki