Otázka

Mam záujem o bandáž žalúdka

Mam záujem o bandáž žalúdka, pripadne iný zákrok chirurgický aby som nezjedla veľa a chudla. Mam zdravotné obmedzenia. Cvičenie neprichádza do úvahy a neprežieram sa. Potrebujem schudnúť a netrpiet. Viem, že sa to robí v banskej bystrici. Co to 9bnasa a cena. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  24. august 2018.

  Dobrý deň, 

  bandáž žalúdka je zákrokom, ktorý sa odporúča iba v určitých špecifických prípadoch a vždy je odporučená odborným lekárom, ktorý zhodnotí zdravotný stav pacienta a vylúči prípradné komplikácie. O najvhodnejšom postupe by ste sa mali poradiť so svojim lekárom, ku ktorému chodíte a pozná Vašu diagnózu, aby ste si nespôsobili to, že sa Váš zdravotný stav ešte zhorší. Následne môžete kontaktovať odborníka, ktorý vykonáva zákrok a konzultovať s ním, či je zákrok možné vykonať i u Vás. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Darnói Tibor

Otázka

Aký liek mám brať, aby som sa zbavil psychických problémov, ktoré ma trápia?

Dnes som Vám písal ohľadne kombinácií liekov Novo-Passit a Persen forte. Myslím že je vhodnejšie opísať celý problém. Uvedomujem si že nie ste psychológ ani psychiater ale všeobecný lekár. Už dlhšiu dobu ma trápia psychické problémy (úzkosť, napätie z jednej konkrétnej veci, stres, nízke sebavedomie, isté obdobie dokonca hlboká depresia). Keď som začal brať liek Persen forte asi pred 2 týždňami, nálady sa mi začali striedať ako na hojdacom kolotoči. Chvíľku som sa mal neuveriteľne dobre, no potom som mal aj niekoľkohodinovú ťažšiu depresiu. Bol som nútený liek na chvíľu vysadiť. Jeden deň po vysadení som sa mal výborne, psychicky vyrovnane a proste tak ako pred tým ako prišli psychické problémy, no večer zase začali. Preto som začal brať Persen znova. Tak sa teda spýtam inak: aký liek mám podľa Vás brať aby som sa týchto problémov zbavil?

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  24. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  ďakujem, že ste mi poslali podrobnejšie informácie ohľadom Vášho problému. Práve to je dôležité pri stanovení správnej diagnózy. S týmto problémom sa v súčasnosti stretávame pomerne často. Ak by to fungovalo tak, že pacient opíše svoje problémy a lekár mu napíše späť liek, ktorý je vhodný pre jeho vyliečenie, tak by boli spokojní nielen pacienti, ale i lekári. Takto to však v reály nefunguje a ja by som Vám odporúčal navštíviť odborníka, ktorý sa na Váš problém pozrie a zhodnotí, čo je pre Vás najvhodnejšie. V mnohých prípadoch sa to rieši nasadením liekov, ale niekedy je potrebné medikamentóznu liečbu doplniť i o iné metódy, ktoré psychológovia príp. psychiatri poznajú a vedia správne aplikovať. Určite problém nepodceňujte a navštívte odborníka čo najskôr. Mnoho pacientov s týmto problémom vedie bežný a bezproblémový život, ale pravidelne navštevujú svojho lekára, ktorý situáciu monitoruje a v prípade potreby liečbu zmení, prípadne skoriguje.

   

  S pozdravom 

   

  Dr. Darnói Tibor


Otázka

Čo znamená, ak na 3D sone malo naše dieťa nameranú hraničnú hodnotu postrannej mozgovej komory?

Dobrý deň, s manželkou čakáme druhé dieťa a boli sme na 3D. Čakáme chlapca, všetky parametre až na jeden boli v poriadku. Jedná sa o hraničná hodnotu postrannej mozgovej komory, kde bola hodnoty 10,4. Lekár nám to len uviedol na karte ale viac to nešpecifikoval. Manželka je teraz úplne mimo, čo všetko to môže znamenať, nakoľko jej lekár jej nič také ani len nespomenul. Chceli by sme vedieť, čo to vlastne pre nás znamená. Vopred veľmi pekne Ďakujeme za ochotu

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  8. júl 2018.

  Dobrý deň,

  normálne hodnoty sú u dievčat 10 mm a u chlapcov do 12 mm. Ak sú namerané hraničné hodnoty, tak to znamená, že sa tu hromadí tekutina, inak povedané, nie je v rovnováhe produkcia tejto tekutiny a jej vstrebávanie. To spôsobuje, že komory majú väčšiu šírku. Je potrebné to sledovať a opakovať vyšetrenie pomocou 3D, prípadne 4D. Môže ísť o izolovaný nález a nemusí znamenať poškodenie. Mal by Vás však vyšetriť skúsený sonografista, aby vylúčil prípadné komplikácie. Hodnoty do 11 mm vo väčšine prípadov neznamenajú problém, ale je nutné sledovať stav, či sa nález nezväčšuje. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói

Otázka

Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu

Vážená Pani Doktorka! Som 48 ročná žena, mám 162 cm, 89kg. Vždy som zápasila s kilami, ale teraz neviem schudnúť žiadnym spôsobom. Jem málo a aj takto stále iba priberám. Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu. Prosím Vás, zostavte pre mňa taký jedálny lístok, pomocou ktorého by som vedela chudnúť, lebo moje kolená už ani túto váhu nezvládajú. Žijem na vidieku a v okolí som nenašla takého odborníka, ktorý by mi mohol poradiť. Čakám Vašu odpoveď. S úctou: Erika

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dobor Viktória
  Viktória Doborová Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
  14. jún 2018.

  Milá Erika!

  Na základe VAŠICH údajov je vaša individuálna látková výmena: 1583 kcal, index telesnej hmotnosti (BMI): 33

  Na základe tohto indexu telesnej hmotnosti Vás môžeme zaradiť do kategórie obezity.

  K základnej látkovej výmene je potrebné vždy konzumovať potrebné množstvo kalórií, lebo toto množstvo energie zabezpečuje životne dôležité funkcie organizmu (krvný obeh, dýchanie, hormonálna hladina, atď.) v pokojovom stave, bez fyzického zaťaženia.

  Ak toto základné množstvo energie nie je skonzumované, potom telo prepne do „šetriaceho režimu“ a všetko, ešte aj malé množstvo energie začne uskladňovať. Preto je samozrejmé, že sa chudnutie nenaštartuje.

  Odporúčam Vám, aby ste si viedli denník príjmu kalórií. Takto si potom budete vedieť ľahko kontrolovať príjem kalórií.

  Navrhujem nasledovné základné prvky stravy a postupy prípravy jedál:

  Pekárenské výrobky:

  Odporúčam chlieb z celozrnnej, špaldovej, ražnej, polohnedej múky, alebo zo semienok, či grahamový chlieb. Dôležité je, ak je to možné, chlieb nech nie je z bielej múky! Pokiaľ máte prístup iba k pekárenským výrobkom z bielej múky, potom z nich odporúčam iba malé množstvo.

  Obsah vlákniny spôsobuje pocit sýtosti, preto znižuje chuť do jedla. Okrem toho veľmi odporúčam vynechať zo stravy aj jedlá s obsahom cukru. Najviac "luxusných" kalórií dodáva cukor a tuky!

  Mlieko a mliečne výrobky:

  Odporúčam odtučnené, alebo polotučné mliečne výrobky. Aj v tejto kategórii sú preferované tie bez cukru. Môžete konzumovať: 1,5% mlieko, 12% smotana, odtučnený alebo polotučný tvaroh, kefír, prírodný jogurt,syry s označením "light" alebo "fitt". Spomedzi tvrdých syrov: Ementál, Edamer. Tieto syry môžete použiť aj pri príprave jedál, aby bol jedálny lístok pestrejší.

  Mäso, mäsové výrobky

  Odporúčané: hydinové mäso a mäsové výrobky. Ale môžete konzumovať bravčové, teľacie, výrobky vyrobené z chudých rýb. Z mäsa používajte pliecko, stehno, karé!

  Odporúčame ich varené, dusené, plnené, sekanú. Pripravte ich ako prívarok, omáčku, šalát, dusenú prílohu v keramických nádobách, alobale, na papieri na pečenie, alebo s použitím minimálneho množstva tuku. Odporúčame zeleninu obmieňať. Vyprážané, obaľované jedlá môžete zaradiť do jedálneho lístka iba po príprave vo vreckách na pečenie, alebo upečené na papieri na pečenie, potretom malým množstvom tuku. Je to preto, lebo obaľované mäso do seba nasiakne veľa tuku.

  Zelenina:

  V jedálnom lístku môžete použiť všetku zeleninu. Nakladanú, plnenú, varenú, dusenú, pečenú, na poľský, alebo anglický spôsob (sčasti uvarená, chrumkavá "ress").

  Zemiaky, ryža, cestoviny a suché strukoviny majú vysoký obsah sacharidov, preto ich odporúčame jesť menej často a málo. Cestoviny nech sú bezvaječné a z hrubej múky

  Ako prílohu môžete použiť: proso, bulgur, kuskus, pohánku, amarant, quinou. Aj na prípravu hranoliek použite sáčok na pečenie!

  Ovocie:

  Ovocie s vysokým obsahom cukru obsahuje veľa kalórií. Preto sa konzumácii týchto vyhýbajte: banán, hrozno, slivky, hrušky, melóny, sušené ovocie.

  Ostatné ovocie môžete jesť vo veľkom množstve, denne viackrát. Môžete ich použiť k vareným jedlám, ako omáčku, polievku, šalát, či k mäsu.

  Ovocné výrobky s obsahom cukru sä zakázané, napr. lekvár, kompót.

  Vajcia:

  Môžete ich konzumovať samostatne, alebo použiť na prípravu jedál.

  Omeleta, praženica (bez tuku) so zeleninou, alebo ochutené bylinkami.

  K zmene životného štýlu je dôležitý aj príjem tekutín a šport. Množstvo tekutiny je 1,5-2 litre denne, ale v letnom období sa odporúča aj omnoho viac! Vhodné sú akékoľvek nápoje, ale nech nemajú vysoký obsah cukru. Pohyb neznamená šport! V každom prípade je na dennom poriadku potrebná chôdza, prechádzka. Tieto formy pohybu nie sú náročné!  Pokiaľ sa vyhýbame fyzickej aktivite, alebo ju znížime na minimum, bolesti kĺbov sa kvôli stuhnutiu vystupňujú. Je vedecky dokázané, že nie je potrebné šetriť bolestivé kĺby, práve naopak, treba zvýšiť ich pohyblivosť.

  K tomu Vám ešte odporúčam, aby ste vyhľadali špecialistu fyzioterapeuta, ktorý Vám môže pomôcť s problémami!

  Prajeme Vám dobré zdravie a veľa úspechov!

  S pozdravom
  Viktória Doborová