Otázka

Dobrý den mamina zvykne zvraciat

Dobrý den mamina zvykne zvraciat aj ked nema bolesti a nieje tehotna. Predtym to bolo len raz za čas teraz je to skoro každý den . Viete mi poradit o co by mohlo ist? Ďakujem.

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  21. september 2021.

  Dobrý deň, keď zvracanie sa opakuje a pretrváva treba určite navštíviť lekára. Môže to byť od žalúdka ( nejakého jedla), ale môže to mať aj inú väznejšiu príčinu. S tým nie treba dlho čakať, lekár spraví podrobne vyšetrenia. Prajem veľa zdravia.

  S pozdravom

  Dr. Csaba Podlupszki

Otázka

Podľa prvého špecialistu sa o celiakiu jedná, podľa druhého po 2 rokoch diéty vylúčená.

Dobrý deň, chcela by som vás poprosiť o odborný názor. Prípad: histologicky potvrdené ochorenie Celiakia, MARSH III, 2 roky na bezlepkovej diéte. Následne po tejto dobe negatívne krvné testy na celiakiu, aj genetické (vyhotovené iným gastroenterológom). Podľa prvého špecialistu sa o celiakiu jedná, podľa druhého po 2 rokoch diéty vylúčená. Aký je prosím váš názor na rozpor vo vykonaných záveroch z jednotlivých vyšetrení/testov? Ďakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  30. jún 2021.

  Dobrý deň prajem.

  Môj názor je, že keď genetické vyšetrenie je negatívne aj keď máte MARSH III, nemáte celiakiu.

  Keď genetické vyšetrenie je pozitívne a máte potvrdene ochorenie MARSH III je veľmi pravdepodobne, že mate Celiakiu.

  Smerodajný je hlavne nalez genetického vyšetrenia.

   

  S pozdravom

  Dr. Csaba Podlupszki

Otázka

Chcel by som sa opýtať ohladom lieku kinito, či existuje podobný liek, ktorý by mal podobné účinky.

Dobry den, Chcel by som sa opytat ohladom lieku kinito, ci existuje podobny liek, ktory by mal podobne ucinky a ktory by nebol na lekarsky predpis. Dakujem.

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  19. august 2019.

  Dobrý deň prajem,

  Podľa mojich vedomostí iný liek voľnopredajný neexistuje.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki

Otázka

Po tomto vyšetrení mi povedali že stále nemajú istotu že sa jedná o celiakiu, podľa Vás?

Dobrý deň, chcem sa spýtať môže celiakia zapríčinovať opúchanie jedného kolena? resp. vodu v kolene? Mám 36 rokov. Už asi rok a pol mám problém s vodou v kolene, po všetkých možných vyšetreniach ortopédom, hematológom, reumatológom som sa dostala aj na gastroenterologické vyš. keďže môjmu otcovi diagnostikovali pred časom celiakiu ( ako 60 ročnému). Krvné testy na celiakiu ukazovali zýšené hodnoty deamidovaného gliadínu IgG - 24,73. Transglutamináza IgA negat. Bola mi robená biopsia z tenkého čreva počas ktorej mi zistili miernu hyperpálziu krýpt a ľahkú atrofiu klkov ale kedže popri tom mi zistili aj Helikobakter pylori, odporučili mi najprv preliečiť helikobakter a potom opakovane spraviť biopsiu z tenkého čreva. Po preliečení HP trojkombináciou liekov, som absolvovala dalsiu gastrofibroskopiu kde výsledok z histológie bol: ,, fragmenty duodenálnej sliznice s ložiskovými histopatologickými zmenami charakteru MS typu celiakie Marsh 2 Corazza A),, Boli mi robené aj genetické testy na celiakiu kde mi bola zistená HLA - DQ 2.5 pozitivita. Zo žalúdkom problémy nemám, ale mám deficit vitamínu D a hraničnú anémiu. Veľmi často sa mi robia v ústach afty. Po tomto vyšetrení mi povedali že stále nemajú istotu že sa jedná o celiakiu a odporučili mi 3 mesačnú kúru antibiotikami Normix a potom mám znovu absolvovat gastrofibroskopiu. Ja už ale ďalšie antibiotika brať nechcem a kedže GSF som znášala velmi zle nechcem ani absolvovať dalšie toto nepríjemné vyš. Zaujíma ma Váš názor na celú vec. Či je naozaj nutné znovu absolvovať všetko znova alebo je možné diagnostikovať celiakiu aj z týchto vyšetrení? Resp. či ste sa s tým už niekedy stretli. Doktorka ktorá ma vyšetrovala je ešte dosť mladá a nemá veľa skúseností. Vopred Vám ďakujem za odpoveď. S pozdravom

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  28. február 2019.

  Dobrý deň,

  Podľa môjho názoru podľa tých vyšetrení máte celiakiu. Pozit. krv, genetika, histologia. Celiakiu nemožno liečiť, ale bezlepkovou diétou možno zabezpečiť jej bezpríznakovosť. Dôležité je, aby ste postupne znižovali, alebo celkom odstránili z Vášho stola potraviny, obsahujúce lepok, a zakázané obilie: pšenicu, jačmeň, raž, otruby. Namiesto obilnín, obsahujúcich lepok, používajte ryžu, kukuricu, amarant, pohánku, cirok, maniokom, z nich získanej múky môžete pripraviť chlieb, alebo cestoviny. Nezabúdajte na lekvár, med, vajíčko, zemiaky, ďalej na proso a hrach.  Povolené sú aj nažky slnečníc, semienka rohovníka, ale pokojne konzumujte aj mliečne výrobky, zeleninu, ovocie, mäso a ryby.

  S pozdravom
  Dr.Podlupszki


Otázka

Mam záujem o bandáž žalúdka

Mam záujem o bandáž žalúdka, pripadne iný zákrok chirurgický aby som nezjedla veľa a chudla. Mam zdravotné obmedzenia. Cvičenie neprichádza do úvahy a neprežieram sa. Potrebujem schudnúť a netrpiet. Viem, že sa to robí v banskej bystrici. Co to 9bnasa a cena. Ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  24. august 2018.

  Dobrý deň, 

  bandáž žalúdka je zákrokom, ktorý sa odporúča iba v určitých špecifických prípadoch a vždy je odporučená odborným lekárom, ktorý zhodnotí zdravotný stav pacienta a vylúči prípradné komplikácie. O najvhodnejšom postupe by ste sa mali poradiť so svojim lekárom, ku ktorému chodíte a pozná Vašu diagnózu, aby ste si nespôsobili to, že sa Váš zdravotný stav ešte zhorší. Následne môžete kontaktovať odborníka, ktorý vykonáva zákrok a konzultovať s ním, či je zákrok možné vykonať i u Vás. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Darnói Tibor

Otázka

Aký liek mám brať, aby som sa zbavil psychických problémov, ktoré ma trápia?

Dnes som Vám písal ohľadne kombinácií liekov Novo-Passit a Persen forte. Myslím že je vhodnejšie opísať celý problém. Uvedomujem si že nie ste psychológ ani psychiater ale všeobecný lekár. Už dlhšiu dobu ma trápia psychické problémy (úzkosť, napätie z jednej konkrétnej veci, stres, nízke sebavedomie, isté obdobie dokonca hlboká depresia). Keď som začal brať liek Persen forte asi pred 2 týždňami, nálady sa mi začali striedať ako na hojdacom kolotoči. Chvíľku som sa mal neuveriteľne dobre, no potom som mal aj niekoľkohodinovú ťažšiu depresiu. Bol som nútený liek na chvíľu vysadiť. Jeden deň po vysadení som sa mal výborne, psychicky vyrovnane a proste tak ako pred tým ako prišli psychické problémy, no večer zase začali. Preto som začal brať Persen znova. Tak sa teda spýtam inak: aký liek mám podľa Vás brať aby som sa týchto problémov zbavil?

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  24. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  ďakujem, že ste mi poslali podrobnejšie informácie ohľadom Vášho problému. Práve to je dôležité pri stanovení správnej diagnózy. S týmto problémom sa v súčasnosti stretávame pomerne často. Ak by to fungovalo tak, že pacient opíše svoje problémy a lekár mu napíše späť liek, ktorý je vhodný pre jeho vyliečenie, tak by boli spokojní nielen pacienti, ale i lekári. Takto to však v reály nefunguje a ja by som Vám odporúčal navštíviť odborníka, ktorý sa na Váš problém pozrie a zhodnotí, čo je pre Vás najvhodnejšie. V mnohých prípadoch sa to rieši nasadením liekov, ale niekedy je potrebné medikamentóznu liečbu doplniť i o iné metódy, ktoré psychológovia príp. psychiatri poznajú a vedia správne aplikovať. Určite problém nepodceňujte a navštívte odborníka čo najskôr. Mnoho pacientov s týmto problémom vedie bežný a bezproblémový život, ale pravidelne navštevujú svojho lekára, ktorý situáciu monitoruje a v prípade potreby liečbu zmení, prípadne skoriguje.

   

  S pozdravom 

   

  Dr. Darnói Tibor

Otázka

Čo znamená, ak na 3D sone malo naše dieťa nameranú hraničnú hodnotu postrannej mozgovej komory?

Dobrý deň, s manželkou čakáme druhé dieťa a boli sme na 3D. Čakáme chlapca, všetky parametre až na jeden boli v poriadku. Jedná sa o hraničná hodnotu postrannej mozgovej komory, kde bola hodnoty 10,4. Lekár nám to len uviedol na karte ale viac to nešpecifikoval. Manželka je teraz úplne mimo, čo všetko to môže znamenať, nakoľko jej lekár jej nič také ani len nespomenul. Chceli by sme vedieť, čo to vlastne pre nás znamená. Vopred veľmi pekne Ďakujeme za ochotu

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  8. júl 2018.

  Dobrý deň,

  normálne hodnoty sú u dievčat 10 mm a u chlapcov do 12 mm. Ak sú namerané hraničné hodnoty, tak to znamená, že sa tu hromadí tekutina, inak povedané, nie je v rovnováhe produkcia tejto tekutiny a jej vstrebávanie. To spôsobuje, že komory majú väčšiu šírku. Je potrebné to sledovať a opakovať vyšetrenie pomocou 3D, prípadne 4D. Môže ísť o izolovaný nález a nemusí znamenať poškodenie. Mal by Vás však vyšetriť skúsený sonografista, aby vylúčil prípadné komplikácie. Hodnoty do 11 mm vo väčšine prípadov neznamenajú problém, ale je nutné sledovať stav, či sa nález nezväčšuje. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói

Otázka

Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu

Vážená Pani Doktorka! Som 48 ročná žena, mám 162 cm, 89kg. Vždy som zápasila s kilami, ale teraz neviem schudnúť žiadnym spôsobom. Jem málo a aj takto stále iba priberám. Športovať neviem, lebo v kolenách mám silnú osteoartritídu a mám aj astmu. Prosím Vás, zostavte pre mňa taký jedálny lístok, pomocou ktorého by som vedela chudnúť, lebo moje kolená už ani túto váhu nezvládajú. Žijem na vidieku a v okolí som nenašla takého odborníka, ktorý by mi mohol poradiť. Čakám Vašu odpoveď. S úctou: Erika

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dobor Viktória
  14. jún 2018.

  Milá Erika!

  Na základe VAŠICH údajov je vaša individuálna látková výmena: 1583 kcal, index telesnej hmotnosti (BMI): 33

  Na základe tohto indexu telesnej hmotnosti Vás môžeme zaradiť do kategórie obezity.

  K základnej látkovej výmene je potrebné vždy konzumovať potrebné množstvo kalórií, lebo toto množstvo energie zabezpečuje životne dôležité funkcie organizmu (krvný obeh, dýchanie, hormonálna hladina, atď.) v pokojovom stave, bez fyzického zaťaženia.

  Ak toto základné množstvo energie nie je skonzumované, potom telo prepne do „šetriaceho režimu“ a všetko, ešte aj malé množstvo energie začne uskladňovať. Preto je samozrejmé, že sa chudnutie nenaštartuje.

  Odporúčam Vám, aby ste si viedli denník príjmu kalórií. Takto si potom budete vedieť ľahko kontrolovať príjem kalórií.

  Navrhujem nasledovné základné prvky stravy a postupy prípravy jedál:

  Pekárenské výrobky:

  Odporúčam chlieb z celozrnnej, špaldovej, ražnej, polohnedej múky, alebo zo semienok, či grahamový chlieb. Dôležité je, ak je to možné, chlieb nech nie je z bielej múky! Pokiaľ máte prístup iba k pekárenským výrobkom z bielej múky, potom z nich odporúčam iba malé množstvo.

  Obsah vlákniny spôsobuje pocit sýtosti, preto znižuje chuť do jedla. Okrem toho veľmi odporúčam vynechať zo stravy aj jedlá s obsahom cukru. Najviac "luxusných" kalórií dodáva cukor a tuky!

  Mlieko a mliečne výrobky:

  Odporúčam odtučnené, alebo polotučné mliečne výrobky. Aj v tejto kategórii sú preferované tie bez cukru. Môžete konzumovať: 1,5% mlieko, 12% smotana, odtučnený alebo polotučný tvaroh, kefír, prírodný jogurt,syry s označením "light" alebo "fitt". Spomedzi tvrdých syrov: Ementál, Edamer. Tieto syry môžete použiť aj pri príprave jedál, aby bol jedálny lístok pestrejší.

  Mäso, mäsové výrobky

  Odporúčané: hydinové mäso a mäsové výrobky. Ale môžete konzumovať bravčové, teľacie, výrobky vyrobené z chudých rýb. Z mäsa používajte pliecko, stehno, karé!

  Odporúčame ich varené, dusené, plnené, sekanú. Pripravte ich ako prívarok, omáčku, šalát, dusenú prílohu v keramických nádobách, alobale, na papieri na pečenie, alebo s použitím minimálneho množstva tuku. Odporúčame zeleninu obmieňať. Vyprážané, obaľované jedlá môžete zaradiť do jedálneho lístka iba po príprave vo vreckách na pečenie, alebo upečené na papieri na pečenie, potretom malým množstvom tuku. Je to preto, lebo obaľované mäso do seba nasiakne veľa tuku.

  Zelenina:

  V jedálnom lístku môžete použiť všetku zeleninu. Nakladanú, plnenú, varenú, dusenú, pečenú, na poľský, alebo anglický spôsob (sčasti uvarená, chrumkavá "ress").

  Zemiaky, ryža, cestoviny a suché strukoviny majú vysoký obsah sacharidov, preto ich odporúčame jesť menej často a málo. Cestoviny nech sú bezvaječné a z hrubej múky

  Ako prílohu môžete použiť: proso, bulgur, kuskus, pohánku, amarant, quinou. Aj na prípravu hranoliek použite sáčok na pečenie!

  Ovocie:

  Ovocie s vysokým obsahom cukru obsahuje veľa kalórií. Preto sa konzumácii týchto vyhýbajte: banán, hrozno, slivky, hrušky, melóny, sušené ovocie.

  Ostatné ovocie môžete jesť vo veľkom množstve, denne viackrát. Môžete ich použiť k vareným jedlám, ako omáčku, polievku, šalát, či k mäsu.

  Ovocné výrobky s obsahom cukru sä zakázané, napr. lekvár, kompót.

  Vajcia:

  Môžete ich konzumovať samostatne, alebo použiť na prípravu jedál.

  Omeleta, praženica (bez tuku) so zeleninou, alebo ochutené bylinkami.

  K zmene životného štýlu je dôležitý aj príjem tekutín a šport. Množstvo tekutiny je 1,5-2 litre denne, ale v letnom období sa odporúča aj omnoho viac! Vhodné sú akékoľvek nápoje, ale nech nemajú vysoký obsah cukru. Pohyb neznamená šport! V každom prípade je na dennom poriadku potrebná chôdza, prechádzka. Tieto formy pohybu nie sú náročné!  Pokiaľ sa vyhýbame fyzickej aktivite, alebo ju znížime na minimum, bolesti kĺbov sa kvôli stuhnutiu vystupňujú. Je vedecky dokázané, že nie je potrebné šetriť bolestivé kĺby, práve naopak, treba zvýšiť ich pohyblivosť.

  K tomu Vám ešte odporúčam, aby ste vyhľadali špecialistu fyzioterapeuta, ktorý Vám môže pomôcť s problémami!

  Prajeme Vám dobré zdravie a veľa úspechov!

  S pozdravom
  Viktória Doborová