Otázka

Konzumácia ovocia s obsahom vitamínu C počas chemoterapie.

Milá Magda! V našej rodine máme pacienta, ktorý kvôli leukémii dostáva chemoterapiu. V nemocnici mu povedali, aby sa vyhýbal ovociu a zelenine, ktoré obsahujú vitamín C. Pomôžte mi, prosím, akú zeleninu a ovocie môže jesť! Za Vašu odpoveď ďakujem! Anna

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Koprivanecz Magdolna
  Magdolna Koprivanecová Dietetik, diplomovaný špecialista pre náuku o výžive
  22. apríl 2018.

  Milá Anna!
  Na informácie, ktoré ste dostali v nemocnici, je moja odpoveď nasledovná. Ovocie s vysokým obsahom vitamínu C sú citrusové plody, šípky a bobuľovité ovocie (napr. ríbezle, acai bobule, goji). Zo zeleniny je to cvikla, ktorá má vyšší obsah vitamínu C, ale jej konzumácia sa skôr odporúča, než ako by ste sa jej mali vyhýbať. Chcela by som tiež poznamenať, že som nikde nenašla potvrdenie tohto lekárskeho odporúčania, podľa ktorého sa počas chemoterapie neodporúča konzumácia potravín s vysokým obsahom vitamínu C. Do inej kategórie patria doplnky výživy. Ich užívanie môže byť počas liečby kontraindikované preto, lebo obsah a zloženie účinných látok doplnkov výživy nie je možné v každom prípade kontrolovať, čo môže ovplyvniť/zmeniť liečbu. Preto Vám posielam návrh na diétu, ktorá môže poskytnúť pomoc.

  S pozdravom
  Koprivanecová

Otázka

Stále ma trápi bolesť brucha

Dobrý den, chcela by som sa na vás obrátit s otázkou tráviaceho systému.Mám akné a mám pocit že po jedle má bolí brucho.Vedeli by ste mi poradit ako si dať do poriadku trávenie a tak aj odstraniť akné? Zistili mi intoleranciu na laktozu a tak aj vynechavam výroby čo ju obsahuju ale stále mám tráviace problemy. Dakujem.S pozdravom Veronika.

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  12. apríl 2018.

  Dobrý deň prajem,

  problémy s trávením má v súčasnosti mnoho ľudí, je to spôsobené stravou, ktorá nie je veľmi kvalitná a prijímame nevhodné potraviny. Skúste vynechať zo stravy niektoré potraviny, samozrejme aj potraviny s laktózou, následne odpozorujte, či stále pociťujete bolesti. Možno je pre Vás nevhodná niektorá potravina a ste na ňu precitlivelá. Ak Vaše problémy budú pretrvávať, tak by som zvažoval návštevu lekára, aby sa vylúčili vážnejšie dôvody. Konzumujte ľahšiu stravu, zaraďte do jedálnička probiotiká v ich prirodzenej forme, dávajte pozor na dráždivé potraviny. Ak si to takto odsledujete, bude to aj cennou informáciou pre Vášho lekára. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki


Otázka

Doktorka mi nepovedala koľko draslíka mám v tabletkách ako doplnok užívať.

Dobrý deň. Mám 53 rokov a 30 rokov športujem beh 5 x za týždeň po 5 km a cvičím jógu. Občas mám závrate a pri cvičení jógy občas kŕče v nohách. Pri odbere r. 2014 som mal Kálium 3,5 mmol/l čo je pod limitom má byť 3,8-5 mmol/l a doktorka mi nepovedala koľko draslíka mám v tabletkách ako doplnok užívať. Kúpil som si Draslík 100 mg a neviem , či mám denne celú tabletku alebo polku. Čo sa týka stravy ročne zjem asi 200 kg ovocia a zeleniny /a to minimálne/ hlavne jablká,banány, pomaranče,čierne a červené ríbezle celoročne lebo si ich mrazím,jahody a zo zeleniny hlavne rajčiny ,paprika , uhorka , šalát... Raňajky - biely jogurt,pohánková kaša,kukur. pohánková kaša, ovsené vločky a každý deň vlašské orechy a lyžica medu. Celozrnný chlieb si pečiem sám. Za odpoveď ďakujem

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Rónay
  Barbora Ronajová Dietologička, alternatívna medicína
  5. marec 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Vami opísané laboratórne výsledky (2014) sa nemôžu považovať za smerodatné pre posudzovanie Vášho súčastného stavu. Hladina draslíka v krvi ovplyvňuje viacero faktorov, hoci aj v priebehu 24 hodín (fyzický aktivita, strava, stav srdcovo-cievnej sústavy). Hladina draslíka pod 0,3 mmol/l podľa mojej mienky nie je dôvodom pre jeho dopĺňanie formou tabletiek. Okrem toho, čo ste opísovali v liste, by som ešte odporúčal konzumovať pšeničné klíčky, pšeničné otruby. A tiež – pokiaľ je to možné – aj jogurt by mal obsahovať zrná, alebo ovocie.
  Zároveň by Ste mali vedieť, že svalové kŕče môže spôsobovať aj nízka hladina horčíka v krvi, resp. nie je isté ani to, že sú spôsobené nedostatkom minerálov. Ak v súvislosti so športovými činnosťami nevenujete dostatočnú pozornosť a čas zahrievaniu, alebo uvoľňovaniu svalstva, aj vtedy môžu nastať Vami spomínané problémy.       


  S pozdravom
  Dr. Ronajová

Otázka

Pojmy v zdravotníctve

Dobrý deň prajem. Bola som na CT vyšetrení Hrudníka, abdomen a pelvis. Záver: Simplexná cystická lézia v oblasti adnex bilat. Dystopia céka v MP Variačný spoločný odstup tr. brachiocephalicus a ACC I. sin. Poprosila, by som Vás, keby ste mi vysvetlili tie tri vety. Ďakujem pekne

Odpovede
Kategórie: Zdravá výživa

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  23. február 2018.

  Dobrý deň prajem,

  V skratke Vám odpoviem: Cysta na vaječníkoch, nespávna poloha slepého čreva, zmenený odstup ciev. Svoj stav by ste mali odkonzultovať s Vašim lekárom, ktorý Vám objasní súvislosti.

   

  S pozdravom 

  Dr. Podlupszki