Otázka

Nedávno mi psychiater predpísal liek Sertralin Actavis 50mg

Nedávno mi psychiater predpísal liek Sertralin Actavis 50mg (1 tabletu denne) na úzkostno-depresívnu a obsedantno-kompulzívnu poruchu a keďže som fajčiar a kávičkár a neinformoval som o tom pre osobné dôvody psychiatra, chcem sa poradiť. Dovoľujem si podotknúť že som len na ambulantnej liečbe. Znižuje pitie kávy a fajčenie vstrebávanie lieku Sertralin Actavis 50mg? Prípadne aj keď priamo neznižuje, má pitie kávy alebo fajčenie nejaký vplyv na mozog, ktorý zapríčiní depresiu alebo nejaké zlé, negatívne myšlienky? Má pitie kávy alebo fajčenie pre mozog nejaké pozitívne alebo negatívne účinky? Ak áno, aké? Ako vlastne káva a cigarety pôsobia na mozog? A chcem sa ešte opýtať aký je mechanizmus účinku tohto lieku? Kedy začne účinkovať? A je podľa Vás tento liek dobrý? Ako pôsobí látka Sertralín na mozog? Čo sa v mozgu po užívaní tohto lieku, tejto látky mení alebo tak? Vopred ďakujem za odpoveď

Odpovede
Kategórie: Životný štýl

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  4. október 2018.

  Dobrý deň prajem,

  Ja by som Vám odporučil  opäť navštíviť odborníka, ktorý sa na Váš problém pozrie, zhodnotí a odpovie na Vaše otázky. Čo by som Vám vedel odporučiť sú Probiotiká, ktoré je nevyhnutné pre uzdravenie sa z akejkoľvek choroby.

  S pozdravom
  Dr. Darnói

Otázka

Existujú antidepresíva, ktoré by mi tieto problémy nespôsobovali?

Dobry den. Prosim Vas o radu. Pred 10 dnami mi boli predpisane lieky na Panicku poruchu. Elicea 10mg rano a Trittico 1/3 vecer. Antidepresiva uzivam prvy krat. Mam vyoperovany zlcnik uz 3 roky a uzivam liky na vysoky tlak. Palenie zajy som mala len obcas.Moj problem nastal po zacati uzivania antidepesiv a to silne palenie na hrudi, pocit na vracanie a mierne bolesti v okoli pecene. Akoby som to mala opuchnute. Obvodna lekarka mi predpisala Helicid 20 mg rano. Moje problemi stale pretrvavaju v rovnakej inenzite aj napriek uzivaniu Helicidu a znizenia Elicei na 5mg rano a diete uz 4 den. Prakticky jem len suchy chlieb a varene zemiaky.Prosim Vas ustupia tieto potiaze az neskor alebo musim vysadit antidepresiva. A ak mozete poradit ci existuju antidepresiva,ktore by mi tieto problemi nesposobovali. Srdecne dakujem za pomoc.

Odpovede
Kategórie: Životný štýl

Odpoveď

 1. Dr. Podlupszki
  Dr. Csaba Podlupszki Gastroenterológ
  20. september 2018.

  Dobrý deň, 

   

  Ja by som Vám odporučil vysadiť antidepresíva na pár dní, ale to musíte určite konzultovať so svojim lekárom. Následne sa uvidí, či sa tento stav zmení. Je nutná konzultácia so psychiatrom, pretože s týmito liekmi sa musí zaobchádzať opatrne a nemôžu sa vysadiť zo dňa na deň. 

   

  S pozdravom

  Dr. Podlupszki

   


Otázka

Moja mama ma trieštivú zlomeninu malička

Zdravim! Prosim vas moja mama ma trieštivu zlomeninu malička na nohe bola u lekara no ten jej dal len taku dlahu no nič moc! ! No lenže mame sa začal tvoriť hematom alebo tromboza sam to nevedel určiť picha si inekcie do brucha no a že to ma rozchodiť! ! Lenže mojej mame začali modrat prsty na nohe a aj puchnuť prosim Vas čo to znamena a čo ma robiť? ! ! ! Ďakujem za odpoveď

Odpovede
Kategórie: Životný štýl

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  27. august 2018.

  Dobrý deň,

  patrí to k bežným komplikáciám pri zlomeninách, ale je potrebné, aby to bolo pod dohľadom lekára, ktorý zhodnotí nasledovný postup podľa akútneho stavu. Ak pretrvávajú bolesti, je nutné to riešiť s chirurgom, ktorý zlomeninu ošetroval. 

   

  S pozdravom

  Dr. Darnói Tibor

Otázka

Beriem antikoncepciu, neustále špiní a mám bolesti v podbrušku

Dobrý deň, začala som brať antikoncepciu Belara nedávno mala som už aj menštruáciu a stále špiním a mám bolesti brucha resp. v podbrušku. Pred tým ako som začala brať antikoncepciu tak som mala pohlavný styk bez kondómu je možnosť, že som tehotná alebo sú to len účinky toho, že beriem antikoncepciu?

Odpovede
Kategórie: Životný štýl

Odpoveď

 1. Dr. Darnói Tibor
  Dr. Tibor Darnói Nezávislý lekár
  23. júl 2018.

  Dobrý deň, 

   

  špinenie počas užívania antikoncepcie je pomerne bežné, najmä na začiatku jej užívania. Bolesť v podbrušku však nie je dobrým signálom. Mali by ste sa dať vyšetriť. Nie som síce gynekológ, ale nepodceňoval by som to. Čo sa týka tehotenstva, tak tam ste si v podstate už odpovedala sama. Keďže ste mali nechránený pohlavný styk, tak je tam možnosť, že ste tehotná. To máte už dva dôvody na to, aby ste sa dali vyšetriť u gynekológa. 

   

  S pozdravom 

  Dr. Darnói Tibor